Bu Sonuç Türkiye'ye Yakışmadı! Ne Yazık ki 81 İlin Sadece 4'ünü Kadın Adaylar Kazandı

-
Abone ol

Tüm Türkiye 31 Mart yerel seçimlerinin resmi sonuçlarını beklerken açıklanan 81 ilin "il belediye başkanlığı" sonuçlarında olmaması gereken bir veriyle karşılaştık. Sadece 81 ilden 4'ünde il belediyesini 4 kadın aday kazandı. Bu veri bizce Türkiye'ye yakışmadı. Gelin hep birlikte kısaca adayları tanıyalım ve tepkilere bakalım.

Keyifli okumalar! 

Her seçim siyasetçiler, kadın örgütleri kadın adayların azlığından, daha çok kadın aday olması gerektiğinden bahsetse de bu durumla ilgili çalışmalar yapılsa da istenilen sonuç bir türlü alınamıyor.

31 Mart yerel seçimlerinde de ne yazık ki bu üzücü tabloyla karşılaştık. 81 ilden sadece 4 kadın aday il belediyesini kazanabildi.

Bu 4 kadından ilki HDP 26. Dönem Van Milletvekili olan Bedia Özgökçe Ertan %52,85'lik bir oranla Van'ı,

1975 yılında Van'da doğan Ertan, eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı zamanda da İnsan Hakları Derneği Van şubesinin kurucularından. Van Barosu Kadın Hakları Merkezinin kurucularından da olan Bedia Özgökçe Ertan, ayrımcılıkla mücadele, mülteci hukuku ve işkencenin önlenmesi alanlarında da çalışmalar yürüttü. 2004 Yerel Seçimlerinde Demokratik Halk Partisi listesinden seçildi. Ayrıca 26. Dönemde Van Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.

Topuklu Efe olarak bilinen ve 2009 yılından beri Aydın'ın belediye başkanlığını yapan Özlem Çerçioğlu %53,82'lik bir oranla Aydın'ı,

1968 yılında Aydın'da doğan Çerçioğlu, Selçuk Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon Bölümü'nden mezun oldu. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 22. dönem Aydın Milletvekili olarak parlamentoya seçilen Özlem Çerçioğlu parlamentoda İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda da görev aldı. 2009 yılındaki yerel seçimlerde de Aydın belediye başkanı olarak seçildi. Aynı zamanda da Aydın'ın ilk kadın belediye başkanı.

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Gaziantep'in ilk kadın milletvekili olan Fatma Şahin de %53,99'luk bir oranla Gaziantep'i,

www.anadolugazete.com.tr

1966 Gaziantep doğumlu olan Şahin,  İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Fakültesi’nden Kimya Mühendisi olarak mezun oldu. 2002 seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak seçildi ve 22. 23. ve 24. Dönem Gaziantep milletvekilliği görevinde bulundu. 2011’de ise Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanı olarak görev aldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de yüzde 54,7 lik oy oranıyla Türkiye’nin İlk Kadın Büyükşehir Belediye Başkanlarından biri olarak göreve başladı.

Berivan Helen Işık ise %47,94'lük bir oranla Siirt'i kazandı.

Batman doğumlu olan Işık, Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü'nden mezun oldu. Batman Belediyesi Selis Kadın Danışmanlık Merkezi'nde 3 yıl boyunca çalıştı. Batman Belediyesi'ne kayyum atandıktan sonra işten çıkartıldı.

Kazanan kadın adayların azlığı da sosyal medyanın gündemindeydi.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
toreador

bu ne kadar sacma bir paylasim ve baslik, kadinlar girmek istiyorlarsa siyasete girebilirler. Sanki kadin adaylar varmis esit sayida da erkekler secilmis gibi bir havaya gerek yok. Feminizm de biraz mantik olur bakinbu isi yapan secilmis insanlar var

rizasyr

Siz nasıl salak insanlarsınız ki düşünmeden bir şeyler paylaşıyorsunuz ya? Ulan seçmenler halk sanırsın halk da sadece erkeklerden oluşuyor ki seçmemişler ayrımcılık yapmışlar bak bak bak. Bunu da cinsiyetçiliğe bağlamazsın be artık yuh yani! Bir kere silkelen kendine gel be her şey mağduriyet ögesi bunlara yeter be bezdik artık ya. Yemin ediyorum bir ülkenin feministi bu kadar geri zekalı olmasın ya.

adarica

Yalnız HDP resmiyette olmasa da eşit temsiliyet için eşbaşkanlık sistemini uyguluyor. Yani HDPnin kazandığı tüm belediyelerin hem kadın hem erkek eşbaşkanı var. İki başkan beraber yönetiyor belediyeyi.

semasamur

Konunun kadınlikla alakası yok önemli olan girdiği parti

tornavidayasar

Ne zaman ki , Evde pijamalarını giyip çoraplarını dizlerine kadar çekip elinde kumanda ile kocasının gözüne bakıp 'kadın'haklarını bu şekilde savunan kadınlar bitecek o zaman gerçekten harika kadınlarımız bir yerlere gelecek.. Samimi gelmiyor artık 'bağzııı' kadınların bu tarz paylaşımlarda bulunması , Dünyayı terk edelim kadınlara bırakalım harika olacaktır fakat erkek baskınlığı her zaman 'adam gibi ' adam gibi yapmak ' adam gibi çalışmak ' heytt kadına bak erkek gibi söylemler ve zihniyetler devam ettikçe değişmeyecek.. Neden bu kadar uzun yazdım onuda bilmiyorum belkide kadın olmak istiyorum bu düzene başımı kaldıracğaım ! hüloğğğğ

Görüş Bildir