'Ben Caz Sevmem' Diyenlerin Bile Hayran Olmaktan Kendini Alamayacağı 10 Nefis Konser

797PAYLAŞIM

Caz kelimesini gördüğünüz anda “Bana göre değil” mi diyorsunuz? Sadece doğru müziği dinlememiş olabilirsiniz. İstanbul Caz Festivali bu konudaki tüm önyargılarınız kıracak bir programla karşınızda!

İşte swing’ten zen funk’a, alaturkadan hip-hop'a cazın kafanızdaki kalıplarını altüst edecek 10 konser

#sarkilarkonusur #istcazfest17 #garanticazyesili

Kaynak: http://caz.iksv.org/tr/program

Eğlenmek için ne ararsanız onlarda var: DELADAP

Size biraz Balkan, biraz Swing, biraz elektronik, biraz da caz verelim: DELADAP

Beş farklı dilden konuşan yedi üyesiyleAvrupa'nın önemli festivallerinde on binlerce izleyicinin kanını kaynatan DELADAP* bu kez İstanbul’da.

*Festival Açılışı, konser: Fatih Erkoç, DELADAP 4 Temmuz'da Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde.

Kalbiyle dinleyenler için: Junun

İngiliz rock grubu Radiohead’in gitaristi Johnny Greenwood'un yan projesi Junun bu yılki festivalin en özel konuklarından biri. Sufi ruhani müzik geleneğinden Qawwal’i günümüze taşıyan besteci-ozan Shye Ben Tzur, Hintli ekip the Rajasthan Express ile gerçekleştirdiği bu projede, geleneksel müziği elektronik tınılarla bir araya getiriyor. 

Konserden önce There Will Be Blood, Inherent Vice gibi filmlerden tanıdığımız efsane yönetmen Paul Thomas Anderson’ın çektiği Junun belgeselini izlemeyi de unutmayın!

*Junun featuring Shye Ben Tzur and the Rajasthan Express / Miles Mosley / Bilal Karaman Trio ve MÖE konseri 7 Temmuz'da Beykoz Kundura'da.

Flamenkoya, gitara ve bir efsaneye güzelleme: Beyond the Memory

Bir nesil onun sayesinde gitara başladı, Flamenko’nun eşsiz ritmi ve tınılarıyla tanıştı. “Yeni flamenko hareketi”nin yaratıcısı ve kuşkusuz en büyük isimlerinden biri olan Paco De Lucia bu kez arkadaşları ve hayranlarının dile getireceği notalarla can bulacak.

Bir Paco de Lucia bestesi olan Palenque’nin Tuana yorumuyla Türkçe popun Lale Devri’ni yaşadığı 90’larda hayatımıza giren Levent Yüksel, gitara Paco sayesinde başlayan sayılı perdesiz gitar virtüzü Cenk Erdoğan ve   Taksim
Trio da o gece İspanyol sanatçının kariyeri boyunca farklı dönemlerinde yanında olan efsane müzisyenlerle buluşacak.

*Paco de Lucia "Beyond the Memory" konseri 8 Temmuz'da Zorlu PSM Ana Tiyatro'da.

O Küba’dan bile çalsa, siz İstanbul’da oynarsınız: Roberta Fonseca

Piyanoyu konuşturan adam, Küba’nın dahi müzisyeni bir kez daha İstanbul’a geliyor. Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan Kübalı caz piyanisti Roberta Fonseca yine sahnede harikalar yaratmaya hazırlanıyor.

Siz uçuşan elbiselerinizi, fötr şapkarınızı hazırlayın, sonra da kendinizi Fonseca’nın yakacağı Havana ateşine bırakın.

*"Havana Gecesi" Roberto Fonseca ABUC // Dayme Arocena konseri 12 Temmuz'da Uniq Açıkhava Sahnesi'nde.

Ayağınızı yerden kesecek iki kadın: Fatoumata Diawara & Hindi Zahra

Sayısız caz ustasına eşlik eden Afrika müziğinin son yıldızı Diawara ile caz ve dünya müziğini benzersiz bir biçimde harmanlayan Zahra, sıcak ve ritmik bir akşam için “Olympic Cafe Tour” projeleri kapsamında bir arada. Tutkulu
kadın vokallerin gücüyle aklınızı başınızdan alacak bir akşam!

* Fatoumata Diawara & Hindi Zahra konseri 17 Temmuz'da The Grand Tarabya Panaroma Terrace'da.

Led Zeppelin’i bir de Afrika tınılarıyla hayal edin: Bokanté

Dört kıtadan sekiz usta müzisyen bir araya gelip farklı kültürleri, müzikleri ve fikirleri bir potada eritmeye karar vermişler; grubun adını Kreol dilinde “değiş tokuş” anlamına gelen “bokante” koymuşlar; sadece gitar, perküsyon ve vokal kullanarak müzik üretmeye başlamışlar. Ortaya “Batı Afrika müziği, delta blues ve Led Zeppelin’in ilginç bir birleşimi” şahsına münhasır bir şey çıkmış.

Snarky Puppy lideri Micheal League’in projesinin yanı sıra düzenli olarak Sting ve Yo-Yo Ma ile çalan müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu bu sıra dışı grubu Beykoz Kundura’da dinleme fırsatını kaçırmayın.

* Bokante // Bill Laurence konseri 19 Temmuz'da Beykoz Kundura'da.

İlhamını bir savaşçıdan alan funk dörtlüsü: Nik Bärtsch ve Ronin

İsviçreli piyanist, besteci ve prodüktör Nik Bärtsch, minimalist ve mistik tınıların öne çıktığı zen funk dörtlüsü Ronin ile festival izleyicilerini kendi iç dünyalarına davet edecek. 

Yıllar içinde geliştirdiği müzikal dil ile klasik caz çizgilerini aşarak çağdaş müzik, blues, etnik müzik gibi farklı türlerin sınırlarında dolaşan Bärtsch, Japonya'nın lidersiz samuraylarından esinlenerek Ronin adını verdiği projesiyle
benzersiz bir müzik ayini yaşatacak.

*Nik Bartsch's Ronin 13 Temmuz'da Zorlu PSM Drama Sahnesi'nde. 

Bir dinleyin, bir daha dinleyeceksiniz: Kandace Springs

Blue Note’un yeni keşfi piyanist Kandace Springs, büyüleyici vokaliyle soul, caz ve popu birleştiren eğlenceli şarkılarıyla Sultan Park’ta sıcacık bir yaz akşamında sahnede olacak.

İlhamını Sade, Ella Fitzgerald, Lauryn Hill, Billie Holiday, Nina Simone, Erykah Badu gibi divalardan alan genç müzisyen, festival kapsamında ertesi gece de ünlü caz basçısı Christian McBride, kendi gruplarıyla olduğu kadar yaratıcı işbirlikleriyle tanınan saksofoncu Joshua Redman ve TRT Big Band ile bir araya gelecek.

*Christian McBride's New Jawn // Kandace Springs konseri 10 Temmuz'da Sultan Park-Swissotel The Bosphorus'da.

Hip-hopun ritimleri ve büyüleyici vokal: Rain Lab

Yerli hip-hop sahnesinin en başarılı isimlerinden Da Poet ve akustik solo projesiyle Avrupa ve ABD’de birçok konser veren İdil Meşe’in ortak projesi Rain Lab de festivalin en ilginç performanslarından birini geçekleştirecek.

İkili kendilerini yeni nesil bir trip hop grubu olarak tanımlıyor. “Trip hop nedir?” diyebilirsiniz. “İlham aldıkları isimler arasında ise Björk, Portishead ve Massive Attack var” dersek sizi nelerin beklediği konusunda kafanızda biraz
daha net bir fikir olabilir belki.

*Korhan Futacı ve Kara Orkestra // Rain Lab İdil Meşe & Da Poet 5 Temmuz'da Salon İKSV'de.

Başka türlü bir doğu-batı sentezi: Basel Rajoub

Suriyeli saksafon sanatçısı Basel Rajoub da festivalde Azerbaycanlı piyanist İsfar Sarabski’yle aynı gecede sahnede alacak ve farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan sihirle sizi büyüleyecek.

Konsere hazırlanırken Turkish Coffee isimli bir bestesi de olan Rajoub’un “Uzun İnce Bir Yoldayım” yorumunu mutlaka dinlemelisiniz.

*İsfar Sarabski ve konuk sanatçı İzzet Kızıl // Bael Rajoub's Soriana featuring Sirojiddin Juraev 20 Temmuz'da Sakın Sabancı Müzesi'nde.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sualp-suyer

o kadar sanatci getireceginize sadece ibrahim maaloufu getirin ama daha sık getirin 2016 23 nisan gunu hayatimin en guzel gunuydu ve sebebi ibrahim maalouf tu bence birsuru guzel gunumuz olmali daha fazla trompet ve ibrahim maalouf olmali bosver led Zeppelin i afrika tinisiyla calan kisileri falan reyizi getirin

gzm-ynklr

Junun bayıldım

Görüş Bildir