Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > -
Abone ol

1. Cumartesi Anneleri 20 Yıldır Soruyor: Adalet Nerede?

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen çocukları için alana çıkışının bugün 20. yılı. İlk kez 27 Mayıs 1995’te gözaltında işkenceyle öldürülen öğretmen Hasan Ocak’ın ailesi hak savunucularıyla birlikte Galatasaray’da oturma eylemi yaptı. Eylem, Rıdvan Karakoç ailesi ve diğer kayıp yakınlarının katılımıyla büyüdü. Artık Türkiye’nin en uzun süreli sivil itaatsizlik eylemi niteliğinde. Ocak ailesi de o günden beri Galatasaray Meydanı’nda...

Haberin Tamamı İçin:

2. Renault'da 9 Madde Üzerinde Uzlaşma Sağlandı, İşçiler İşbaşı Yaptı

Bursa'daki, OYAK Renault fabrikasında ücretlerinin iyileştirilmesi ve sendika seçim haklarının sağlanması amacıyla işçilerin 15 Mayıs'ta üretimi durdurarak başlattıkları eylem bu sabah sona erdi. Dün gece patron temsicileriyle işçi temsilcileri arasında yapılan görüşme sonucunda 9 maddelik protokol üzerinde anlaşma sağlandı.

Haberin Tamamı İçin:

3. Erdoğan: 'Diyanet İşleri Başkanı’na Uçak Tahsis Edeceğiz'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e tahsis edilen makam aracına yönelik eleştirilere '330 bin liralık araba sizce lüks müdür?' diyerek yanıt veren Erdoğan, Görmez'in yurtdışı ziyaretlerinde havuzdaki uçaklardan birini kullanması için Başbakan Davutoğlu ile konuşacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

4. Sanatçı ve Aydınlardan Hükümete 'Acil Çağrı'

200 yazar, aydın ve sanatçı, "Acil Çağrı!" başlıklı bir metin yayımlayarak, son gelişmeler ve seçim güvenliği ile ilgili olarak hükümeti uyardı.

Haberin Tamamı İçin:

5. Yoksulluk Sınırı: 4 bin 395 Lira

TÜRK-İŞ, Mayıs ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırını bin 349 TL, yoksulluk sınırını 4 bin 395 TL olarak hesapladı. Konfederasyon, gıda fiyatlarında bahar etkisi olmadığına işaret ederek, “Mutfak enflasyonunda aylık artış yüzde 1,18 ve son 12 aylık artış yüzde 16,56 oranında. Bir kişinin geçim maliyeti bin 644 TL.” tespitini yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

6. FIFA'da Yolsuzluk Depremi

İsviçre polisi, ABD'nin yönelttiği yolsuzluk iddialarına dayanarak Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) bazı yöneticilerini gözaltına aldı.

FIFA'dan yapılan açıklamada, "İsviçreli yetkililerle koordineli çalışacağız. Başkan ve Genel Sekreter soruşturmaya dahil değil. Bizim için zor bir zaman. Fakat soruşturmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Cuma günü yapılacak seçimde bir değişiklik olmayacak. Kaç kişi gözaltında kaç kişi inceleniyor söylemeyiz. 2018 ve 2022 verilen ülkelerde oynanacak" dendi.

Haberin Tamamı İçin:

7. Taksim Dayanışması'ndan 'Gezi'nin 2. Yılı' Açıklaması: Her Yerdeyiz

Taksim Dayanışma platformu tarafından, Gezi Parkı protestolarının 2. yıldönümü nedeniyle yapılan 'Her Yerdeyiz' başlıklı açıklamada, "Gezi süreci bitmiş bir süreç değil, hala devam eden bir süreçtir" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

8. Seçim Yasakları Yarın Başlayacak...

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) hazırladığı seçim takvimi kapsamında, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları yarından (28 Mayıs) itibaren başlayacak.

Buna göre, propaganda serbestliği, oy verme gününden önceki onuncu günün sabahında yani 28 Mayıs'ta başlayacak ve oy verme gününden önceki gün, saat 18.00'de sona erecek.

Haberin Tamamı İçin:

9. Vicdan Karası: Soma'da Bir Banka Memuru, Ölen Madenci Eşinin Hesabını 'Boşalttı'

Soma faciasında 301 canla birlikte Meryem Gül’ün eşi Ali de hayatını kaybetmişti. AFAD’ta toplanan yardım paraları Meryem’in yarasına bir parça merhem olacaktı. Ancak parayı yatırdığı hesap, bir banka çalışanınca ‘boşaltıldı’.

Haberin Tamamı İçin:

10. Basketbol Federasyonu'nun Yeni Başkanı Erdenay

Ankara Hilton Otel’inde düzenlenen Türkiye Basketbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu’nda Harun Erdenay'a 91, Lutfi Arıboğan'a 81 oy çıkarken, 3 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla yeni başkan Harun Erdenay oldu.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir