Görüş Bildir
Haberler
Dezenfektan Kullanan Sürücüde 0,26 Promil Alkol Çıktı: Ceza Kesildi, Ehliyetine El Konuldu

etiket Dezenfektan Kullanan Sürücüde 0,26 Promil Alkol Çıktı: Ceza Kesildi, Ehliyetine El Konuldu

Mersin'de dezenfektan kullandıktan sonra uygulama noktasında 0.26 promil alkollü çıkan Ferit Aslan'a 1128 TL para cezası kesildikten sonra ehliyetine el konuldu. Hastanede yaptırdığı kan testinde sıfır promil çıkan Aslan, hukuk mücadelesi başlattı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın haberine göre kentten kamyonetiyle şehirler arası nakliyat yapan Ferit Aslan, geçen yıl 21 Kasım'da İstanbul'a yük götürürken Ankara Şeriflikoçhisar'da bir akaryakıt istasyonuna girip yakıt aldı. İstasyondan çıkarken dezenfektan ve kolonya kullanan Aslan, aracına binerek İstanbul'a doğru devam etti. Aslan, 00.57'de trafik uygulamasında 0.26 promil alkollü çıktı.

Hastanede kan testi yaptırdı

Hastanede kan testi yaptırdı

Alkol almadığını, kullandığı dezenfektan ve kolonyanın etkisiyle böyle bir durumun yaşandığını kaydeden Aslan, Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi'ne giderek kan testi oldu. Aslan'ın buradaki kan testi 0 promil çıktı. Aslan, alkolmetrede çıkan 0.26 promilin dezenfektan ve kolonyanın etkisinden olabileceğini söylese de cezai işlem uygulandı. Alkollü araç kullanmaktan bin 128 TL para cezası kesilen Aslan'ın ehliyetine de 6 ay süreyle el konuldu.

'3 aydır aracımı kullanamıyorum'

'3 aydır aracımı kullanamıyorum'

Ehliyetine el konulan Aslan, kararın düzeltilmesi için hukuk mücadelesi başlattı. Ticari aracın ailesinin geçim kaynağı olduğunu ehliyeti alındığı için eve ekmek götüremediğini belirten Aslan şunları söyledi:

 'Ehliyetim benim ekmek kapım. 15 yıldır bu işi yapıyorum. Kullandığım dezenfektan ve kolonya nedeniyle ehliyetime 6 ay el konuldu. 3 aydır aracımı kullanamıyorum. İş çıkınca mecburen şoför buluyorum. Ehliyetimin geri verilmesini istiyorum. Ben alkollü araç kullanmadım. Evim kira, borcum var. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.'

'Dezenfektan ya da kolonya promil düzeyini etkiler'

'Dezenfektan ya da kolonya promil düzeyini etkiler'

Kimya Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Emre Üresin de araç içerisinde kullanılan dezenfektan ya da kolonyanın alkolmetrenin sonucunu etkilemesinin mümkün olduğunu söyledi. Alkolmetrenin hem alınan alkolü hem de solunan havadaki alkolü ölçtüğünü belirten Üresin, 'Araç sürücülerinin kullandığı, eline yüzüne sürdüğü, soluduğu dezenfektan ya da kolonya promil düzeyini etkiler. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kolonya ya da dezenfektanı evden çıkmadan kullanalım. Bir süre bekleyerek trafiğe çıkmamız bizim alkol uygulamasında mağdur olmamamızı sağlayacaktır' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
95
19
13
9
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Dead nettle.

Yeni nesiller bilmez ama eski bayramlarda akraba eş dost ziyareti olurdu ve mutlaka kolonya ikramı yapılırdı bu dönemlerden birinde bende uygulamaya girdim v... Devamını Gör

E.B.

abi kolonya var, içen mi..?