Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'li Sarıhan: 'Bizim Çocuklarımız Evlerinde Her Gün 12 Eylül Öyküsü Dinleyerek Büyüdü'

-

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, "Bizim çocuklarımız evlerinde her gün 12 Eylül öyküsü dinleyerek büyüdüler" dedi. Sarıhan, "Ölülere hakkımızı helal etmiyoruz" diyen Sarıhan davanın takipçisi olacağını, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacağını bildirdi.

Sarıhan, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve Antalya Milletvekili Nefi Kara ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın hayatını kaybetmesiyle 12 Eylül'den yargılamasının bitmediğini ifade etti.

Davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinin, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya verilecek cezaya iyi hal indirimi yaptığını belirten Sarıhan, sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosyanın yaklaşık 1 yıldır Yargıtayda beklediğini söyledi.

Evren ve Şahinkaya'nın hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle dosyanın iç hukuk yollarına göre zamanaşımından düşeceğini dile getiren Sarıhan, 12 Eylül darbesinin bir insanlık suçu olduğunu kaydetti. 12 Eylül sonrası cezaevi aracında dövülerek öldürüldüğü belirtilen İlhan Erdost'un avukatı olduğunu söyleyen Sarıhan, milletvekili seçildiği için avukatlık yapamadığını kaydetti.

Gözyaşlarına hakim olamadı

Kendisinin de bir 12 Eylül mağduru olduğunu belirten öğretmenlik yaparken, 12 Eylül yönetimi tarafından zaman aşımı olan bir dergi yazısından dolayı gözaltına alındığını ve Perşembe Efirli Cezaevi'nde kaldığını söyledi. Darbe sonrası hayatını kaybeden birçok insanın otopsisine avukat olarak girdiğini anlatan Sarıhan gözyaşlarına hakim olamadı.

"Ölülere hakkımızı helal etmiyoruz" diyen Sarıhan davanın takipçisi olacağını, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacağını bildirdi.

CHP Antalya Milletvekili Nefi Kara ise 12 Eylül yönetiminin, ülkenin bir kuşağını yok ettiğini belirtti.

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de 12 Eylül yasalarının, parlamento tarafından kaldırılması gerektiğini ifade etti.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAntalyaCumhuriyet Halk PartisiDarbeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir