Görüş Bildir

Bozdağ: ‘Gülen'in Geçici Tutuklanması İçin Çok Net Deliller Sunduk’

Anasayfa > Gündem

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüştü. Bozdağ, Gülen'in geçici tutuklanması için ilave deliller sunulduğunu, bu delillerin geçici tutuklamaya yeterli olduğuna inandığını söyledi. Ayrıca Reza Zarrab ile ilgili de ABD'li mevkidaşı ile bir değerlendirmeleri olduğunu belirten Bozdağ, Zarrab dosyasının hukuki olmaktan çok siyasi nedenler içerdiğini ve Zarrab'ın Türkiye'de yargılanması gerektiğini belirtti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile Washington'da yaptığı görüşmeye ilişkin Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı'nda basın toplantısı düzenledi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre görüşmenin çok faydalı gerçekleştiğini belirten Bozdağ şöyle konuştu:

'Türkiye’nin hassasiyetlerini ve bu konudaki beklentilerini ilettik'

'Türkiye’nin hassasiyetlerini ve bu konudaki beklentilerini ilettik'

Bozdağ, Gülen'in iadesi için ABD'li mevkidaşı Loretta Lynch ile görüştü. (Fotoğraf: Adalet Bakanlığı)

FETÖ kurucusu ve yöneticisi terörist Fetullah Gülen’in darbe öncesi işlediği suçlarla ilgili iade dosyalarını ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün bir numaralı faili olması nedeniyle Türkiye olarak ilettiğimiz geçici tutuklama talebini karşılıklı müzakere etme fırsatı bulduk. Sayın bakana Türkiye’nin hassasiyetlerini ve bu konudaki beklentilerini ilettik. Ülkemiz için terörist Fetullah Gülen’in yaptıklarının ne anlama geldiğini çok açık bir şekilde ifade ettik. Bu açıdan birbirimizi anlama bakımından çok faydalı bir görüşme olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’nin hassasiyetleri ilk defa birinci elden sayın bakana iletilmiş oldu. Biz kendilerine hem aramızdaki anlaşmanın dokuzuncu maddesi işletilerek iade maksadıyla bir tutuklanma talebini hem de darbe teşebbüsü nedeniyle aramızdaki anlaşmanın 10'uncu maddesi çerçevesinde geçici tutuklama talebimizi ilettik. Aynı şekilde Fetullahçı Terör Örgütü kurucusu ve lideri Fetullah Gülen’in ABD’de ikamet ettiği Pensilvanya’dan terör örgütünü yönetmeye devam ettiğini ve bunun iki dost ve müttefik ülke bakımından izahı ve kabul edilebilirliğinin olmadığını çok net bir dille ifade ettik. Ve bunun önlenmesi gerektiğini de sayın bakana ilettik. Karşılıklı değerlendirmelerden sonra uzmanlar arası ayrıca görüşmeler de yapıldı.

Biz kendilerine iade dosyalarına ilişkin ilave deliller de sunduk. Onları da kendileri değerlendirecekler.'

'İlk defa bir Türkiye Adalet Bakanı bir suçluyla ilgili iade görüşmesi için ABD Adalet Bakanını ziyaret etmiştir'

'İlk defa bir Türkiye Adalet Bakanı bir suçluyla ilgili iade görüşmesi için ABD Adalet Bakanını ziyaret etmiştir'

Suçlu iadesi için ilk defa Türkiye’den bir adalet bakanının Amerika’ya gittiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:

'Bizim bu iadeye ve geçici tutuklama talebine verdiğimiz önemi göstermek bakımından da bu ziyaret çok önemlidir. Çünkü Türkiye bugüne kadar pek çok ülkeden iade ve geçici tutuklama talebinde bulunmuştur, ancak hiçbir iade talebi veya geçici tutuklama talebi üzerine herhangi bir Türkiye Adalet Bakanı ilgili ülkelere ziyarette bulunmamıştır. İlk defa bir Türkiye Adalet Bakanı bir suçluyla ilgili iade görüşmesinde bulunmak üzere ABD Adalet Bakanını ziyaret etmiştir. Bu bizim bu iadeyi ne kadar önemsediğimizi Türk halkı ve Türkiye için bu iadenin ne kadar büyük bir önem taşıdığını göstermesi bakımından son derece önemlidir.

Geçici tutuklama konusunda yine onada yine yargı karar verecek. Biz geçici tutuklamaya ilişkin dosyada geçici tutuklamayı gerektirecek yeteri kadar yeterinden ziyade deliller sunduk. Kendilerine de bunu bir kez daha hatırlattık. Tabi o hukuksal prosedür ayrı işleyecektir. Biz bu konudaki beklentimizi sayın bakana ilettik.'

Bir gazetecinin ‘Görüşmeden davanın açılması için olumlu bir izlenim alabildiniz mi?’ şeklindeki sorusuna Bozdağ, “Bu aramızdaki anlaşma gereği sürecin devamıdır. Bu süreç dava açılmadan zaten tamamlanamaz. Bizde bunun yargı boyutunu biliyoruz. Bu yargı boyutunun belli bir zaman alacağını da biliyoruz. ABD makamları da bu yargı boyutuyla ilgili hazırlıklarını sürdürüyorlar” yanıtını verdi.

'ABD Adalet Bakanı 5 ayrı savcı görevlendirdi'

'ABD Adalet Bakanı 5 ayrı savcı görevlendirdi'

Bakan Bozdağ, konuyla ilgili ABD Adalet Bakanlığı’nın 5 ayrı savcı görevlendirdiğini belirterek, “Dosyanın içerisindeki deliller son derece önemli onunla ilgili ABD Adalet Bakanlığı 5 ayrı savcı görevlendirdiğini bu dosyalarla ilgili ve buna titizlikle çalıştıklarını ifade ettiler. Biz de bu konudaki sürecin hızlandırılması gerektiğini kendilerine söyledik” dedi.

'Reza Zarrab dosyası siyasi'

'Reza Zarrab dosyası siyasi'

Bakan Bozdağ, ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab dosyasının ise hukuki olmaktan çok siyasi nedenler içerdiğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Zarrabla ilgili görüşme sırasında bir değerlendirmemiz oldu. Bu dosyanın delil durumuyla ilgili bir değerlendirmeler yapılırken orada biz bir değerlendirmemizi kendileriyle paylaştık. Onun dışında da aynı zamanda bakanla bu konuyu da gündeme getirdik. Tabii bu Reza Zarrab dosyası bizim takip ettiğimiz kadarıyla hukuki olmaktan ziyade siyasi bir dosya gibi duruyor. Çünkü dosyanın içerisinde ortaya konan şeyler daha ziyade savcının yorumlarına şüpheden kaynaklı yorumlarından ibaret olduğun biz görüyoruz. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhurbaşkanımızın eşine, Türkiye’ye dönük de savcının yaptığı değerlendirmeler var. Bu da tabii bunun bir siyasi maksat güttüğünü çok net bir şekilde ortaya koyuyor.'

'Türkiye'de yargılanmalı'

Reza Zarrab’ın Türk vatandaşı olduğu için Türkiye’de yargılanması gerektiğini söyleyen Bozdağ, 'Bizim buradan istediğimiz şey tatbikî Türk vatandaşı olan birini Amerikan kanunlarına göre kendisine isnat edilen suçtan dolayı Amerika’da yargılanması da mümkün değil. O da çok net bir şekilde ortada. Bu davanın Türkiye’ye dönük bir operasyon olarak bir siyasi hedefli olarak yürütülen bir dava gibi ortada durduğunu biz sayın bakana ilettik' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
4
3
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?