Çok Daha Mutlu Bir Hayat İçin Herkese Yol Gösterebilecek 25 Zahmetsiz Tavsiye

4.7bPAYLAŞIM

Hayatı şimdikine göre çok daha iyi yaşamanızı sağlayacak birbirinden değerli 25 tavsiyeyi sizler için Buzzfeed'den derledik...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jemimaskelley/l...

1. Hayatınızda olan her güzel insan ve her güzel şey için şükredin.

"Hayatınızı çok daha iyi bir hale getiren insanlara teşekkür etmeye zaman ayırın. Birileri için bir şeyler yapın. Birilerine problemlerini çözmelerinde yardım ettiğinizde, kendi problemlerinizi de başka bir penceren görmeye başlarsınız. Başkalarına yardım ederek hayatınızı daha iyi yaşayın."

2. Sofralarınız rengarenk olsun.

"Tabağımı her zaman elimden geldiğince renkli hale getiriyorum. Farklı renklerde sebzeler kullanıyorum. Bu gece patates ve omleti domates, kabak ve kırmızı soğan ile renklendirdim mesela. Yemesi çok eğlenceli oluyor, bunun yanı sıra bir sürü vitamin ve mineral de sağlıyor. Hazırlaması da o kadar zor değil."

3. Gereğinden fazla zahmete girmeden arkadaş edinin.

"Hepimizin hayatında hep bir şeyler planladığımız ama hiç uygulayamadığımız 'arkadaşımsı' kişiler vardır. Sürekli insanlarla planlar yapıp bir şekilde uygulayamamak yerine, insanlara gün içerisinde yaptığım her ne ise ona katılmaları için davet etmeye başladım. 'Bugün yeni bir kitapçı keşfedeceğim.' veya 'Nasılsın? Ben de tam yürüyüşe çıkmak üzereydim, katılmak ister misin?' şeklinde arkadaşça sorular sorarak iletişim kurmak çok daha kolay. Eğer oyun oynamıyorlarsa bu insanlar için hayır demek kolaydır ve genellikle dışarı çıkacakları için sizin kadar mutlu olurlar. Yalnız kalabiliriz. Dolayısıyla insanlarla bu şekilde iletişim kurmak hem stresinizin azalmasına hem de arkadaşlarınızla yeniden keyifli vakit geçirmenize olanak sağlar." 

4. Boş zamanlarınızda kafanızı dağıtacak minik hobiler bulun.

" 'Kendin yap' projelerine özel açılmış bir sürü Instagram sayfası bulunuyor. Telefonunuzu bir kenara bırakıp, gerçek manada bir şeyler yapmak gerçekten kendinizi iyi hissettiriyor. Eğer istediğiniz gitmezse de sorun değil. Bu hobiler maddi anlamda ucuz oldukları için, istediğiniz kadar deneyebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde eski bir ayakkabı kutusundan, mücevher kutusu yaptım ve gerçekten çok keyifliydi."

5. Sosyal medyada daha az zaman harcayın.

"Bunun hala inanılmaz derecede işe yarar olduğunu düşünüyorum. Fakat Twitter uygulamasını kaldırmak benim hayatımı çok daha iyi bir noktaya getirdi. Eskiden Twitter'a bağımlıydım ve bu alışkanlığı bırakmak benim için zordu. Fakat açık bir şekilde bu uygulamanın özel hayat ve benim gibi sinirli insanlar açısından korkunç olduğunu düşünüyorum. Bütün bu nefreti ve istismarı görmek, sürekli kötü haberler okumak benim sağlığıma hiç iyi gelmedi. Uygulamayı kaldırdığımda, içimde sürekli tweet atma isteği oluyordu. Bu dürtüyü bastırmak için aklıma gelen her şeyi duvarıma yazmaya başladım. Günün sonunda yazdığım her şeye baktığımda, bunun ne kadar çılgınca olduğunu fark ettim."

6. Yaratıcılığınızı ortaya dökebileceğiniz bir hobi edinin.

"Depresyon ve anksiyete sorunlarımı aşmama makyaj yapmak yardımcı oldu. Bu benim için pozitif bir aktiviteye yönelmenin ve o gün uğraştığım her şeyden kafamı uzaklaştırmanın bir yoluydu. Ve sonuç olarak gerçekten gurur duyduğum şeyler yapıyordum."

7. Yanınızda bir şişe su taşıyın.

"Su içmenin önemini size anlatamam. Anksiyete problemi yaşıyordum ve ne zaman toplum içerisinde paniklemeye başladığımı hissetsem, hemen suyuma sarılırdım, 10'a kadar sayardım ve suyumu içerdim. Anksiyete çeşidine göre farklılık gösterse de, başkalarında da aynı etkiyi uyandırır mı bilmesem de gerçekten hatırı sayılır bir değişim yaşadım."

8. Plastik atıklarınızı azaltın.

"Dayanıklı bez çantalardan bir ya da iki tane edinin ve çantanıza koyun. Alışveriş yapacağınız zaman bunları kullanın ve işiniz bittiğinde çantanıza yeniden koyun. Bu şekilde her zaman elinizin altında olacaktır ve alışverişlerde poşet kullanımınızı azaltacaktır. "

9. Dışarı çıkın ve daha önce hiç yapmadığınız yeni bir şeyler yapın.

"Ayda bir kez bile olsa müze ziyaretine gidin. Bunun yanı sıra sürekli sergiler oluyor. Her biri de birbirinden rahatlatıcı."

10. Arabasız gezilere çıkın.

"En az haftada bir kez, bütün bir gün boyunca araba sürmeden bir yerlere gideceğim. Yürüyeceğim, bisiklete bineceğim veya toplu taşıma araçları kullanacağım. Bu şekilde hem gazdan kurtulacağım hem de biraz spor yapmış olacağım."

11. Dışarıdan yemek söylemekle yetinmeyin, mutfağa girin.

"Bütün akşam yemeklerini hazırlıyorum ve artanları bir sonraki gün için öğlen yemeğine saklıyorum. Dışarıdan söylemediğim ve abur cubur yemediğim için hem daha sağlıklıyım, hem de tasarruf ediyorum. Hem sağlığım hem de banka hesabım bu yönden çok mutlu. Ben de mutluyum çünkü istediğim şekilde pişirdiğim, lezzetli mi lezzetli yiyecekler tüketebiliyorum."

12. Sevdiğiniz şeyleri keşfedin ve yapabiliyorken yapmaya başlayın.

"Yazmak benim için her zaman tutkuydu fakat nereden başlayacağımı hiçbir zaman çözemedim. 642 Tiny Things to Write About adlı bu günlüğü aldım ve nereye gitsem yanımda götürmeye başladım. Yazmaya ve meditasyona başlamanın kolay bir yolu oldu benim için."

13. Yapmanız gereken her şeyi zamanında yapın, ertelemeyin.

"Eğer yapılması gereken bir şeyler varsa ve beş dakikadan kısa bir süre içerisinde halledebiliyorsam, onu hemen hallederim ve aklımı kurcalamasına izin vermem. Hiçbir şey yatağa uzandığınız zaman çöpü çıkarmanız gerektiğini hatırlayıp, o yataktan kalkmak zorunda kalmaktan daha kötü olamaz."

14. Her sabah kendinize kısacık da olsa zaman ayırarak güne başlayın. ☀️

"Her sabah yatağımdan kalkıp, penceremin önünden dışarıyı izliyorum. Sonrasında kendime üç güzel veya mutluluk verici şey söylüyorum. Veya o gün yapmam gereken bir iş motivasyon sağlıyorum. Mesela 'Bugün bu projeyi iş yerinde bitireceğim, çünkü bunu yapacak kapasitede ve kararlıyım.' diyorum. Mavi gökyüzüne ve şarkı söyleyen kuşların sesine uyandığım için mutluluk duyuyorum. Kendimi güzel bir kahve ve öğlen yemeği için bir salata ile ödüllendiriyorum. Çünkü bedenim ve zihnim buna ihtiyaç duyuyor. Bu şekilde gününüzü güzelleştirebilir veya en kötü gününüzü bile yüzünüzde bir gülümseme ile atlatabilirsiniz."

15. Her zaman doğruyu söyleyin.

"Çevremdekilere karşı her zaman dürüst davranırım. Bu şekilde ailemle ve arkadaşlarımla olan ilişkilerim her zaman daha sağlamdır."

16. Kalkabiliyorsanız erken kalkmaya çalışın.

"Her sabah erken uyanmak benim için harika oluyor. Uyanıp meditasyon yapıyorum, yapılması gereken işlerimi hallediyorum ve işim/okulum için öğlen yemeğine bir şeyler hazırlayabiliyorum. Hepsinden ötesi güne iyi başlamak için harika bir kahvaltı yapabiliyorum. Gününüzün nasıl geçeceği gerçekten güne nasıl başladığınızla çok yakından ilgilidir. Sabah kafanızı rahatlatmak, gününüzün güzel geçmesinin en önemli yoludur. Erken kalkmak ilk başlarda size tam bir işkence gibi görünse de belli bir süre sonra rutine oturduğunda çok rahat edeceksiniz."

17. Her gününüze heyecan katacak bir şeyler bulun. 🌻

"Her akşam ertesi sabah sizi heyecanla yataktan kaldıracak bir şeyler üretin. Bu, en sevdiğinizi tişörtü giymek de olabilir, çok sevdiğiniz bir şeyi kahvaltıda yemek de olabilir. Böylece her sabah iyi bir ruh haliyle ve mutlulukta o yataktan kalkacaksınız."

18. Kendinize başarabileceğiniz hedefler koyun, hedefsiz kalmayın. 👊

"Çok büyük hedefler koyup, uzun zaman hayal kırıklığı yaşamak yerine hayatınız için küçük ve başarılabilir hedefler belirleyin. Bu hedefleri sonradan büyütmek sizin kararınız. Lakin öncelikle başarabildiklerinizi halledin. "

19. Kırılma noktalarını sonuna kadar yaşayın.

"Sürekli bir şeyleri çok fazla analiz ediyorum ve her şey hakkında strese kapılıyorum. Okuldan tutun aileye, hatta ve hatta günlük yaşanılan sorunlara kadar. Daha aklı başında bir hayat yaşamak için, kendime her şeyi düşüneceğim, stres yaşayacağım bir zaman dilimi belirledim. Gergin olmak benim hayatımın ve kişiliğimin bir parçası ve bunu bastırmak benim hayatımı kolaylaştırmıyor veya işlerin yolunda gitmesini sağlamıyor. Bazen bir şeyler üzerinde gereğinden fazla düşünmeye ve ağlamaya ihtiyacım oluyor. Böyle zamanlarda arka bahçemde oturuyorum ve banyoya koşuyorum. Kendime bütün duygularımı dışarı vurmak için zaman tanıyorum. Geri kalan zamanda ise hiçbirini düşünmüyorum."

20. Farkındalığınızı artırmak için çaba gösterin.

"Birkaç yıl önce yaşadığım depresyonla başa çıkabilmek için farkındalık üzerine çalışmaya başladım. Fakat bu durum hayatımın bir amacı ve merkezi haline geldi. Meditasyon yapmadığım günlerde depresyonla daha az başa çıkabiliyorum. Bu durum anksiyetemi kontrol etmeme yardımcı olmaya başladı. Bunun yanı sıra her gün hayatımı kolaylaştırmak için üç pozitif cümle yazmaya başladım. Bu şekilde negatif olan şeylere değil, pozitif olanlara odaklanmaya başladım."

21. Başkaları için bir şeyler yapın.

"Ayda bir kez bile olsa gönüllü bir işe katılmaya çalışıyorum. Başkaları için bir şeyler yapmak veya hayatınızda birkaç saat bile olsun strese sebep olan şeyleri düşünmemek güzeldir. Ayrıca birilerine karşılıksız yardım etmenin hazzı bambaşka."

22. Mükemmel olmak için kendinizi çok yormayın, herkesi memnun edemeyeceğinizi hatırlayın.

"Hayattan zevk almaya başlamadan evvel hayatınızın mükemmel olmasını beklemeyin. Birçok insan okulu bitirip, mükemmel işi bulmanın, mükemmel bir ev almanın ve mükemmel insanla evlenmenin derdine düşüyor. Sonrasında da tabii ki mükemmel çocuklar isterler. Bu insanlar yalnızca büyük resmi görürler ve bunu mahvetmekten korkarlar. Hayat karmaşıktır, küçük adımlar atmalısınız. Hiçbir zaman bir şeylere başlamak için mükemmel zaman olmayacaktır. Hiçbir zaman mükemmellik kapınıza gelmeyecektir."

23. Mutsuzluk da hayatın bir parçası; bunu kabul edin.

"Negatif duyguları bastırmaya çalışmayın. Mutsuzluk ve öfke de, mutluluk ve sevinç kadar normal, gerçek duygulardır. Duygularınızı hissetmek ve bunları yaşamak hayatınızda kötüye giden anları atlatmanıza yardımcı olur. Yalnızca bu süreci atlatırken, kendinize dikkat etmelisiniz. Bu duyguları görmezden gelmek veya umursamamak, daha büyük problemler yaşamanıza neden olur."

24. Terapiste gidin.

"Bu insanlar hayatınızı çok daha kolay bir hale getirir. Yalnızca uğraştığınız sorunların yükünü taşımak zorunda kalmazsınız, bunun yanı sıra hayatınızı çok daha iyi bir noktaya getirmeye yarayan tüyolar alırsınız."

25. Kibarlık ve nezaket sizden bir şey götürmez aksine hayatınızı olumlu etkiler, unutmayın.

"Herkesin hayatında sorunlar olduğunu fark edin. Kibarlık ve nezaket sizden hiçbir şey götürmez. Bir kez olsun bunların farkına vardığınız zaman birilerinden nefret etmek ve hoşlanmamak sizin için hayatınızda olmayan şeyler olacak. Neden dünyaya biraz olsun pozitiflik katmayasanız ki? İnsanların nelerle karşı karşıya kaldığına dair hiçbir fikriniz yok."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lunakimou

Bir tane bile maddi sıkıntı çekildiği belli olan fotoğraf yok içerikte... Üç kuruşa, zor koşullarda çalışmak zorunda olan insanlar nasıl mutlu olsun, kendi olsun vs. Güzel bir çocuk masalı bu içerik...

Gizli Kullanıcı

kısaca önceliğiniz, "kendiniz" olsun. boşverin başkalarını dedim ve #25'e katılmadan edemedim.

azure_blue

En etkili bulduğum "Hayatınızdaki her güzel insan ve her güzel şey için şükredin" oldu. Şükreden insan her şeyin kıymetini daha iyi bilir ve hayatını o doğrultuda sekillendirir. Bir de sevdiğiniz işi yapmak sizi yataktan en iyi duygularla kaldıracak şey . Sevdiğiniz ,yetenekli olduğunuz işi yapmak uzun vadede insanı en çok mutlu eden şeylerin başında geliyor.

emirhan-keremoglu

sadece 2 tanesini yapıyorum

emre-inam

yine kişisel gelişim kitabı zırvalıkları

Görüş Bildir