Görüş Bildir
Haberler
Çin'den Türkiye'ye 'Doğu Türkistan' Yanıtı

Çin'den Türkiye'ye 'Doğu Türkistan' Yanıtı

ATKN
02.07.2015 - 13:43 Son Güncelleme: 02.07.2015 - 16:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Doğu Türkistan olarak bilinen Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaparak kaygılarını ileten Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na Çin'den açıklamalara netlik getirilmesi talebi geldi.

'Duyduğumuz derin kaygı Çin'in Ankara Büyükelçisine iletildi' denmişti

Çin'de Yaşanan Dram! Doğu Türkistan'daki Zulme 'Dur' De!

Türk Dışişleri Bakanlığı, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmalarının ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığına dair haberler üzerine yaptığı açıklamada, 'Toprak bütünlüğüne, istikrarına, huzur ve güvenliğine önem atfettiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti'nden (ÇHC) gelen bahsekonu haberlerden duyduğumuz derin kaygı Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir' ifadesini kullanmıştı.

Çin: 'Türkiye'nin bu haberleri doğrulamasını istedik'

Çin: 'Türkiye'nin bu haberleri doğrulamasını istedik'

New York Times'ın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmak istediklerini belirtti.

Hua, 'Hali hazırda Türkiye'nin bu haberleri doğrulamasını istedik ve Türk Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya ilişkin endişemizi ilettik' dedi.

Hua, 'Şunun bilinmesi lazım ki; Şincan halkının tamamı, kendilerine Çin anayasasınca tanınan dini inanç özgürlüklerinden faydalanıyor... Tabii ki Türk tarafının Çin'le orta noktada buluşacağını ve ilişkilerin düzelmesini sağlayacağını umut ediyoruz' diye konuştu.

20 milyon Müslüman

Uygur Türklerinin yaşadığı Çin'in Şincan özerk bölgesinde güvenlik güçleri ve ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı son aylarda artmıştı.

Çin, tırmanan şiddet olaylarından 'radikal İslamcı militanların' sorumlu olduğunu savunuyor ve yönetimin bu nedenle de Ramazan ayında oruç tutulmasını yasakladığı iddia ediliyor.

Çin hükümetinin geçen yıl da Ramazan ayında benzer bir uygulamaya gittiği ve Müslüman öğrencilerin yemek yemeye zorlandığı iddia edilmişti.

Çin hükümeti inanç özgürlüğüne saygı duyduğuna yönelik açıklamalar yapsa da sadece resmi olarak ibadethane olarak tanımlanmış yerlerde ibadete izin veriliyor.

Çin'de aralarında Uygur Türkleri'nin de bulunduğu toplam 20 milyon Müslüman yaşıyor.

Hürriyet ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Vambrael

bize en güzel tokatı yine biz atıyoruz. sosyal medyada yayılan işkence albümlerinin çoğu tırt çıktı. sahip çıkmak, yardım etmek, duyarlı olmaktan çok gaza ge... Devamını Gör

Deli balta

oksijenin faydaları aga yorma kendini.

kelebekpipisi

S.ktrsn ibneler.

Esmer Nur

Sanki biz sizin ne mal olduğunuzu bilmiyoruz.