Bu Karar Ayakta Alkışlanır! Ünlü Gıda Tedarik Şirketi Zomato, Kadın Çalışanlarına 'Regl İzni' Verme Kararı Aldı

180PAYLAŞIM

Köle değil de insan yerine konacağımız günlere yeşil ışık yaktık sonunda!

Bitmek bilmez çalışma saatleri, hafta sonu ek bir ücret bile almadan harcanan mesailer, tatil yüzü görmeden geçen onca zaman ve asgari ücrete tabi milyonlarca insan…

Ülkemizin ve hatta diğer pek çok ülkenin acı gerçeği bu biliyorsunuz, hatta buna bir isim bile verdik: Modern Kölelik!

Açıkçası insani şartlar altında çalışamayacağımıza ve bu düzenin daima böyle devam edeceğine öylesine inandırıldık ki, gün gelip de bunun mümkün olabileceği ihtimalini bile aklımızdan geçirmez olduk.

Bir de bunun üzerine kadın olmanın fizyolojik zorlukları binince vay o kadınların haline… Malum, her ay regl denen çileyle baş başayız!

Derdini çeken bilir, gerisi fasa fiso gerçekten! Her ay tonlarca iş yükünün üstüne bir de regl sancısı ile boğuşmak zorunda kalmayan bu derdi anlayamaz. 

İş verimsizliği bir yana, ayakta durmakta bile zorluk çekerken işe gidip gelmek bile işkenceden farksızdır. Biz bu sıkıntılara her seferinde sessizce katlanmak zorunda bırakılıyoruz.

Ama bu düzenin değişmesine ön ayak olacak birileri de varmış, bu sevinçli haberi sizlerle de paylaşalım istedik.

Belki bu düşünceli davranış, başkalarına da örnek olur; ki tek temennimiz bu yönde.

Neden mi bahsediyoruz? Dünyanın en büyük gıda tedarik şirketlerinden Zomato'nun, Hindistan’daki merkezinde alınan yeni bir karardan...

Bu uygulamaya göre, kadın çalışanlara bir yıl içerisinde kullanmak üzere 10 günlük ‘regl izni’ hakkı tanınacak. Beş binden fazla kişinin çalıştığı şirketin almış olduğu karar, şirketin CEO’su Deepinder Goyal’in attığı bir e-posta ile duyuruldu.

Ardından Zomato Türkiye’nin resmi Twitter hesabı ve Türkiye Ülke Müdürü Cankut Aydın da bu uygulamanın Türkiye dahil, faaliyette bulundukları tüm ülkelerde hayata geçirileceğini açıkladı.

"Saklanılacak değil, paylaşılacak olan bu süreci tüm kadınlarımız için daha kolay bir hale getirmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz!" 

Cankut Aydın'ın yapmış olduğu açıklama:

Anlayacağınız üzere, uygulama yalnızca regl izniyle sınırlı kalmıyor. Cankut Aydın'ın açıklamasında da görebileceğiniz gibi "bütün çalışanlar" 6 ay ücretli doğum izni ve doğan bebek için 1000 dolar aile desteği alabilecek.

Bu haber sosyal medyada da takdirle karşılandı haliyle...👇

twitter.com
twitter.com

Tabii, her konuda olduğu gibi bu konuda da memnun olmayanlar yok değildi. Kimisi kadın erkek eşitliğinden dem vurdu, kimisi de hayatı kolaylaştıracak bir uygulamayı 'ahlaksızlığa' bağladı.

Medeniyete karşı duruşumuz gerçekten takdire şayan. 

Yorumu sizlere bırakıyoruz...

Zomato'nun bu güzel hareketi sağ olsun, günün birinde işverenler tarafından 'paralı köle' yerine insan yerine konulacağımız günlerin geleceğine dair inancımız arttı.

Zomato'yu aldığı düşünceli karardan dolayı kutluyor ve bu hareketin en kısa sürede tüm işverenler arasında yaygınlaşmasını diliyoruz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir; 👇

Bilgiyi Bir Bulaşık Süngeri Gibi Emmek İsteyenlerin Limon Kokulu Deterjan Ferahlığı Alacağı 22 Tweet - onedio.com
Bilgiyi Bir Bulaşık Süngeri Gibi Emmek İsteyenlerin Limon Kokulu Deterjan Ferahlığı Alacağı 22 Tweet - onedio.com
Türk İnsanı Hakkında Bilinmeyenlere Işık Tutacak, Oluşmasına Sizin de Katkı Sağladığınız 15 Data & İstatistik - onedio.com
Türk İnsanı Hakkında Bilinmeyenlere Işık Tutacak, Oluşmasına Sizin de Katkı Sağladığınız 15 Data & İstatistik - onedio.com
Nasıl da Kandırıldık! Son Günlerde Herkesin Doğru Sanıp Paylaştığı Ancak Yanlış Olduğu Ortaya Çıkan Haberler - onedio.com
Nasıl da Kandırıldık! Son Günlerde Herkesin Doğru Sanıp Paylaştığı Ancak Yanlış Olduğu Ortaya Çıkan Haberler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
despresso

ay bu ahlak manyağı yobaz kafalardan bıktım Allahım keşke sadece onları vuracak bir virüs çıksa da geberip gitseler bu dünyadan öfff virüsten beterler. Zomato'ya tebrikler

owpity

saçmalık! pozitif ayrımcılığın cılkını çıkardılar iyice. regl dönemlerimde enerjimden de verimliliğimden de hiç bir şey kaybetmiyorum ben. kadınlara narin çiçek muamelesi yapmayı kesin artık ya!

Gizli Kullanıcı

He bu arada dünya değişiyor "böyle gelmiş böyle gider" zihniyeti için vermedikleri emeklerden dolayı aramızda göremeyecek olmaktan mutluluk duyarız. Değişime ayak uyduramayan ayakta kalamaz. En basiti eskiden sigortasız işçi çalıştırabiliyordun denetim sıkı değildi hakkını arayamıyordun. Özel sektörde çalışan hakları bu kadar geniş kapsamlı değildi. İnsani değerleri savunanlar sana bu hakları getirdi. Şimdi sigortanı yapmam diyen bir yerle çalışmak ister misin? Dolayısıyla eski kafadakiler kaybetti. Bu döngü hep böyle olmuştur. İleri, daima ileri!👏🏼

Gizli Kullanıcı

"Kadınlarımız" ay çok sağ olun düşünüp sahip çıktınız.

sgshilal

Bu sancıyı çekenler anlar. Helal olsun firmaya

Görüş Bildir