Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çok Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kulak Vermemiz Gereken 20 Mühim Tavsiye

 > -
Abone ol

50 yaş üstü insanlara sorulan, "Gençliğinize geri dönseniz, nasıl bir hayat yaşardınız?" sorusuna, o insanların verdiği cevaplar aynı zamanda gençler için altın değerinde öğütler barındırıyor. Bakalım bu önemli tavsiyeler nelermiş..

Kaynak: http://news.distractify.com/beth-buczyns...

1. Sigara içmeyin, içiyorsanız bırakmaya çalışın!

Sigara içen birisi olarak utanarak söylüyorum ki, kendi ellerimle sağlığıma problem çıkarıyorum.. Sigara pahalı, kokusu iğrenç ve sağlığa olan zararları da binlerce kez bilim insanları tarafından kanıtlandı.. Bırakmaya çalışacağız artık!

2. Fast Food alışkanlığınızdan vazgeçin.

Tıpkı sigara gibi, Fast Food da benzer sağlık sorunlarına yol açabiliyor.. Unutmayın. Her şeyi satın alabilirsiniz, ama sağlığınızı asla..

3. Ailenizle ve kardeşlerinizle güçlü bir bağ kurun.

Çoğu insanın, aile yaşamında kavgalar, tartışmalar olmuştur.. Ama hiçbir sorun, ailemizle olan ilişkimizi yıpratacak kadar büyük olmamalı. Eğer daha mutlu bir gelecek düşlüyorsanız, ailenizi ihmal etmeyin.

4. Fazla güneşte kalmayın.

50 yaş üstü birçok insan, gençlere zararlı güneş ışınlarına maruz kalmamalarını öneriyor. 'Eğer yaşlandığınızda, ince-dayanıksız bir teniniz olsun istiyorsanız, güneşten eksik kalmayın' demeyi de ihmal etmiyorlar.

5. Düzenli egzersiz yapın.

Sağlıklı yaşamın en önemli ipuçlarından birisi de düzenli egzersiz yapmak.

6. Küçük miktarlarda da olsa, para biriktirmeye başlayın.

Sıkıcı ve sabır gerektiren bir şey olsa da, para biriktirmek geleceği garantiye almanın en iyi yollarından birisi.

7. Sahip olduklarınızın kıymetini bilin.

Sizde olanların çok daha azına sahip olanların da mutlu olduğunu bilin. Dünyada mutlu olmak için o kadar çok sebep var ki..

8. Hayallerinizi ertelemeyin.

Ev satın almak, çocuk sahibi olmak, kitap yazmak, kariyerinizi farklı bir alanda devam ettirmek gibi hayat amaçlarınız varsa, bunlar adına çaba sarfedin. İlerde, geçmişinize baktığınızda "iyi ki zamanında böyle bir adım atmışım" diyeceğiniz işlere öncelik verin.

9. Uyku düzeninize uyun.

Aynı saatlerde uyuyup, aynı saatlerde kalkarak kendinize bir uyku düzeni oluşturun. Sağlık açısından, uyku olmazsa olmaz, önemli bir aktivite.

10. Dişlerinize iyi bakın.

Diş ağrısı demek, ağrıların en büyüklerinden, en işkenceli olanlarından birisi demektir. Vaktinde hala dişleriniz iyiyken, kontrollerinizi yaptırın. Sonra başınız, aman dişiniz ağrımasın.

11. Pahalı eşyalar yerine, güzel anılar biriktirin.

İnsanoğlu tecrübelerinin özetidir. 50 yaşına geldiğinizde, geriye bakıp da "ne boş bir hayat geçirmişim yahu" dememek için şimdiden yaşamaya ve hatırlanmaya değer anılar biriktirin. Unutmayın, anılar asla eskimez ya da herhangi bir yangında yanmaz.

12. Vermeyi öğrenin.

Hepimizin bildiği gibi; "hayat müşterek!" İyilikleri veya başka şeyleri daima karşıdan beklemeyin. Siz de özverili olun. Örneğin, karşınızdaki insana vaktinizi ayırın, onu dinleyin. Ya da fazladan bir şeyiniz varsa ihtiyacı olan biriyle paylaşmayı ilke edinin. Ve tüm bunları, karşılık beklemeden yapın.

13. Meraklı olun ve korkularınızın üstüne gidin.

Mesela doğa hakkında meraklı olun. Çıkın doğaya, fotoğraflar çekin, gezin. Ayrıca korkularınızı alt edebilecek gücün, yine sizde olduğunun farkına varın. Israrla belirtiyoruz ki, ileride "keşke" ile başlayan cümleler kurmayasınız.

14. Yılda en az 10 kitap okuyun.

Kitap okumak beyin gelişiminiz açısından oldukça yararlıdır. Bunun yanında sizi kültürel olarak donanımlı birisi yapar. Televizyon ve bilgisayardan, biraz da kitap okumaya vakit ayırırsanız sizin yararınıza olacaktır.

15. Fırsatını bulduğunuzda seyahat edin.

"Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?" klişe sorusuna hem çok okuyan, hem çok gezen yanıtını verebilecek biri olarak, seyahat etmeye de fırsatınız olduğunca vakit ayırın deriz. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak kadar güzel bir şey var mı? İçinizdeki maceracıyı asla kaybetmeyin.

16. Meditasyon yapmayı öğrenin.

Kabul ediyorum, ben de "meditasyon nedir, nasıl yapılır" pek bilmem. Ama bu öğrenemeyeceğim anlamına gelmiyor. Uzmanlar, meditasyon yapmanın sınırsız faydası olduğunu belirtiyorlar. Bedenimizle birlikte niye ruhumuzu da dinlendirmeyelim ki?

17. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

Çoğumuzun düştüğü bir yanlıştır bu. Ama olgun insanlar, bunun bize sadece zarar getireceğini söylüyorlar. Siz elinizden gelenin en iyisini yaptığınız sürece, kıyaslamayı düşünmeyeceksiniz bile.

18. Günlük tutun.

Maalesef, şimdilerde "bu olayı hiç unutmayacağım, hep hatırlayacağım" dediğiniz değerli anları, yaşlandığınızda unutacaksınız. Ee ne demişler? Söz uçar, yazı kalır. Günlük tutacak kadar disiplinli değilseniz bile, hayatınızdaki önemli gelişmeleri, değerli anları bir deftere kaydedin. İleride baktığınızda sizi mutlaka gülümsetecektir.

19. Ev sahibi olun.

Evet, göze ve kulağa çok basit bir tavsiyeymiş gibi geliyor. Ama bu fikri tavsiye eden Liz Read, "Evinizi şimdiden alın, borcu zaten 50 yaşına geldiğinizde ancak biter" diyerek esprili bir şekilde yanıtlıyor.

20. Arkadaşlarınızı iyi seçin ve ilişkilerinizi güçlü tutun.

Yanında olmaktan gerçekten zevk aldığınız, sizi siz olduğunuz için seven insanlarla arkadaşlıklar kurun. Hayatınızda değer verdiğiniz hiçkimseye karşı vefasızlık etmeyin. Sürekli iletişim halinde olup, bağlarınızı güçlü tutmaya gayret edin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebru-bektasoglu

''Sağlıklı Yaşa, İyi Hisset'' 💙

asir-sezgen

Bu da onedio çakması bir site ama beni cezbeden tarafı üslupları oldu. :)

alperen.inan.9277

17. resim komik bir şeyi anımsattı :D

tonguefu

hiç bir tavsiyeye kulak asmayın.

dry-ock

keşke yapabilsek....

Görüş Bildir