Çocukken Abisi ve Dayısı Tarafından Kandırılarak Geneleve Satılan Meliha Türkgenç'in İnanılmaz Hikayesi

971PAYLAŞIM

Meliha Türkgenç'i Mersin'de Cimcime Anne olarak tanıyanlar var ama neden bu ismi kullandığını bilmeyen çok kişi var. Çocuk istismarının yıllar önce var olduğunu gösteren bir hayat hikayesi onunki. Genelevlerde çalışan kadınlara tek tek sorsak kim bilir daha ne hikayeler öğreneceğiz. Lanet olsun sana dünya gibi!

Meliha Teyze gibi birçok insanı sokaklarda görüp sadece yanından geçmiş olabilirsiniz. Çünkü kimse kimsenin hikayesini kolay kolay merak etmez; o da işte öyle "herhangi biridir" bizler için... Bugüne kadar merak etmediniz belki ama kocaman bir dram var Meliha Türkgenç'in hayat hikayesinde.

Annesi onu doğururken hayatını kaybetmiş. Babası da "ben buna bakamam" diyerek akrabalarına vermiş küçücük çocuğu. Bir süre teyzesi bakmış, sonra dayıya vermişler. Biraz büyüdükten sonra (kaç yaşında olduğunu hatırlamıyor) dayı ile Meliha'nın abisi anlaşarak küçük kıza tuzak kuruyorlar.

Abi ile dayı, Meliha'yı Antep'e götürüyorlar. "Sen çalış, biz yenin yanında kalacağız" diyorlar. Önce kaldıkları yerde bir yemek yiyorlar. Meliha Teyze "bardağa su kattılar ayran oldu, ben de içtim" diyerek anlatıyor o anı. Uyandığında sarhoş edildiğini ve dayısı ile abisi tarafından 10 bin TL karşılığında satıldığını fark ediyor.

Okuma yazma bilmediği için dayısı ve abisi tarafından yaşı büyültülüp gönderiliyor geneleve. Ortamı görür görmez şoka giriyor, her yerde çıplak kadınların ve onlarla odaya giren adamların olduğunu fark ediyor.

Dayısının "iş" dediği şeyin seks işçisi olmak olduğunu çocuk aklıyla orada anlıyor. Hemen hemen her gün ağlıyor ama ne çare, kurtulamıyor. Bu arada abisi Meliha'yı sattığı parayla Almanya'ya gidiyor, dayısı da Ankara'dan güzel bir ev alıyor.

Genelevden ayrılmak için hemen her gün patronuna gidiyor. Aldığı cevap "10 bin TL'yi getir, öyle çık" oluyor. Tabii ki elde yok avuçta yok, getiremiyor parayı.

Her kaçmak istediğinde ölüm tehditi ve işkencelerle karşılaşıyor. Para vermeden ayrılmanın mümkün olmadığını fark ettiğinde 10 bin TL'yi biriktirmek, hayattaki tek amacı haline geliyor.

Tam 45 yıl boyunca o parayı toplamak için her gün ağlaya ağlaya genelevde çalışıyor. Antep, Diyarbakır, Mersin, Antalya, Erzurum, Urfa... Para kazanmak için memleketin dört bir yanındaki genelevlerde çalışıyor. 45 yıl sonra nihayet parayı topluyor, zaten yaşlandığı için de genelev sahipleri onu istemeyip kapının önüne koyuyor. Tabii ki paralarını aldıktan sonra!

Mersin'i kendine yurt edinen Meliha Teyze, iki yıldan fazla sokaklarda yaşamaya başlıyor. Bu arada mendil, çakmak gibi şeyleri satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Yardımsever bir adam ona bir dükkan veriyor kalması için, hiçbir bedel de istemiyor.

Meliha Teyze'nin bu hikayesinden ilk kez 10 yıl önce gazeteci Mustafa Esmer Cengiz haberdar olmuş ve kendisine yardım etmiş. Meliha Teyze'nin hayatının bundan sonraki dönemi için tek isteği ürünlerini satacak bir tezgah ve kafasını sokacak bir ev. Çünkü yerde sattığı ürünlerin üstüne gelip basan bir sürü haysiyetsiz insan olduğu için o tezgaha ihtiyaç duyuyor.

Genelevde çalışmaya başlarken ismine Yaprak olarak karar verilip, başka bir Yaprak'ın daha olduğu fark edilince ona "Cimcime" demişler. O günden bugüne herkes "Cimcime Teyze" diye sesleniyor.

Bu senenin başında Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarında kendisine bir tezgah tahsis etmiş. Meliha Teyze yıllarını başkalarının heder ettiği hayatında en azından şu anda mutlu.

"Anne başmış, her derde ilaç imiş. Ben şapka değildim ki baştanbaşa geçeyim. Kuş değilim ki, daldan dala konayım. Beni hep daldan dala kondurdular. Allah benim gibi kimseyi yapmasın." diyen Meliha Teyze'nin sözleri insanın ciğerini dağlıyor.

”Herkes gibi benim de hayallerim vardı. Bir evim olsun, ondan sonra bir tane çocuğum olsun. Mutlu yuvam olsun. Bazen görüyorum herkesin evi var, barkı var, yuvası var. Yaşlansa da kocası ölse veyahut ayrılsa da evi olduğu için gündüz geziyorlar, evlerine gidiyorlar. Akşam olunca da rahat ediyorlar evde. Ben öyle rahat edemiyorum. Ev var ama ne kadar ki, kendi evim olmayınca yine insan çekiniyor. Görüyordum evlenenleri. Herkesin düğünü oluyordu. Benim düğünüm olmadı. Beni böyle yaptılar. Şimdi düğünü olanları görüyorum ve hep içimden ağlamak geliyor. Ben bazen derdimi anlatıyorum, bazen anlatamıyorum. Çünkü nefes tıkanıyor. Benim fısfıs olmasa yaşayamıyorum. Yamaç eczanesi var. O bana yardım ediyor. Allah razı olsun. İlaçlarımı ondan alıyorum. 3 kere ben hastaneye yattım. 3’ünde de bu Yamaç Eczanesi bana yardım etti. Sizden ricam yetkililere duyurun benim sesimi. Ben 25 seneden beri, 30 seneden beri dünya yüzü görmedim. Perişanlık çekiyorum. Sizden ricam yetkililere benim sesimi duyurun. Başka bir şey istemiyorum. Bana yardım etsinler. Ben ortalıktan kurtulayım. Hiç olmazsa bir de tezgahımın olur. Tezgahımın başında otururum.   Akşam olduğuna giderim evimde yatarım. Kimseye çare bulduramıyorum.  Komşular diyorlar ki ‘zamanında neredeydin, zamanında paranı kime yedirdin, nasıl çalıştın zamanında, o çalıştıklarını meydana çıkar.” 71 yaşından sonra rahat edeyim biraz”

Bi İnsan kanalının yaptığı Cimcime Meliha Türgenç'in kısa belgeseli için buraya bakabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Çocukken Amcasının Tecavüzüne Uğrayan, Kocası Tarafından Geneleve Satılan 'Hayatsız Kadın' Ayşe Tükrükçü'nün İnanılmaz Hikayesi - onedio.com
Çocukken Amcasının Tecavüzüne Uğrayan, Kocası Tarafından Geneleve Satılan 'Hayatsız Kadın' Ayşe Tükrükçü'nün İnanılmaz Hikayesi - onedio.com
Genelevde Yaşadıklarını Anlatırken İnanılmaz Hikayeleriyle İnsanın Yüreğini Dağlayan Hayatsız Kadınlar - onedio.com
Genelevde Yaşadıklarını Anlatırken İnanılmaz Hikayeleriyle İnsanın Yüreğini Dağlayan Hayatsız Kadınlar - onedio.com
Matild Manukyan'ın Sahibi Olduğu Genelevlerde Görev Yapan Bir Polis Memurunun Şaşırtıcı İtirafları - onedio.com
Matild Manukyan'ın Sahibi Olduğu Genelevlerde Görev Yapan Bir Polis Memurunun Şaşırtıcı İtirafları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eylulmuffin

Ağladım okurken. Yaşlılara zaten çok üzülüyorum, kadınlara daha çok. Çünkü öyle kırılgan görünüyorlar ki, çocuk gibi kalbim dayanmıyor. Bazen düşünüyorum yedi gün erkekler olmadan yaşansa dünyada nasıl değişiklikler olur diye? Merak ediyorum...

ruhlar-aleminden-ferruh

Emin ol bu dünyada tek sorun erkeklerde değil. Ben her zaman hemcinslerimden çekmişimdir mesela. Erkek, kadın farketmez insan kötüyse kötüdür.

eylulmuffin

Ama sorunun büyüğü onlarda olduğu için, bir yok olduklarını düşün, yani şiddet ve suç oranı büyük ölçüde azalmaz mı diyorsun? Yani, bilmiyorum, beyin işleyişleri erkeklerin, kadınlara göre çok farklı. Öfke, sinir, kıskançlık, suç işlemek erkeklerde daha yüksek eğilimli eylemler. O sebeple, kesinlikle büyük sorunlar ortadan kalkar. İnsanlıkla alakası olsaydı bu sorunun mesela kadın beyni içinde aynı şeyi derlerdi.

selam-oabakan

peki allah sınıyor diyorlar bu kadının bu dünyadaki utancını yaratan cennette saraylamı ödeyecek hadiyaaa bu dünyanın taaaa annem felçli fizik tedaviye götürüyorum aynısı orda var kız çocuğu annesi doğururken ölmüş çocuk felçli doğmuş çocuğun akrabaları kabul etmemiş komşusu bakıyordu şimdi ne halde bilmiyorum

adamolunlan

Lan ananızı soyunuzu vicdanınızı sikeyim. Lan nasıl orospu çocuklarısınız siz. Lan vay anasını sikeyim ya bu nasıl bir zihniyettir ya. Hay sizin kanınızı sikeyim. Senin Almanya gümrüğünde senin de Ankarada'ki evin mutfağında avradınızı sikeyim. Lan bunlara soy verip, bu olayı öğrendikten sonra onlarla yaşamaya devam edenin de 7 ceddini sikeyim. Lan benim bahtı kara teyzem senin o hain, ölmüş babanı da sikeyim. Sikinin keyfi için kerhaneye gidip, oh be taze bir çıtır sikiyorum diyen erkek müsfettelerine, baba bozuntularına söylüyorum. O parayla siktiğiniz zavallı sizin kandırılmış, kendi öz kızınız. Olm yemin ederim yatacak yeriniz yok. Hepinize lanet olsun. Lan biricik bebek yüzlü, sevecen, kızınız gibi masum 10-12 yaşındaki kız çocuğuydulan bu insancıkta. Ulan ananızı sikeyim ya mahfettiniz üç kuruşluk ruh halimi.

esranur-

orospu çocukları! Allah topunuzun belasını versin!

deen-tharkuho

Allah kimseyi annesiz bırakmasın annesi ölünce böyle sırtlanların eline kaldı babası da ayrı şerefsiz

Görüş Bildir