Görüş Bildir
Haberler
Çin'in Koronavirüs Belgeleri Sızdı: 'Zafer İçin Temel Silah'

Çin'in Koronavirüs Belgeleri Sızdı: 'Zafer İçin Temel Silah'

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgeler Kovid-19'un laboratuvar yapımı olduğu iddiasını yeniden gündeme getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Salgının başladığı günden beri yaklaşık 3.3 milyon kişinin hayatına mal olan virüs dünya genelinde 160 milyona yakın kişiye bulaştı. Bugün dış basında yer alan ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgelere dayandırılan haberler Çin ile ilgili spekülasyonları bir kez daha gündeme getirdi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Çinli bilim insanları son altı yıldır koronavirüs dahil biyolojik ve genetik silahlar üzerinde araştırmalar yürütüyor.

Aynı habere göre, 2015'ten beri SARS koronavirüslerinin askeri potansiyelini değerlendiren Pekin yönetimi bu projeyi olası bir 'Üçüncü Dünya Savaşı' senaryosu için hazır tutuyor.

"Zaferin temel silahı"

"Zaferin temel silahı"

Söz konusu belgelerde bu proje bir savaş durumunda 'zaferin temel silahı' olarak adlandırılıyor ve detaylı incelemeler sunuyor.

Belgelerde Üçüncü Dünya Savaşı'nın beklenenin aksine kimyasal ve nükleer silahlar ile değil, biyolojik silahlar ile yapılacağı tezi yer alıyor.

ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan iki atom bombasına atıfta bulunan belgelerde biyolojik silahların yeni bir dünya savaşında 'zafer için temel silah' olacağının altı çiziliyor.

The Australian gazetesinin haberinde ise Halk Kurtuluş Ordusu'nda görev alan bilim adamlarının hazırladığı dosya, hastalıkların 'daha önce hiç görülmemiş bir şekilde' silah yapmak için manipüle edilmesini incelediğini iddiası yer alıyor.

Belgelerde biyolojik silahların maksimum etkiyi göstermesi için gereken koşullar da özetleniyor. Belgelerde 'biyolojik saldırı gece veya şafak vakti sabit rüzgar yönü olduğu zamanda yapılmalı' ifadesi yer aşıyor.

"Kanıtlar endişe verici"

"Kanıtlar endişe verici"

Konuyla ilgili ABD'den ilk tepki Dışişleri Komitesi'nde görev alan Tom Tugendhat'tan geldi. Tugendhat kanıtların oldukça endişe verici olduğunu belirtti.

Tugendhat sözlerine şöyle devam etti; 'Bu belge, üst düzey parti liderliğine tavsiyelerde bulunanların hırsları hakkında büyük endişeler uyandırıyor. En sıkı kontroller altında bile bu silahlar son derece tehlikelidir.'

Pekin'in 2015 gibi erken bir tarihte SARS virüsünün askeri potansiyeli olduğunu düşündüğüne dair bu son kanıt, 'Koronavirüs laboratuvar yapımı mı?' sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Pandeminin başladığı günden beri defalarca ortaya atılan bu iddia ile ilgili geçtiğimiz aylarda Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) önemli bir açıklama gelmişti.

DSÖ tarafından yayınlanan raporda koronavirüsün yarasalar dahil başka bir hayvan yoluyla insanlara bulaşabileceği riskinden söz edilirken, komplo teorilerinin yaygın olduğu laboratuvar sızıntısının ise son derece düşük olduğu kaydedilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
3
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ali Kirman

Ama silah olarak geliştirilmiş olsa, kendi ülkesine ve insanlarına da zarar vermemesi için bir yedek planı olmaz mıydı adamların acaba?

Bufixondatree

süphe çekerdi zaten nüfus çok acıcık ucundan aldırdılar işte zaten insan hakları falanda yok çinde kim ne diyecek :D

ulan ben evımde oturdum Çekirdek çitliyorum, yonetim sizde istihbarat sizde para sizde baglanti sizde benmi çözeyim buradan böyle şeyleri ortaya çıkaramıyors... Devamını Gör

Mr Logical

Yani ABD böyle araştırmalar yapmayı aklının ucundan bile geçirmiyor değil mi...