Görüş Bildir
Haberler
'Bu Görüntü Tarihi Katleden Bir Görüntüdür'

'Bu Görüntü Tarihi Katleden Bir Görüntüdür'

Ulaş
18.08.2014 - 18:01 Son Güncelleme: 18.08.2014 - 21:59
İçeriğin Devamı Aşağıda

VAN'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan ve Selçuklular tarafından 700 yıl önce yaptırılan Halime Hatun Kümbeti'nin arkasına 7 yıl önce yaptırılan yurt binasına tepkiler sürüyor.

Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan da, 'Bu görüntü tarihi katleden bir görüntüdür. Bana göre bir cinayettir. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması lazım' dedi.

Gevaş İlçesi'nin önemli tarihi yerlerinden olan Selçuklu Mezarlığı ve hemen yanında bulunan Melik İzeddin tarafından 700 yıl önce kızı Halime Hatun için yaptırılan kümbet turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Fakat Halime Hatun Kümbeti'nin hemen arkasına 2007 yılında yaptırılan yurt binası, tarihi dokuya görüntü açısından zarar verdiği için tepkiye neden oluyor. Yıllardır dile getirilen konu yakın zamanda tekrar gündeme gelince Gevaş Belediye Başkanı AK Partili Sinan Hakan tarafından da gündeme alındı. Tepkilerin kendilerini mutlu ettiğini belirten Başkan Hakan şunları söyledi:

'Künbetin arkasında yurt binası yapılmış. Ve bunun gündeme gelmesi beni mutlu etti. Zira ben her gördüğümde içimi acıtan bir manzaradır. Buranın eski halini de hatırlayan biri olarak bunun çok yanlış birşey olduğunu söylemekte fayda görüyorum. Çok büyük ve güzel bir yatırım yapılmış. Fakat bu yatırım yereldeki bazı yöneticilerin yanlış kararlarıyla çok yanlış bir yere yapılmış. Bu görüntü bu tarihi katleden bir görüntüdür. Bana göre bir cinayettir. Bunun düzeltilmesi için kafamızda bir düşünce vardı. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde çalışmalarımız devam edecek. Bunun mutlaka ortadan kaldırılması lazım. Kendi kültürel değerlerimize sahip çıkıp, bunu turizme kazandırmamız gerekiyor. Buraya gelen turistlerin ortak sitemi var bu konuda. İnşallah bunu el birliğiyle ortadan kaldıracağız.

  • DHA
Kaynak: http://www.dha.com.tr/vanda-bulunan-h...

Fotoğraf: Melis Alphan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gülen Adam

Harbiden hangi mantıkla yapıyorlar bunu anlamıyorum.

Mkns Akalem

bize kültür doğa lazım değil mantığını daima kınıyorum. Sen doğaya tarihe sahip çıkmazsan gün gelir bakınız; Deprem ve benzeri afetlerdede doğa sana sahip çı... Devamını Gör

Ünsal Hanoğlu

Sökülen kavaklar ve yapılan o gecekondu umarım birilerine monte olur...