Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş: 'Seçimlerden Sonra Yüzünü Dağa Dönen Kendileridir'

Demirtaş: 'Seçimlerden Sonra Yüzünü Dağa Dönen Kendileridir'

Onedio Medya
31.08.2015 - 13:57

Bir dizi görüşmeler için bulunduğu Brüksel’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin DemirtaşCumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP için, 'Dağa taşeronluk yapıyorlar' sözleriyle ilgili 'Seçimlerden sonra yüzünü dağa dönen kendileridir. Yüzünü dağa dönüp savaş ilanı yapan kendileridir' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Demirtaş, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile yaptığı görüşme sonrasında basının sorularını yanıtladı. HDP Eş Genel Başkanı, Mogherini ile yaptığı görüşmede Suriye deki iç savaştan hem de göçmen akımıyla ilgili bilgi paylaşımı yapıldığını belirtti.

Demirtaş şunları söyledi: “Türkiye’deki istikrarsızlıktan kaynaklı bir göçmen akını var. En önemli başlığımız Türkiye’deki iç barış meselesi. Türkiye’deki savaşın ortaya çıkardığı sonuçlar her tarafı etkiliyor. Avrupa’ya göçü de etkiliyor, Suriye’deki savaşı da etkiliyor. İç barışın sağlanması, karşılıklı ateşkes, yeniden müzakere koşullarına dönülmesi açısından hayati derece önemli başlıklar.” 

Demirtaş, seçimlerin güvenliği konusunda da AGİT’in Türkiye de gözlemci bulundurması için talepleri olduğunu aktardı.

Hükümetin çatışmada ısrarlı olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Hükümet her ne kadar çatışma, savaş seçeneğinde ısrarcı olsa da Türkiye toplumu barışta ısrarlıdır. Halk barış istediği müddetçe biz de HDP olarak politikamızı içerde ve dışarıda barış ve çözüm üzerine inşa etmeye devam edeceğiz.” dedi.

'Kendilerinin aldığı savaş kararı dışında değişen bir şey yok'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dağa taşeronluk yapıyorlar” değerlendirmesine değinen Demirtaş, “Bir cumhurbaşkanı aslı astarı olmayan iddialarla partimizi yıpratmaya çalışamaz. Bir cumhurbaşkanının yapması gereken şey bu değil. 7 Haziran seçimleri sonrası ne değişti tam olarak? Kendilerinin aldığı savaş kararı dışında değişen bir şey yok.” dedi.

HDP’nin yüzünü her zaman halka döndüğünü ifade eden Demirtaş, “Seçim öncesi de böyleydi, seçim sonrası da öyledir. Seçimlerden sonra yüzünü dağa dönen kendileridir. Yüzünü dağa dönüp savaş ilanı yapan kendileridir. HDP seçim öncesi nerdeyse, seçim sonrası da ordadır. Biz çözümü parlamento içerisinde aradığımız için seçime girdik ve 80 vekilimizle oraya gittik. Savaş kararını veren biz değil, bizatihi kendisidir.” dedi.

'Bir Cumhurbaşkanı'na yakışmıyor'

Demirtaş, “Bir Cumhurbaşkanı olarak da artık muhalefet partilerini bir rakip olarak görmekten vazgeçmesi lazım. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışmıyor bu. Cumhurbaşkanlığı makamına da yakışmıyor. Biz kendisini siyasi rakip olarak görmüyoruz. Bize yönelik her ifadenin cevabını da fazlasıyla alacaktır.” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve teröristlerin yakalanmasına öngörülen ödüllerle ilgili de fikrini beyan eden Demirtaş, “Türkiye Cumhuriyeti ordusu NATO’nun en büyük ordusu, yanılmıyorsam Dünya’nın da en büyük 3’üncü ordusudur. Polis teşkilatı da en büyük teşkilatlardan biri. Milli İstihbarat, Jandarma İstihbarat ve Emniyet İstihbarat birimleri var. Böylesine büyük olduğunu söyleyen bir devlet, güçlü olduğunu belirten bir hükümet, nasıl bütün bu güçlere rağmen çaresiz kalıyor da, ispiyonculuktan medet umuyor.” diyerek eleştiride bulundu.

İspiyonculuğun utanç verici bir şey olduğunu da aktaran Demirtaş, “Bütün yurttaşlarıma tavsiyem, para için sakın komşularınızı ihbar etmeyin. İspiyonculuk onursuzluktur. Suçla mücadele başka bir şeydir, yurttaşını onursuzluğa teşvik etmek başka bir şeydir. Sizin ispiyonladığınız insan gerçekten öyle midir değil midir bilemezsiniz. Onun başına gelecek her şeyden siz sorumlu olursunuz. Toplum da bir anda birbirine güvenmeyen, komşuluk ilişkilerinin dejenere olduğu, güvensizliğin olduğu, insanların birbirine düşman haline getirildiği bir durum, kaos ortaya çıkabilir. Para için insanlarımız birbirini satmamalıdır. Bu çağrıya insanlarımız elinin tersiyle cevap vermelidir. Böyle ucuz bir politika olur mu?' diye sordu.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0