Görüş Bildir
Haberler
"Çanakkale'de Ne Yenir?" Sorusunun Cevabı: Çanakkale'ye Gidip de Yemeden Dönmemeniz Gereken 19 Yemek

"Çanakkale'de Ne Yenir?" Sorusunun Cevabı: Çanakkale'ye Gidip de Yemeden Dönmemeniz Gereken 19 Yemek

luna
26.11.2021 - 07:00

Çanakkale denince akla gelen ilk şey tarihi yapıları ve doğal güzellikleri olsa da yemeklerini de es geçmemek lazım. 'Çanakkale'de ne yenir?' diye merak ediyorsanız, Çanakkale'nin meşhur tatlılarından tutun, deniz ürünlerine, kebap ve köftelerine kadar birçok lezzeti bulunmakta. Özellikle de meşhur olan Biga köftesi ve Peynir helvası denemeniz için sizi bekliyor.

Çanakkale'de yemeniz gereken tatların ne olduğunu arıyor ve merak ediyorsanız, tam aradığınız yerdesiniz!

Gelibolu yöresel yemekleri gibi Çanakkale'nin birçok ilçesinde kendilerine has yemekleri, meşhur tatları bulunmaktadır. Çanakkale tatlısından turşusuna, köftesinden deniz mahsullerine kadar bin bir çeşit lezzetin olduğu bir mutfağa sahip.

Siz de bu mutfaktan neler yerim diye düşünüyorsanız, işte yolunuz Çanakkale'ye düştüğünde yemeden dönmemeniz gereken 19 yemek...

1. Peynir Helvası

1. Peynir Helvası

Tekirdağ, Edirne gibi illerimizde de yeri bir başka olan peynir helvası, kendine has hazırlanan tuzsuz peyniriyle kolay kolay aklınızdan silinmeyecek bir tatlı.

Oldukça popüler olan ve sevilen bu tatlıyı Çanakkale'ye gittiğinizde tatmanızı öneririz.

2. Tuzlu Sardalya

2. Tuzlu Sardalya

Hazırlanışı günleri, haftaları hatta ayları bulsa da yemesi bir saati dahi bulmayacak bu lezzet, Çanakkale denilince akla gelen ilk tatlardan birisidir. Yapılışı büyük emekler isteyen bu tatlı neredeyse şehrin her yerinde bulabileceğiniz bir lezzet. Kaçırmayın deriz!

3. İskorpit Çorbası

3. İskorpit Çorbası

Deniz kıyısında yer alan Çanakkale ilimiz haliyle deniz ürünleri ile ön plana çıkmaktan geri durmuyor. İçinizi ısıtacak bu lezzetli mi lezzetli çorba; iskorpit balığı, havuç, domates ve çeşitli yeşilliklerin buluşmasıyla ortaya çıkıyor.

4. Çırpma

4. Çırpma

Ispanaklı böreği andıran görünüşüyle çırpma, sadece un ve su ile hazırlanan hamurun içine ıspanak ve soğanın girip, elde edilen karışımın fırınlanmasıyla oluşan akıl almaz lezzetlerden bir tanesi.

Ispanağın ve hamur işinin bu lezzetli birleşimi akıllardan uzun süre silinmeyecek!

5. Yumurtalı Tiken

5. Yumurtalı Tiken

Çanakkale'nin diğer bir doyurucu ve bol vitaminli yemeği olan yumurtalı tiken; Ege yöresinde sıklıkla kullanılan bostan otu ya da şevketi bostan olarak bilinen bir ot, yumurta, salça ve soğan ile hazırlanmaktadır.

6. Ispanak Çorbası

6. Ispanak Çorbası

Temel reis gibi ıspanakları çiğ yiyip güçlenemesek de Çanakkale'ye özgü ıspanak çorbası ile vitamin dolu bir çorba içebiliyoruz...

7. Tumbi

7. Tumbi

Göce (kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğday), domates, patlıcan ve maydanoz ile hazırlanan tumbi yerel halkın da oldukça sevdiği bir lezzettir. Fırına girmeden önce tavada bir süre kavrulan malzemeler fırından çıktıktan sonra zeytinyağı ile taçlandırılarak sofralarda yerini alıyor. 

Geriye sadece yemesi kalıyor!

8. Yağlı Turşu

8. Yağlı Turşu

Her öğün, her yemeğin yanında sofralarda yerini alan yağlı turşu oldukça sevilen bir turşu çeşidi. Kurulan diğer turşuların aksine yağlı turşunun yapımı ve beklemesi hem kolay hem de bir o kadar kısadır. Şimdiden afiyet olsun!

9. Melki

9. Melki

Protein ve mineral yönünden oldukça zengin olan Melki Mantarı aynı zamanda Kanlıca Mantarı olarak da bilinmektedir. Batı Ege ve Karadeniz bölgelerinde fazlaca yetişen bu mantar Çanakkale'de leziz mi leziz Melki yemeği olarak karşımıza çıkıyor.

10. Metez

10. Metez

Metez yuvarlak açılan hamurun içine kıymalı harcı koyup yarım ay şeklini alacak biçimde kapattıktan sonra, yaklaşık on dakika suda haşlanması sonucu elde edilmektedir. 

Haşlanan hamurların üzerine dökülen salçalı sos da bu yemeğin tadını ayrı bir yere ulaştırmıyor dersek yalan olur!

11. Lüfer Pilavı

11. Lüfer Pilavı

Tavuklu pilavla doğup büyürken, lüferli pilava rast gelemeyenler Çanakkale'de bu yemeği tadınca uzun bir süre lüfer pilavını unutamayacaklar. Denizden taze taze çıkan lüferlerle hazırlanan bu yemeğin lezzeti başka bir boyutta!

12. Patlıcan Turşusu

12. Patlıcan Turşusu

Şimdiye kadar yedikleriniz turşuların tadını damağınızdan silecek bir turşuyu tatmaya hazır mısınız? Bir turşu ne kadar farklı bir tada sahip olabilir sorusunun adeta cevabı olan patlıcan turşusu, turşuyu yaparken verilen emeğe değen bir tada sahip!

13. Mafiş

13. Mafiş

Hamur işi tatlıların oldukça yoğun bir spektruma sahip olan ülkemizde mafiş tatlısı da bu kategoriye dahil edebileceğimiz bir tatlı. Hamurların kızartılıp üzerine şerbet dökülmesiyle hazırlanan bu tatlı oldukça temel bir kombinasyona sahip olmakla birlikte epey lezzetli bir tat!

14. Papaz Yahnisi

14. Papaz Yahnisi

Başka yörelerde kırmızı et kullanılarak yapılan Papaz Yahnisinin yanı sıra Çanakkale'deki Papaz Yahnisi; sarpa adlı balığın biber, domates, soğan gibi Türk mutfağının vazgeçilmez malzemeleri ve Ege mutfağının esintilerini hissedebileceğimiz üzüm korukları ile hazırlanmaktadır.

15. Midye Dolma

15. Midye Dolma

Türkiye'nin hemen hemen tüm şehirlerinde görebileceğimiz bir sokak lezzeti olan midye dolma birçok kişi tarafından sevilen popüler bir lezzet. Denize kıyısı olan Çanakkale ilimizde de midye dolma yemeden dönmemek gerekir!

16. Börülce Köftesi

16. Börülce Köftesi

Ege denilince akla gelen börülce, Çanakkale ilinde köfte formunda karşımıza çıkıyor. Genelde salatası yapılan börülcenin lezzetli mi lezzetli bir hali olan börülce köftesi, börülceyi sevmeyenlere bile kendini sevdirecek bir lezzette sahip!

17. Pazı Dolması

17. Pazı Dolması

Birçok yörenin kendine has sarması vardır. Pazı Dolması da bu sarmalardan bir tanesi. Çanakkale'nin vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan Pazı Dolması ekşi severler için bulunmaz bir nimet. 

Bir kere tattığınızda bu lezzetin tadı damağınızdan uzun bir süre ayrılmayacak. Bizden söylemesi!

18. Biga Köftesi

18. Biga Köftesi

Ünü Çanakkale'nin Biga ilçesinden Türkiye'ye yayılmış olan Biga Köftesi, ülkemizde bin bir çeşidi bulunan köftelerden bir tanesi. Biga dışında bir yerde yiyemeyeceğiniz bu köfte, uzun emekler ve vakitlerin harcanmasına değecek bir lezzete sahip.

19. Basma Helvası

19. Basma Helvası

'Helva zeytinyağıyla mı yapılır(!)' demeyin çünkü öyle bir yapılıyor öyle de güzel bir lezzete sahip oluyor ki insan şaşırmadan edemiyor. 

Un, ceviz içi ve şeker gibi basit bir malzeme listesine sahip olan bu lezzet Çanakkale'ye gittiğinizde tatmadan dönmemenizi önerdiğimiz lezzetlerden!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
9
8
8
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın