Cumartesi Anneleri 600. Kez Buluştu

 > 
30PAYLAŞIM

Kaybolan yakınlarını bulabilmek için 1995 yılından beri her hafta eylem yapan Cumartesi Anneleri, 600. kez bir araya geldi.

Her hafta kaybolan yakınları için Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’da buluşan “Cumartesi Anneleri”, bugün 600. eylemini yaptı. 

Cumartesi günü yapılan eylem, öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için oldu.

Oturma eylemi sırasında “Cumartesi Anneleri 600 haftadır aynı yerde” yazılı büyük bir pankart açıldı.

Arjantin’de kayıp yakınlarından oluşan Plaza de Mayo Anneleri de İspanyolca sesli bir mesaj göndererek gruba destek verdi.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon’dan kayıp Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya, grup adına açıklamayı yaptı.

Taşkaya, 600 haftadır Galatasaray Meydanı'nda adalet arayışlarına devam etmek için buluştuklarını söyledi.

Taleplerinin her zaman olduğu gibi açık ve net olduğunu ifade eden Taşkaya, ''Biz gözaltındayken kaybolan yakınlarımızın akıbetlerinin açıklanmasını istiyoruz. Bunun yanında onların kaybolmasına neden olan ise yargılansın. Bir daha hiç kimse gözaltında kaybedilmesin. 600 haftadır bunun için mücadele ediyoruz. Ama kayıpların bulunması ve kaybedenlerin ortaya çıkarılıp cezalandırılmasına yönelik siyasi bir irade ortaya konmuyor'' dedi.

Oturma eylemine HDP Milletvekilleri Hüda Kaya ve Pervin Buldan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan ile KESK başkanı Lami Özgen’de destek verdi.

Kayıp Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren “Kaç senedir benim gözümün yaşı kurudu. Araya araya canımız çıktı. Bu sona ersin artık. Bu kadar pırıl pırıl çocuklarımızın suçu neydi? Çocuklarımızı niye bulamıyorlar? Ne yaparlarsa yapsınlar yavrularımızın kemiklerini bulsunlar. Biz çok bir şey istemiyoruz yavrularımızın kemiklerini istiyoruz. Bir anne olarak 36 senedir gözyaşım kurudu. Bunun sonu gelmeyecek mi? Ben artık dayanamıyorum, gücüm kalmadı demiyorum. Yıkılmadım, ayaktayım. Allaha şükür. Bütün anneler benim gibi. Bir taraftan Allah kuvvet veriyor” dedi.

Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak “Ben 21 senedir burada oturuyorum. Anneler için, babalar için buradayım. Anneler ağlamasın, çocuklar ölmesin, yetim kalmasın” dedi.

Cumartesi Anneleri, ilk kez 27 Mayıs 1995 yılında bir araya geldi

1999 yılında oturma eylemine ara veren grup, 2009 yılında yeniden eyleme başladı.

Cumartesi Anneleri, Arjantin’de cunta döneminde kaybedilenlerin bulunabilmesi için bir oluşturulan Plaza De Mayo isimli gruptan esinlenmişti.

DHA ve AA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir