Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

-

1. 1 Mayıs’ta Taksim’e Ulaşım Engeli

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkma çağrısı yaptı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise Vali Vasip Şahin’in “Taksim’e izin yok” açıklamasının ardından güvenlik tedbirlerini üst seviyeye çıkardı. Taksim’e metro ve füniküler seferlerinin de iptal edileceği duyuruldu. Ayrıca İstanbul semalarının bazı bölgeleri hava araçlarına kapatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

2. IŞİD'in Esir Tuttuğu Ezidi Kadınlar Yaşadıklarını Anlattı

Yedi kez köle olarak satılan kadınlar, annesinden koparılan çocuklar, intiharedenler, 'İntihar edersem ailem cesedimi bulamaz' diye hayatta kalanlar... 

Hürriyet gazetesi muhabiri İpek YezdaniIŞİD'in köle yaptığı  Ezidi kadınlarla konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

3. Taksim Dayanışması Davasında Tüm Sanıklara Beraat

Taksim Dayanışması üyelerinin davasında bugünkü duruşmasında mahkeme bütün sanıkların beraatine karar verdi.

Mahkeme, Örgüt kurmak ve yönetmek' suçlamasıyla yargılanan Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu 26 sanığın beraatine karar verdi

Haberin Tamamı İçin:

4. Çernobil Yakınlarında Büyük Orman Yangını

Ukrayna'da Çernobil nükleer santrali yakınlarındaki ormanda akşam saatlerinde başlayan ve 400 hektarlık alana yayılan yangının kontrol altına alındığı açıklandı.

Bilim adamları orman yangınının yere çökmüş haldeki radyoaktif kalıntıların yanarak tekrar havaya karışmasıyla yeniden tehlikeli hale gelmesinden korkuyor.

Haberin Tamamı İçin:

5. Freedom House: 'Türkiye'de Basın Özgür Değil'

Freedom House'un Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye geçen yılki gibi "özgür değil" kategorisinde sınıflandırıldı. 2014’ün tüm dünyada gazetecilik için son on yıldaki en kötü yıl olduğu belirtilen raporda Türkiye'de 63 puandan 65 puana geriledi, 199 ülkede 142. sırada yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

6. 'Türkiye Tarımsal Üretimde Avrupa'da 1, Dünyada 7'inci Sırada'

"Tarımsal üretimde Türkiye, dünyada yedinci sırada Avrupa'da birinci sıradadır" diyen Erdoğan ismini vermeden CHP'nin "Çiftiye 1,5 liraya mazot" vaadini eleştirdi ve mazot desteğini kendilerinin başlattığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

7. Baltimore'daki Sokağa Çıkma Yasağı 2 Bin Askerin Gözetiminde Başladı

ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde gözaltındayken hastanelik olup, hayatını kaybeden siyah genç Freddie Gray'in cenaze töreninin ardından çıkan ve kenti savaş alanına çeviren olaylar sonrası ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün başladı. Bir grup yasağa uymayı reddetse de polis ve kente inen askerler yasağı ‘sıkı sıkıya’ uyguladı.

Haberin Tamamı İçin:

8. TEOG Maratonu Başladı

Yaklaşık 1 milyon 280 bin 8. sınıf öğrencisi Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, ikinci dönem ortak sınavlarının ilk oturumuna girdi.

Haberin Tamamı İçin:

9. Av. Umut Kılıç Hakkında Tahliye Kararı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Avukat Umut Kılıç tahliye hakkında tahliye kararı verildi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Seçimden Önceki Son MGK'da 'Paralel Yapı' Vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 7 saat süren MGK toplantısı sona erdi. Yapılan yazılı açıklamada, "Milli Güvenliği tehdit eden paralel devlet yapılanması ve illegal oluşumlara karşı yürütülen mücadele hakkında tafsilatlı bilgi arz edilmiştir" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir