Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çift Hanede ve 5 Yılın Zirvesinde: Enflasyon Verileri Bize Ne Anlatıyor?

 > 
264PAYLAŞIM

Enflasyon, piyasa beklentilerinin üzerinde. Yüksek seyrine şubat ayında da devam eden enflasyon yüzde 10'un üzerine  çıkarak yaklaşık 5 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti ve böylece Nisan 2012'den bu yana ilk kez çift haneye ulaşmış oldu. TÜİK'in verileri açıklaması ardından dolar/TL 3.74'ü aştı. 

Türkiye'nin yılın ilk yarısını yüksek enflasyonla geçirmesi beklenirken, mart ayında görülmesi beklenen 'çift hane' şubat ayında kendini gösterdi. Yıllık TÜFE, Nisan 2012'den sonra ilk kez çift haneli seviyelere ulaşmış oldu.

Yıllık enflasyon yüzde 9,22'den yüzde 10,13 seviyesine yükseldi.

Şubat ayında yüzde 0,5 artacağı öngörülen TÜFE, yüzde 0,81 artış gösterdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, şubat ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 7,88, yurt içi üretici fiyatları yüzde 5,87 arttı.

Yıllık TÜFE, Nisan 2012'den sonra ilk kez çift haneli seviyelere ulaşmış oldu.

Yıllık en fazla artış alkollü içecekler ve tütün grubunda

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma yüzde 17,96, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 12,82, sağlık yüzde 12,53, eğitim yüzde 9,33 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

Şubat ayının zam şampiyonu mandalina

Tüketici fiyatları bazında şubatta en yüksek fiyat artışı yüzde 27,52 ile mandalinada oldu.

Gıda fiyatlarında 0.84 artış yaşandı.

Aylık en yüksek artış ulaştırma grubunda

Ana harcama grupları itibarıyla şubatta, aylık bazda en yüksek artış yüzde 2,82 ile ulaştırma grubunda görülürken, sağlıkta yüzde 2,17, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,38, konutta yüzde 1,18, eğlence ve kültürde yüzde 0,89 artış kaydedildi.

ÜFE'de 9 yılın rekoru

Yurtiçi üretici fiyatları şubatta yıllık yüzde 15,36 artarken, bu veri için beklenti yüzde 14,40 seviyesindeydi. Böylece ÜFE, Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviye görüldü.

Peki uzmanlar ne diyor?

Şubat ayı verilerini değerlendiren uzmanlar, gıda enflasyonunda beklenen yavaşlamaya karşın, kur etkisi ve petrol fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı yarattığını söylüyor.

Mart ayında görülmesi beklenen 'çift haneli' seviyelerin bir ay erken geldiğini aktaran ekonomistler, nisan-mayıs için yüzde 11-12 seviyelerinin radara girdiğini belirtiyor.

Sosyal medyada TÜİK verileri hakkında düşünceler ve yorumlar ise şöyle 👇

Kaynaklar: TÜİK, Business HT ve Dünya

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir