Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dilenciliğe Karşı Dünya Tatlısı 70'lik Kestaneci Ayşe Teyze

 > -
Abone ol

"Ekmek parası" kazanmanın nasılı ve yaşı olmuyor maalesef... Evini geçindireceği bir emekli maaşı olmayan, düzenli aylık bir geliri olmayan 70 yaşındaki teyzelerimiz de ekmek kavgası dediğimiz kavgaya dahiller...

70 yaşındaki Ayşe Teyze, ekmeğini kestaneden çıkarıyor.

Manisa'da yaşayan 70 yaşındaki Ayşe Dursun, yaşına aldırış etmeden para kazanabilmek için her gün seyyar arabasıyla şehrin sokaklarını gezip kestane satıyor. Dilencilik yapmak istemiyor, başka geliri de olmayınca her gün kilometrelerce yol tepiyor. Ancak her şeye rağmen bu yaşamından memnun.

"Zor oluyor ama yapacak başka bir şeyim olmadığı için buna mecburum."

Eşiyle birlikte Manisa'da yaşayan Ayşe Teyze zor şartlar altında hayatını sürdürdüğünü şu sözleriyle aktarıyor: "İki yıldır sokaklarda bu arabayla kestane pişirip satıyorum. Kadın olarak ben de evimi geçindirmeliyim. Başka hiçbir gelirim yok. Zor oluyor ama yapacak başka bir şeyim olmadığı için buna mecburum."

Günde 35 Lira kazanıyor, ama dilencilik yapmadan onuruyla yaşıyor. Üstelik sağlığı el verdiğince çalışacağını söyleyen Ayşe Teyze, dilenciliğe çok kızıyor...

"Ben bu yaşıma rağmen sokaklarda her gün kilometrelerce bu arabayı sürerek satış yapıyorum. Hayatımı kazanıyorum. Ancak dilencilik yapmıyorum. Herkes benim gibi çalışarak ekmeğini kazanabilir. Sokaklarda seyyar arabayla bu işi yapmak kadın olarak zor."

Ayşe Teyze'nin önünde en duygulu halimizle şapka çıkarıyoruz...

Umarız, "iş bulamıyoruz ondan dilencilik yapıyoruz" diyen herkese, örnek olur...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
narkiderki

Ayşe teyzemi görüpte sevgi ve saygı duymamak mümkün değil. Sevgi ve saygıyı nasıl hissedebiliyorsak eğer öfke ve nefreti de hissetmemiz ve bunu hissettirmemiz gayet doğal! Bu nedenle yardım adı altında ülkeye girişi sağlanan ama sonrasında adeta " ne haliniz varsa görün " şeklinde muamele gören Suriyeliler, Ankara'nın hemen hemen her yerinde kucaklarında 1-2 yaşlarında çocuklarıyla bu soğuk havalarda bile dileniyorlar. Kızılay'da 15 dk yürüyün en az 3-4 tane böyle dilenen kadın görürsünüz. Kucaklarındaki cocuklarda mosmor olmuşlar soğuktan ve 1 tane yetkili de gelip müdahele ederek alıp sıgınacakları bir yere götürmüyor!!!! Burası başkent ve dediğim yer 1000 odalı SARAYa 15 dk uzaklıkta..işte biz bu duruma YENİ TÜRKİYE diyoruz!

destanyazan

Aynı böyle nur yüzlü bir teyzeye denk gelmiştim. Dilenmiyor, 1 TL'ye mendil satıyordu. Gittim ihtiyacım olmamasına rağmen 5 TL verip mendil aldım, para üstünü verecek oldu, kabul etmedim. Bir dua edişi vardı ki, hatırlayınca gözlerim doluyor... Sonrasında dayanamayıp "teyzecim, aslında benim mendile ihtiyacım yok, para sende kalsın, mendili al" dedim, kabul etmedi... Keşke böyle gerçek ihtiyaç sahibi, temiz yürekli insanlara yardımcı olabilsek. Fakat sağda solda üstünüze atlayan, önünüzü kesen, zorla bir şey satmaya çalışan hatta çocuklarını kullanarak dilenen kişiler yüzünden temiz yürekli ihtiyaç sahiplerine denk gelemiyoruz.

enda

ya benim aklıma şey geldi acaba cocukları var mı? varsa insan mı?

mnyksvsc

Birkaç hafta sonra zabıtaların yakaladığı kadının kestanelerine el konuldu diye haberlerde görmezsek iyidir.

menemen

harikasın teyzem

Görüş Bildir