Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş: 'AKP IŞİD’in Siyasi Uzantısıdır'

Demirtaş: 'AKP IŞİD’in Siyasi Uzantısıdır'

Onedio Medya
23.02.2016 - 15:28

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yönelik 'Bizim için PKK ile IŞİD aynıdır' diyor. E hadi o zaman PKK’ya yaptığının binde birini IŞİD’e yap. IŞİD’e buradan bir mermi atmış değilsiniz. Sonra çıkıp bize PKK’nın uzantısı diyeceksin. Sizden daha terör uzantısı parti mi var? IŞİD’in uzantısı sizsiniz. AK Parti IŞİD’in uzantısıdır, net' açıklamasında bulundu. 'Ankara'da patlayan bomba da Sur'da, Ankara Garı'nda, Sultanahmet'te patlayan bomba da aynı siyasi anlayışın sonucudur. AKP bunun siyasi sorumlusudur' diyen Demirtaş, Cerattepe için ise referandum çağrısı yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanı'na 'Odun ve Su İşleri Bakanı' diyen Demirtaş Arvin'e sahip çıkmaya çalışanların 'terörist' ilan edildiğini söyledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle konuşmasına 'Anadilim kimliğimdir, anadilim onurumdur' diyerek başlayan Demirtaş, anadil gününü sadece dil talebini bulunanlar ve bu konuda mağdur olanlar tarafından hatırlandığını ifade ederek, 'Anadiller, tehdit ve tehlike altındadır. Türkiye bunların en başında geliyor. Türkiye'de 15 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıya' diye konuştu.

"Kürtçe korkutan diller arasında"

Türkiye'de en çok konuşulan ikinci dil olan Kürtçe'nin 'korkutan diller' arasında olduğunu söyleyen Demirtaş, 'Türkçe dışında bir dille yazışmak mümkün değil. Mecliste Kürt halkının diliyle konuştuğunuzda tutanaklara x olarak geçiyor. Türkiye'de 40'a yakın dil konuşuluyor. Bunların birçoğu yerel dillerdir. Yıllarca burada medeniyet kurmuş, kültürel miras olarak kendi varlığını inşa etmiş kadim dillerdir. Bu dillerde eğitim almak mümkün değil' dedi.

"Sorun katliamla mı çözülecek?"

"Sorun katliamla mı çözülecek?"

Demirtaş, şöyle devam etti: 'Kürt sorunu da özü itibariyle anadil sorunudur. 14 yıldır AKP iktidarda, Sur ve Cizre'yi bombalayarak, Kürt sorununu çözmeye çalışan zihniyet varlığını sürdürüyor. Ben çok merak ediyorum Cizre ve Sur'da tam olarak neyi çözmeye çalışıyorsunuz_ Sur'da sıkıştırdığınız 200 kişiyi katlettiğiniz de Kürt sorunu çözülmüş mü olacak?

"Gençler HDP'ye değil PKK'ya katılıyor"

"Gençler HDP'ye değil PKK'ya katılıyor"

Ey Davutoğlu sana sesleniyorum. Kalın kalın kitaplar yazmışsın ya cevabı vardır belki kitaplarında. Cevabı sen ver belki biz bilmiyoruz, senin kadar kalın kitaplar yazamadık. Cevabını sen ver neyi başarmış olacaksınız. Sadece Silopi'de 500 genç dağa çıktı. Hani demokratik siyaseti büyütecektik. Bu süre içerisinde tek bir genç HDP'ye katılmadı, çünkü umudu ve çözümü parlamentoda görmüyor artık.'

'AKP Ankara'nın siyasi sorumlusudur'

1990'larda gerçekleştirilen vahşetlere işaret eden Demirtaş, 'Devletin kudreti dediğiniz hükümetin faşizan uygulamalarından başka bir şey görmedi Kürt halkı' diyerek şöyle konuştu: 'Geldiğimiz noktada HDP gibi bütün halkları kucaklama iddiasıyla yola çıkan bir parti güçlenmeye başlamışken, bundan panik oldular. Biz diyalogla çözelim bu işi dedikçe evet barış büyüyor, biz büyüyoruz. AKP korkuyor. AKP'nin önünde 7 Haziran'da iki seçenek vardı. 7 Haziran akşamı daha önce almış oldukları savaş kararını açık bir şekilde uygulamaya koyma kararı aldılar.'

Ankara'daki bombalı patlamaya ilişkin de konuşan Demirtaş, 'Ankara'da patlayan bomba da Sur'da, Ankara Garında, Sultanahmet'te patlayan bomba da aynı siyasi anlayışın sonucudur. AKP bunun siyasi sorumlusudur' ifadelerini kullandı.

'Cenazeleri yakıyorsunuz, acıda ortaklaşmaktan bahsediyorsunuz'

Demirtaş, Davutoğlu'nun Ankara patlaması üzerinden HDP'yi kastederek, 'Bunlar kaderimizde de kederimizde de bizimle değil' sözlerine ise  'Cenazeler yakıldı, teşhis edilemiyor. Aileler 120 cenazeyi tek tek inceliyor. Her anne babaya bunu yapıyorlar. Az önce Davutoğlu 'neden acıları ortaklaştıramıyoruz' dedi. Hani haftalardır acı var orada. Hangi polis-asker cenazesi üzerinden duyguları sömürdük. Mesele polis ile Kürt gençleri arasındaki mesele değil. Sizinle Kürt halk arasındaki meseledir. Bütün acıları sahiplendik ve acılarda ortaklaşalım dedik. Siz ne yaptınız katlettiğiniz kadınların çıplak fotoğraflarını yayınladınız. Hangi acıdan ortaklaşmaktan bahsediyorsun. Bütün şiddet eylemlerine beraber karşı çıkalım dedik imzalamadılar' ifadelerini kullandı.

"PKK’ya yaptığının binde birini IŞİD’e yap"

"PKK’ya yaptığının binde birini IŞİD’e yap"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Demirtaş, savaşa karşı en ilkeli ve ahlaklı tutumu sergilediklerini savunarak, 'Asıl savaş teskerelerine destek veren sizlersiniz. 3 parti savaş tezkeresine destek vermiştir. Nasıl bir ikiyüzlülük? En son Ankara'da gerçekleşen katliamın ardından yaşanılanlar bir bakın. Daha cenazeler ortada ama Saray'dan bir anda 'YPG yaptı' açıklaması geldi. Ya bir durun cenazelerimizi kaldıralım yerden. Bunlar kardeşleşmeyi bir arada yaşamayı engelleyendir. Rojava'dan bu tarafa PYD tarafından bir taş atıldı mı? Yok, kimse iddia edemez. Gece gündüz buradan toplar sallıyorsun. Ehrar El-Şam senin terör listende bile değil. 'PKK ile PYD, IŞİD ile aynıdır' diyorsunuz. Peki, o zaman PKK'ye yaptığının binde birini IŞİD'e yap' diye sözlerini sürdürdü ve ekledi: 'Sizden daha terör uzantısı parti mi var, IŞİD’in uzantısı sizsiniz. AK Parti IŞİD’in uzantısıdır, net'

'AKP düşman yaratarak siyaset yapıyor'

Demirtaş, şöyle devam etti: 'Ne hukuk, ne kanun ne anayasa hiçbir kitaba uymuyor yaptıklarınız. Hesap verme noktasına geldiğinde HDP'den hesap sorma anlayışı var. 14 yıldır memleketi ne hale getirdiler. Ülke içerde ve dışarıda korkunç bir savaş yaşıyor. Olup bitenden biz sorumlu görülüyoruz. Bir düşman üzerinden kendilerini var etmeyi öğrendiler. Karşısında bir düşman yoksa siyaset yapamaz hale geldiler. Düşmanlar değişiyor ama AKP'nin siyaset tarzı değişmiyor. Hep düşman var. Pozitif siyaset bitmiş durumda toplumu korkutup ülkeyi yönetiyorlar. Bunu sürdürerek, arzu ettikleri ulaşamadıkları başkanlığa ulaşsınlar. Barışın bu ülkeye geldiği gün o kadar zevkle yaptıkları saray boşa gidecek. Barış onlar açısından bu kadar büyük bir tehdit gibi görülüyor. Özgürlük, adalet içermeyen hiçbir barış yaklaşımından barış çıkmaz.'

'AKP içine düştüğü durumun farkında değil'

Demirtaş, AKP'nin izlediği politikalardan dolayı geldiği durumun farkında olmadığını ifade ederek, 'Hani başarı, tam olarak neyi başardınız? Suriye'de 3 ayda bu iş biter dediniz, 5 yıl oldu. Bunlar ateşkes ve barış olmasın diye alttan tetikliyorlar. Şam'da Selefi bir iktidarı hayal ediyorlardı. AKP Ankara'da oturup sadece Türkiye'yi değil, Mısır ve Suriye'yi yönetmek istiyordu. İkinci hayalleri 'Kürt anasını görmesin idi' bunun için uğraştılar. Çeteleri bu yüzden desteklediler. Bunlar tutmayınca doğrudan orduyu devreye koymaya başladılar. Niye gireceksin Suriye'ye? Oradan tek tehdit IŞİD. Türkiye toplumu bir dönüp baksın oradaki Kürt sana ne zarar verdi de oraya asker gönderip orayı dümdüz yapacaksın. İşte bu politikalar Türkiye'yi bataklığın tam ortasında getirdi. Nasıl çıkacağız buradan. Benim aklıma HDP geliyor. HDP bu topraklar için büyük bir şanstır.'

Demirtaş, HDP'nin varlığının Türkiye siyaseti açısından olmazsa olmaz olduğunu dile getirerek, 'Her türlü saldırıya rağmen biz partimizi ilkelerimizi korumak zorundayız. Biz var oldukça korkunun bu topraklarda yeri olmayacak. Allahtan başka kimseden korkmayın' dedi.

Cerattepe için referandum çağrısı

Cerattepe için referandum çağrısı
İçeriğin Devamı Aşağıda

Demirtaş, 'Devletin güvenliğini sağlayacağız adı diye sadece kendi güvenliğinizi sağlarsanız, kamu güvenliğini de devleti de bu şekilde koruyoruz derseniz, yanılıyorsunuz. 'Devlete karşı direnen herkes teröristir' tanımı yapılmış. Sen devletin müteahattine karşı çıktıysan demek ki sen 'vatan hainisin'. Şimdi Artvin halkı 'terörist' olmak nedir bunu yaşıyor günlerdir' diyerek, Artvin'de maden tartışmalarının referandum ile halka sorulması gerektiğini kaydetti. Demirtaş, '50 bin ağaç kesilecek Başbakan yerine daha fazlasını dikileceğini söylüyor. Odun ve su işleri bakanı da bunu söylüyor. Kaç yılda bir doğal orman oluşuyor?' diye sorarak, Cerattepe halkının onurlu ve haklı bir direniş sürdürdüğünü ve HDP olarak bunun arkasında olduklarını söyledi.

Ajanslar ve Al Jazeera

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
bulbasaur

siktir amına kodum şerefsizi.

Karbonat Erol

Bu sitede resmen terörist yayıncılığı yapmaya başladı. hergün bunların haberleri.

Sek...

Ana akım medyaya bak orada hergün elebaşını görebilirsin hatta sadece TRT bile izlesen yeterli...