Denizli'de 5 Bin Yıllık Yerleşim Yeri Bulundu

 > -

Denizli’nin Çivril ilçesinde bulunan Beycesultan Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucunda yeni bir yerleşim yeri ortaya çıkarıldı. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan yerleşimde bulunan iskelet ve toprak kaplarının şu ana kadar literatüre girmediği belirlendi.

Kazılar, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Eşref ABAY başkanlığında yürütülüyor. Kazılarda Yrd. Doç. Fulya Dedeoğlu arkeolog, Yrd. Doç. Gülçin İlgezdi zoolog olarak görev yapıyor. Gün ışığına çıkarılan parçaların yerleşim yeni bilgiler sağlaması bekleniyor.

Beycesultan Höyüğü

Kalkolitik Çağ’dan Bronz Çağı’na, Bizans İmparatorluğu’na kadar oldukça geniş bir tarih aralığında yerleşim yeri olarak kullanılmış olan tarihi höyükte ortaya çıkarılan eserlerin bazıları Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde ve Pamukkale Hierapolis Müzesi’nde sergileniyor.

Beycesultan’da bulunan, Luvi dilinde yazılmış olan ve MÖ. 2000li yıllara tarihlenen hiyeroglif mühür üzerinde tartışmalar devam ederken, Anadolu tarihinin erken dönemlerine yönelik sorular da gündeme gelmişti.

Arkeofili ve Denizlihaber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDenizli
Görüş Bildir