Görüş Bildir
Haberler
Cizre'de Gergin Cenaze Töreni

Cizre'de Gergin Cenaze Töreni

Ulaş
28.12.2014 - 17:18
İçeriğin Devamı Aşağıda

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cuma gecesi yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Yasin Özer ve Barış Dalmış’ın cenazeleri 'intikam' sloganlarıyla toprağa verildi. Gerilimin sürdüğü ilçeye çevre illerden zırhlı araç takviye edildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Nur Mahallesinde önceki gün sabaha kadar süren çatışmalarda ölen YDG-H’li Yasin Özer ve Barış Dalmış cenazeleri otopsi yapılmak üzere götürüldükleri Diyarbakır’dan ilçeye getirildi. Uzun araç konvoyları ile İdil yolundan ilçeye getirilen cenazeleri kalabalık bir grup karşıladı.

‘İntikam’ sloganlarının atıldığı konvoya HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Selma Irmak, Siirt Eski Belediye Başkanı Selim Sadak ve Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret eşlik ettiler.

Cizre merkezinden geçen kalabalık konvoy buradan Cizre Asri Mezarlığı’na yönelirken konvoydakiler ölenlerin ve Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdılar. Cenazeler burada toprağa verildi.

Özer ve Dalmış dışında olaylarda hayatını kaybeden bir başkası ise HÜDA-PAR ilçe yöneticisi Aziz Deniz’in babası Abdullah Deniz. Onun cenazesinin de Malatya'daki otopsinin ardından Pazartesi günü ilçeye getirilmesi bekleniyor.

Zırhlı araçlar Cizre’de

Cizre sokaklarındaki gerginlik cenazenin getirilmesi ile birlikte arttı. İlçenin çeşit mahallelerinde toplanan gruplara polisler gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale ediyorlar.

Doğu Anadolu illerinden güvenlik amacıyla talep edilen zırhlı araçlar ilçeye ulaştı. Van, Bitlis, Muş, Kars ve Ağrı’dan getirilen yaklaşık 15 araç Cizre Çevik Kuvvet merkezinde toplandı. Daha önce de ilçeye Diyarbakır, Mardin ve Adana’dan zırhlı araç takviyesi yapılmıştı.

‘Hendeklerden giremedik’

Olayların yaşandığı Nur Mahallesine müdahale etmemekle eleştirilen güvenlik güçlerinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, müdahale için bölgeye gittiklerini ancak kazılan hendekler nedeniyle olay yerine giremediklerini belirtti.

Polis kazılan hendekler nedeniyle Nur Mahallesine giremediklerini söylüyor.

Saldırının planlı yapıldığını savunan polis yetkilisi hendeklerin belediyeye ait iş makineleri tarafından kazıldığını iddia etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Nur Mahallesinde önceki gün sabaha kadar süren çatışmalarda YDG-H’li Yasin Özer ve Barış Dalmış ile HÜDA-PAR ilçe yöneticisi Aziz Deniz’in babası Abdullah Deniz yaşamını yitirmiş olaylarda üç kişi de yaralanmıştı.

  • Al Jazeera
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın