Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

15PAYLAŞIM

1. Büyükşehir Yasası Değişiyor mu?

Büyükşehir Yasası'nın değiştirileceği ve bazı yetkilerin merkezi yönetime verileceği iddialarıyla ilgili ilk resmi açıklama İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan geldi. Ala, "Büyükşehir Yasası'yla ilgili bir çalışma yapılıyor. Çalışma var ama yasa çıkması için toplumsal iklim önemli" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

2. Türk-İş: Yoksulluk Sınırı 4 Bin 512 Lira

Türk-İş'in araştırmasına göre, Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 512 lira oldu. Bu rakam, zamla birlikte 1300 lira olması beklenen asgari ücretin neredeyse 3 buçuk katı. Ortalama bir memur maaşı da yoksulluk sınırının yaklaşık yarısına denk geliyor.

Haberin Tamamı İçin:

3. DTK'dan 'Öz Yönetim' Deklarasyonu

İçinde HDP'lilerin de olduğu Demokratik Toplum Kongresi bileşenleri "öz yönetim"i tarif eden bir deklarasyon yayımladı. Oluşturulacak özerk bölgelerde, eğitimden sağlığa her hizmetin öz yönetim meclisleri tarafından verilmesi talep ediliyor. HDP'li Mithat Sancar, "Bunun öz yönetim ilânı ile alâkası yok. Müzakereye çağırıyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

4. Davutoğlu'ndan HDP'ye: ‘Hani Türkiyelileşeceklerdi?’

Yeni anayasa çalışmaları ve liderlerle olan randevuya ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğluve Sayın Bahçeli'ye giderken herhangi bir ön yargımız yok" ifadelerini kullanan Başbakan DavutoğluHDP ile randevusunu iptal etmesiyle ilgili, "Bana hesap soracaklarına, Sur’u Cizre’yi hendeklerle zindan yerine çevirenlere sorsunlar. DTK diye hangi yasal zemine oturduğu belli olmayan yapının açıklamalarını gördünüz. Hani Türkiyelileşeceklerdi? 7 Haziran’da bu laflara inanıp bu partiye oy verenler hesap sormalı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

5. Sağlık Bakanlığı'ndan 'Grip' Uyarısı

Sağlık Bakanlığı, grip enfeksiyonlarının son haftalarda arttığına dikkat çekerek, “Grip aşısı grip mevsimi boyunca yaptırılabilir. Hasta kişiler hekime başvurmalı ve hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdır” açıklamasını yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

6. İstanbul ve Yurdun Büyük Bölümüne Kar Geliyor

Ülkemiz hafta ortasından itibaren soğuk ve yağışlı sistemin etkisine girecek. Yoğun kar yağışları ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşleri bekleniyor.  İstanbul'da da çarşamba gününden itibaren yoğun kar yağışının etkili olabileceği uyarısı yaptı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önlemlerini artırdı.

Haberin Tamamı İçin:

7. Savaştan Kaçan Suriyeli Çocukları Savaş Sergisine Götürdüler...

AKP'li İstanbul Eyüp Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy’u anma programı kapsamında düzenlediği ve savaşın ortasında kalan çocukları anlatan fotoğraf sergisineS uriyeli çocukları götürdü...

Haberin Tamamı İçin:

8. Mahkemeden Akraba Dışı Organ Nakline Onay

İstanbul 5 ve 6. İdare Mahkemeleri, akraba dışı donörden karaciğer nakline, etik ve yasal bakımdan uygun olmadığı için izin vermeyen Etik Komisyonu’nun iki işlemini ‘delil yok’ gerekçesiyle iptal etti.

Haberin Tamamı İçin:

9. Yılın Golü Anketi Sonuçlandı: En Çok Oyu Selçuk İnan'ın İzlanda'ya Attığı Gol Aldı

Milli futbolcu Selçuk İnan'ın, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde İzlanda'ya serbest vuruştan attığı gol yılın golü seçildi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Roboski Katliamı'nın Üzerinden 4 Yıl Geçti...

Uludere ilçesinin Roboski ve Bujeh köylerinden 28'i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarıyla bombalanarak öldürüldü.  Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28'i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürüldü. Yakınları cenazeleri kendi imkanları ile bir araya getirdi, battaniyelere sardı, katırlar üzerinde köylerine taşıdı. 28 Aralık 2011’deki olayın üzerinden dört yıl geçti, dava açılmaması bir yana sorumlular bile tespit edilmedi. Yakınlarını kaybedenlerin avukatlığını üstlenen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de bir ay önce, 28 Kasım’da öldürüldü. Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği Roboski katliamı, Anayasa Mahkemesi’nde. 

Peki son dört yılda ne oldu, Anayasa Mahkemesine nasıl gelindi?

13 madde ile Roboski Katliamı'nda cezasızlığın dört yılı...

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir