Görüş Bildir
Haberler
Çin'den Getirilen Koronavirüs İlaçları 40 Şehre Dağıtıldı

Çin'den Getirilen Koronavirüs İlaçları 40 Şehre Dağıtıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Kovid- 19 tedavisi gören hastalarda kullanılmak üzere Çin'den getirildiğini söylediği ilaçlar 40 şehre dağıtıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 için Çin'den yoğun bakımda tedavi süresini kısaltan ilacın alındığını, yoğun bakımlarda kullanılmaya başlanan ilacın etkinliğinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini söylediği hatırlatıldı. 

Açıklamada 'Ankara’ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldı. İlaçların dağıtımı 8 saat sürdü. Yeni ilaçlar, yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları için kullanılacak' denildi.

Koca: "Yoğun bakım tedavisini 11 günden 4 güne düşürdüğü bilgisi var"

Koca: "Yoğun bakım tedavisini 11 günden 4 güne düşürdüğü bilgisi var"

Dün akşam Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Çin'de tedavide kullanılan özel bir ilacın Türkiye'ye getirildiğini ifade eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, şunları söylemişti:

'Bu konuyla ilgili yayınları yapılmış olan özellikle yoğun bakım hastalarında kullanılmasının 11-12 günden 4 güne kadar düşürdüğüne dair bilgilerin olduğunu bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda Çin'den getirebilir olduk. Bugün Çin Büyükelçiliği ile de görüştüm. Bundan sonraki süreçte de bu ihtiyacımızı karşılama noktasında bir gayret içinde olacaklar. Çin hükümeti ile birlikte şu süreçte bu mücadeleyi nasıl verdiklerini, bilgi akışı anlamında bilim kurulumuzla da birlikte Çin'den bilim insanlarının zoom veya skype üzerinden bilgi akışını sağlamak üzere de prensipte anlaşmış olduk.'

Prof. Dr. Yamanel: "Hastalarda hızlı iyileşmeler olabilir"

Prof. Dr. Yamanel: "Hastalarda hızlı iyileşmeler olabilir"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Çin'den getirilen ilaçla ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Yamanel, yeni tip Corona Virüs (Kovıd-19) tedavisinde kullanılan birçok ilaç olduğunu söyledi. Sıtma ilacı, anti viral ilaçların bunlardan olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yamanel, 'Çin'den gelen ve gelecek olan ilaçlar da anti viral, yani virüsün etkinliğini azaltacak ilaçlar. Biz de Bilim Kurulu'nda bu hastalığın tedavi yöntemlerini tartışıyoruz. Bütün hekimlerimiz rehberlerden faydalanıyorlar ve Çin'den gelen olumlu sonuçları takip ediyoruz' dedi.

Bu nedenle de Sağlık Bakanlığı'nın Çin'den faydalı olduğu bilinen ilaçları getirttiğini hatırlatan Prof. Dr. Yamanel, 'Tedavi bakımından hiçbir sorunumuz yok şu an için. Getirtilen ilaçlar hastalarımızda kullanılıyor. İlaçlar daha yeni geldiği için henüz bir şey söylemek erken; ama bu tedavilerin sonuçları Sağlık Bakanlığımız tarafından şeffaf bir şekilde yapılacaktır. İlaçların bir kısmı geldi ve kullanılmaya başlandı. Ama şu anda daha çok yeni kullanmaya başladık. Bu ilaçların kullanımının ardından daha hızlı iyileşmeler olabilir. Etkin bir ilaç olduğunu biliyoruz' diye konuştu.

Türkiye'de son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün akşam yaptığı açıklamaya göre; Türkiye'de yeni tip koronavirüste vaka sayısı 1529, can kaybı 37ye yükseldi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
8
4
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
zonguldaklımadenci

güvenmiyorum da bu çinliler'e. hayırlısı.

hadi inş.

Arife Derviş

İlacın formülü?