D Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

0PAYLAŞIM

Hem yetişkinler hem de çocuklar için gerekli olan vitaminler arasında yer alan D vitamini, yağda çözünen, karaciğerde ve yağ dokuda depolanan vitamin çeşitlerinden biridir. D vitamini kalsiyumun normal emilimine, kas ve kemiklerin normal fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

D vitamini, sağlık ve güçlü kemiklerin korunması için gerekli olan bazı gıdalarda bulunan bir besindir. Cilt doğrudan güneşe maruz kaldığında vücut D vitamini yapar ve çoğu insan D vitamini ihtiyaçlarının en azından bir kısmını bu şekilde karşılar ve D vitamini, karaciğerde ve böbrekte değişime uğrayarak daha etkili bir kimyasala dönüşür. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz...

D Vitamini Nedir?

Vitaminler, vücudunuzun normal olarak büyümesi ve gelişmesi gereken maddelerdir. D vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. 

Çoğu zaman “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır. Vücudunuz doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. 

D vitamininin birkaç önemli işlevi vardır. Belki de en hayati olanları kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlemek ve normal bağışıklık sisteminin işlevini kolaylaştırmaktır. Yeterli miktarda D vitamini almak, kemiklerin ve dişlerin sağlıklı büyümesi ve gelişimi ve ayrıca bazı hastalıklara karşı vücut direncini artırmak için önemlidir.

D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizm ve yetişkinlerde osteomalazi olarak bilinen yumuşak veya osteoporoz (ince ve kırılgan) gibi kemik anormallikleri geliştirme riskinizi artırabilir. 

D vitamini eksikliği ayrıca yorgunluk, genel vücut ağrısı, eklemlerde ve parmaklarda ağrı, kemik ağrısı, kuvvet kaybı ve saç dökülmesi, değişken ruh hali, uykusuzluk gibi belirtilerle anlaşılabilir. D vitaminin aşırı yetersizliği kanser, kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, kemik hastalıkları ve kalp hastalıklarına yol açabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

- Yağlı balık
- Ton balığı
- Mantarlar
- Süt
- Portakal suyu
- Yumurta sarısı
- Tahıl
- Sığır karaciğeri
- Morina yağı

Aşağıdaki Haberler De İlginizi Çekebilir!

E Vitamini Nedir? E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? - onedio.com
E Vitamini Nedir? E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? - onedio.com
K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? - onedio.com
K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir