Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran 'Görevden Alındı'

 > -

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran görevden alındı. Haberi sosyal medya hesabından duyuran CHP milletvekili Ali Şeker, Dekan Duran'ın "Muharrem İnce'yi okula soktuğu için" YÖK tarafından Rektörlük talimatıyla görevden alındığını ifade etti. İnce, dün fakülteye destek ziyaretinde bulunmuş ve yaptığı konuşmada "Hayatında bir gün üniversite okumuş, kantinde ders çalışmış, üniversite arkadaşıyla fotoğraf çektirmiş bir kişi üniversiteleri böldürmez" demişti.

CHP milletvekili Ali Şeker haberi sosyal medya hesabından şöyle duyurdu 👇

Şeker, Dekan'ın "Muharrem İnce'yi okula soktuğu için YÖK'ün talimatı ile Rektörlük tarafından görevden alındığını" ifade etti.

📌 CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de konuyla ilgili Twitter hesabından tepki gösterdi.

İnce yaptığı açıklamada şöyle dedi:

İstanbul Üniversitesi’ni bölen iktidar, bugünkü destek ziyaretimizden sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı’nı görevden aldı. İşte bu yüzden adayım! Ülkenin seçkin beyinlerinin kaderi, bir kişinin iki dudağı arasında olmasın diye! 24 Haziran’dan sonra bu ülkeye akademik özgürlük, özerk üniversite gelecek. 24 Haziran’dan sonra üniversite yönetimlerini, rektörleri ve dekanları tek adam değil, üniversite belirleyecek.”

Duran, fakülte bahçesinde öğrenciler ve çalışma arkadaşlarıyla vedalaştı ve bir açıklama yaptı 📹

Durmaz yaşananları şöyle anlattı: 

Bir milletvekilinin, bir cumhurbaşkanı adayının Cerrahpaşa’ya girmesini önlememizi bana söylediklerinde, bunu kendime anlatamadım. Ben onların söyledikleri gibi bir şey olamayacağını ve normal sürecin devam edeceğini, bu görüşmenin gerçekleşeceğini söyledim. Biz dün Sayın Muharrem İnce ile gayet mâkul, gayet güzel bir sohbet yaptık. Ondan sonra da dışarıda çok uzun değil gayet kısa bir konuşma gerçekleştirdi.
Akşam rektör beni aradı, önce övdü: ‘Şöyle başarılısınız, şöyle güzel şeyler yaptınız’ diye. Sonra da ‘YÖK başkanı sizin görevden ayrılmanızı istiyor’ dedi. İstifamı az önce bir dilekçeyle rektörlüğe gönderdim. Açıkçası dünkü olay bizim ipimizi çekmiş oldu.”

Fakültenin akademik kurulu toplanmış ve oy birliği ile bölünmeye karşı olduğunu açıklamıştı.

Cerrahpaşa Tıp'ta Protesto ve Bir Pankart: 'Üniversiteler Bakteri Değildir, Bölünerek Çoğalmaz' - onedio.com
Cerrahpaşa Tıp'ta Protesto ve Bir Pankart: 'Üniversiteler Bakteri Değildir, Bölünerek Çoğalmaz' - onedio.com

İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesine karşı çıkan Duran, düzenlediği basın toplantısında “Devlet büyüklerimizden ricamız, bu yasa tasarısının ötelenerek gerekli akademik platformda tartışılarak karara bağlanmasıdır" demişti.

Öğrenciler de fakülte bahçesinde toplanarak defalarca kararı protesto etmişti.

Cerrahpaşa Bölünmeye Karşı Direniyor: 'Bilim Kan Kaybediyor' - onedio.com
Cerrahpaşa Bölünmeye Karşı Direniyor: 'Bilim Kan Kaybediyor' - onedio.com

Muharrem İnce dün fakülteye destek ziyaretinde bulunmuş ve bir konuşma yapmıştı.

İnce, cumhurbaşkanı olması halinde TBMM'ye gelecek olan ilk kanun teklifinin Cerrahpaşa'nın birleştirilmesi olacağını söylemişti.

Ayrıca  konuşmasında "Cerrahpaşa tarihtir. Cerrahpaşa şifadır. Milleti, gönülleri böldüler. Şimdi üniversiteleri de bölüyorlar. Biz gönülleri de, üniversiteleri de birleştireceğiz. Hem Cerrahpaşa hem İstanbul Üniversitesi kaybediyor. Hayatında bir gün üniversite okumuş, kantinde ders çalışmış, üniversite arkadaşıyla fotoğraf çektirmiş bir kişi üniversiteleri böldürmez" demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir