Görüş Bildir
Haberler
Boy Kısalığına Hangi Bölüm/Doktor Bakar?

Boy Kısalığına Hangi Bölüm/Doktor Bakar?

Elif Ateş
31.01.2022 - 10:32

Birçok kişinin yaşadığı problemlerden biri olan boy kısalığı, büyüme geriliği olarak da adlandırılmaktadır. Kısa boy, toplumdan topluma değişiklik gösterir. Eğer kişinin boyu, içinde yaşadığı toplumun standartlarına göre en alttaki %3'lük dilimde bulunuyor ise kişi kısa boylu olarak tanımlanır. Boy kısalığına neden olan hem fiziksel hem de çevresel olmak pek  çok faktör bulunmaktadır. Gerekli tedaviler ile bu problem giderilebilir. Peki, boy kısalığına hangi bölüm/doktor bakar? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Büyüme hızı çocukluk çağında diğer dönemlere göre değişiklik gösterir. Çocuklar, ergenlik döneminde önce bir yıl da 5- 6cm büyür. Çocuğun büyüme hızı diğerlerine göre yavaş ise bu duruma büyüme geriliği adın verilir. Eğer çocuğun büyüme hızı normal ve genel olarak sağlıklı ise bu normal bir kısalıktır. Aynı zamanda aile de kısalık var ise bu da normal olarak kabul edilir. Ancak büyüme geriliğinden kaynaklı bir kısalık var ise patolojik bir durum teşkil eder. Boy kısalığı hakkında merak edilenleri sizler için derledik...

Boy Kısalığının Nedenleri

Boy Kısalığının Nedenleri

Kişilerde boy kısalığına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Boy kısalığına yol açan en büyük etken beslenme yetersizliğidir. Bu duruma tıpta Malnütrisyon adı verilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sık karşılaşılan bir problemdir. Tiroit hormonun eksikliği ve büyüme hormonları da boy kısalığına sebep olur. Tiroit hormonunun eksikliği, sadece boy kısalığına değil, zeka geriliğine de yol açabilir. Büyüme hormonu eksikliği ise hem doğuştan hem de sonradan ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Kafada oluşan ağır travmalar, hormonun salgılandığı bölgedeki tümörler ve buraya alınan ışın tedavileri de büyüme hormonunu olumsuz olarak etkiler.

Kız çocuklarında sık karşılaşan turner sendromu olarak da bilinen kromozomal hastalığın en önemli belirtisi boy kısalığıdır. Kemik ve kıkırdak dokusundaki normal olmayan oluşumlarda bu duruma sebep olabilir. Bazen de boy kısalığının altta yatan sebebi bilinemez. Bu duruma idyopatik boy kısalığı adı verilir. Bazı psikolojik sorunlarda boy kısalığına yol açabilir. Özellikle sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda boy kısalığı sık görülen bir durumdur.

Boy Kısalığına Hangi Bölüm/Doktor Bakar?

Boy Kısalığına Hangi Bölüm/Doktor Bakar?

Boy kısalığına hastanelerde bulunan endokrin bölümü bakmaktadır. Bu durumun altında yatan faktörlerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Boy kısalığına yol açan duruma göre gerekli tedaviler uygulanır. Beslenmeye bağlı büyüme geriliklerinde özel diyetler önerilir.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?