Can Dündar ve Erdem Gül'ün Yargılanacağı Davaya İkinci Mahkeme Heyeti

 > -

HSYK 1. Dairesi Can Dündar ve Erdem Gül’ün ilk duruşması 25 Mart'ta yapılacak davasına bakacak olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci bir heyet görevlendirdi.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre, mevcut heyetle birlikte görev yapacak olan ikinci heyetin başkanlığına Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimi Bülent Dalkıran getirildi. Bu atama Dündar ve Gül’ün dosyasının bu yeni heyet tarafından mı bakılacağı kuşkusu doğurdu.

Alınan bilgiye göre HSYK 1. Dairesi, çarşamba günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde artan iş yükü gerekçesiyle 4 kişilik yeni bir heyet oluşturdu. Bu kapsamda yeni heyete başkan olarak Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimi Bülent Dalkıran, üye hakimler olarak da Mehmet Çelik, Ferhat Korkmaz ve Ömer Karagöl görevlendirildi. Karagöl’ün Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olduğu öğrenildi. 14. Ağır Ceza’nın Canel Rüzgar başkanlığındaki mevcut heyetinin görevine devam edeceği bildirildi.

'Davaya kesinlikle yeni ekip bakmayacak'

HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni heyet, kesinlikle Can Dündar ve Erdem Gül davasına bakmayacak” dedi. Dündar ve Gül davasına mevcut heyetin bakacağını belirten Koç, “Şu anki heyet, Selam Tevhid kumpas, İstanbul Askeri Casusluk gibi hacimli dosyalara bakıyor. O yüzden iş yükü çok fazla. Görevlendirdiğimiz yeni heyet, bu önemli dosya dışındaki rutin dosyaları yürütecek” dedi.

Halil Koç’un bu açıklaması atamayla ilgili kaygıları ortadan kaldırmadı. Çünkü, mevcut heyetin, herhangi bir kararname kapsamında görev yeri değiştirilmesi durumunda Can Dündar ve Erdem Gül davasına yeni heyet bakabilecek. Veya mevcut heyetteki üyelerin sağlık gibi mazeretlerle duruşmaya gelmemesi durumunda yeni heyetten üye duruşmaya çıkacak. Bu durum da davanın kaderini etkileyebilecek. Bazı HSYK kaynakları, bu kaygılara ilişkin “endişelenmeye gerek yok” dedi.

Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir