Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cemal Süreya'nın Dizeleri Kadıköy Sokaklarında

 > 
7bPAYLAŞIM

Usta Şair Cemal Süreya’nın şiirleri Kadıköy Belediyesi tarafından sokaklara yazılıyor. Kadıköy’de kaldırım taşlarında 'Hayat kısa kuşlar uçuyor' dizelerine rastlarsanız Cemal Süreya’nın yaşadığı evin tam önündesiniz...

Çalışma, Kadıköy Belediyesi’nin “Yaşayan Sokaklar Projesi”nin ilk adımı. Bu proje ile Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğinin arttırılması amaçlanıyor.

Cemal Süreya'nın Caferağa Mahallesi Cemal Süreya Sokak’taki yaşadığı evinin önündeki kaldırım taşlarından bir bölümü üzerine Süreya'ya ait beş ayrı şiirden alıntılar yazıldı.

Kaldırımlara “Hayat kısa kuşlar uçuyor”,  “Özgürlüğün geldiği gün o gün ölmek yasak” gibi şiirlerinden seçkiler yazıldı.

Yaşayan Sokaklar Projesi kapsamında önümüzdeki günlerde Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Özdemir Asaf’ın yaşadığı sokaklarda da kaldırım taşlarına şairlerden şiirler yazılacak.

Ölüm yıldönümünde anılacak

Cemal Süreya, 9 Ocak’taki ölüm yıldönümünde de Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'nde anılacak.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin düzenlediği gece saat 20.00’de başlayacak.

Anma programında Ayben Altunç'un yönettiği "Süreya'nın Cemali" adlı belgesel gösterimi, Fügen Kıvılcımer, Hüseyin Alemdar, İnci Ponat, Melahat Babalık, Yelda Karataş, Engin Turgut ve Zuhal Tekkant gibi şair ve yazarların Süreya’yı anlattığı konuşmaları, Ufuk Karakoç'un müzik dinletisi gibi etkinlikler yer alacak.

Bianet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir