Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Deprem ve Uğultular Yarattığı Söylenen ABD'nin Karanlık Gemisi HAARP Çanakkale'ye Demir Attı mı?

2bPAYLAŞIM

Gizem perdesi aralanıyor, Çanakkale'ye demirlenen bir HAARP gemisi bizi tehlikeye sürüklemek için mi bekliyor?

HAARP ile ilgili tartışmaları aydınlatırken burada yer alan analizden, şu kaynaktan ve bu çalışmadan faydalandık.

Son yıllarda deprem ve birçok olaya sebep olduğu düşünülen HAARP projesini duymuşsunuzdur.

Kısa bir özet geçecek olursak HAARP, yani Türkçe açılımıyla Yüksek Frekans Aktif Aurora Programı bundan 27 yıl önce Alaska'da kuruldu. Kuruluş amacı ABD'de göksel incelemeler yapmaktı, bu amaçla da birçok bakanlık ve üniversite tarafından destekleniyor.

Fakat söylentilere göre HAARP projesi dünyada depremleri tetikliyor, iklim üzerinde değişiklikler yaratıyor...

Öncelikle komplo teorilerini bir kenara bırakıp hesaplama yapacak olursak, bir depremi yaratmak için gereken enerji milyon, hatta milyar dolarlık bir projeyle sağlanacak kadar kolay oluşmuyor. Bunun yanında iklimsel etkiler yaratması da mümkün görünmüyor, çünkü projenin ürettiği dalgalar iyonosferin yakınından bile geçmiyor.

Komplo teorilerinin doğasında olduğu gibi HAARP konusundaki senaryolar da buradan doğuyor.

Basit bir mantıkla, gerçekleşen hiçbir şeyin tesadüf olmadığı, ayrıca hiçbir şeyin göründüğü gibi basit olmadığı ve yaşanan her şeyin birbirine bağlı olduğunu söyleyen komplo teorilerine inanmak çok kolay. Tabii daha az bilgiye sahip kişilerin o konuda uzman olanlardan daha özgüvenli olduğu ve bu durumda iç karartıcı tartışmalar yarattıklarını düşününce...

Gelelim güncel tartışmaya, Çanakkale'de bir HAARP gemisi hazır bekliyor mu?

Şunu netleştirerek başlayalım. HAARP adında ya da bu projenin işlevini yürüten bir gemi yok. Neredeyse 10 yıldır türlü fotoğrafı paylaşılan ve korku salan bir yapı olduğuna inanılan bu gizemli gemi SBX-1 adlı bir radar uyarı sistemi. Garip görünen beyaz yuvarlak top biçimindeki kalkan, içinde yer alan radarı çeşitli etkilerden koruyor.

İşin ilginç yanı HAARP gemisi olmasa bile Çanakkale'ye demirleyen böyle bir gemi yok. 👇

Yıllar evvel doğan şehir efsanelerini yaymak hiç de zor değil, hele ki buna birileri çabucak inanıyorsa. 1999 Gölcük depreminde de böyle bir geminin ya da sistemin depremin müsebbibi olduğu tartışılmıştı, tabii Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları henüz vücut olmadığı için yanlış bilginin bugün olduğu kadar yayılma imkanı olmamıştı.

Netleştirelim: Belki de tüm bu tartışmaların kaynağı olan bir gemi var ama bu gemi fotoğraftakiyle alakasız.

Telaşa mahal yok. Bu geminin HAARP ile yahut iklim değişikliği yaratacak herhangi bir küresel canavarca programla da bağlantısı yok. Detaylı inceleme yapıldığı zaman geçtiğimiz hafta Çanakkale Boğazı'ndan geçip İstanbul'a, oradan da İspanya'ya hareket eden gemiyi buluyoruz fakat bu bir petrol arama platformu.

Son olarak tekrar bu HAARP denilen projeyi görelim ve oradan oraya taşınıp ülkelerde kargaşa yaratmasının imkansız olduğunu aklımıza kazıyalım. 👇

Gemilerle taşınması hayli zor görünüyor, değil mi? 

Kısaca, kısaltılmış hali korkutucu görünüyor olabilir ama HAARP sadece bir araştırma projesi. Bu tip iddialarla karşılaşıldığında bir tavsiye, ilkin bir Google araması yapın. Çoğunlukla sevdiklerimiz bile yanlış bilgiyi farkında olmadan yayabiliyor, önemli olan basit birkaç araştırmayla bile gerçeğe ulaşabilmek. 😎

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Sanırım iklimle ilgili en büyük numarası kuraklık dönemlerinde sûnî yağışlar oluşmasını sağlamak idi.. Yanlış hatırlıyor ya da karıştırıyor da olabilirim..

giy

Ama gerçekten Çanakkale'de deprem oldu.Bunu tespit eden tek ben olmamalıyım

logicaldoor

Sana HAARP'ı masum göstermen için ne kadar ödediler? Kaç paraya satıldın söyle onedio! Aramızda toplar 3-5 kuruş fazlasını veririz...

pouvoir-cache

Türkiye büyük deprem bölgesi bunu biliyorsun değil mi ?

logicaldoor

İroni diye bir kavram var, daha önce duydun değil mi? ...

pouvoir-cache

İroni yapılınca (!) bu işaret koyulur daha önce duydun mu ?

logicaldoor

Evet. İfadedeki ironiyi anlayamayacak kapasitede olanlar için kullanılan bir işaret. Parantez içine almayınca da anlaşılmıyor. Doğru diyorsun...

pouvoir-cache

Anlamayacak kapasitede diyip doğru düzgün açıklamadan kaç yaşına gelmiş laf atmayı çalışıyorsun evet anladım.Kapasite bu demek galiba?Cidden bunu diyecek insanlar olduğundan pek anlaşılmıyor açıkçası.

colombian

bayılıyorum şöyle başlıklara ... NASnın sır gibi sakladığı proje,CIA in bilmedinizi istemediği 10 şey,HAARP projesi neden saklanıyor,51.bölgedeki gizli çalışmalar... maşallah hepsi o kadar gizli ki bilmem ne ilçesinin yerel haber sitesine kadar düşmüş :D

1913

hazır elin değimişken "1977 yılında, BM Genel Kurulu tarafından “yaygın, uzun süreli veya şiddetli etkileri olan çevresel modifikasyon tekniklerinin askeri veya diğer düşmanca kullanımını yasaklayan” uluslararası bir sözleşme onaylandı" konusunu ve“HAARP'ı… çevre üzerindeki geniş kapsamlı etkisi nedeniyle küresel bir endişe olarak görüyor ve yasal, ekolojik ve etik etkilerinin uluslararası bağımsız bir organ tarafından incelenmesini istiyor…; [Komite], Birleşik Devletler İdaresinin… halkın duruşmasına… HAARP programının çevresel ve kamusal riskleri hakkında kanıt vermeyi reddettiğinden pişmanlık duyuyor. ” (Avrupa Parlamentosu, Dış İlişkiler Komitesi, Güvenlik ve Savunma Politikası, Brüksel, belge no. A4-0005 / 99, 14 Ocak 1999). inceleyiver..

kurtali1983

Anlamazlar 1913 buradakiler bu yazdıklarını. HAARP ın neler yapabileceğini belli ki ikimizde biliyoruz. Kullanılıyor mu kullanılmıyor mu orası meçhul! Ama burada uçmak fikri ilk ortaya atıldıgında insanlar uçamaz diyen arabalar atların yerini alamaz dünya yuvarlaktır dendiğinde gülen zihneyette ki insanlarla dolu yukarda ki bilgilerde senin gösterdiğin kaynakta buraya fazla altta ki yorumlara bak ne dediğimi anlarsın :) İnsan oğlu cern de atom altı parçacık çarpıştırıyor hala birileri bu olamaz şu olamaz bunlar safsata falan diyebiliyor! anlamazlar abi anlamazlar ben bir çok kez denedim dinlemeyi bile aşamadılar ki anlasınlar :)

kurtali1983

Bunlar milyar dolarlık yatırımları birileri sırf egosunu tatmin etsin diye yaptıklarını düşünüyorlar. HAARP nedir diye sor deprem makinası derler :) Kendileri gibi insanların yazdıklarıyla yetinmeyi tercih ediyorlar gidip dogru kaynaklardan neden böyle bir proje var neden bu kadar büyük yatırımlar yapılıyor aceba diye araştırmazlar. Duymuşlar bir yerleden HAARP deprem yaratıyor deyip hepsi ordan yürüyor Türkiyeden bir kaç sözlükçü hariç hiç kimse gerçekten ne oldugunu araştırmamış bile.

Görüş Bildir