Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Boşanma Komisyonu'nun Raporuna Büyük Tepki: #DevletTecavüzcüyleEvlendiriyor

Anasayfa > Gündem

TBMM Boşanma Komisyonu'nun raporu tamamlandı ve dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Kadın ve çocuk hakları açısından 'tam bir facia' olarak nitelendirilen rapora Eşitlik İzleme Kadın Grubu'ndan yazılı bir açıklama ile tepki geldi. 

'Kadın ve çocuk haklarının TBMM Boşanma Komisyonu aracılığıyla gasp edilmeye çalışıldığını ve çocuk evliliklerinin teşvik edildiğini' vurgulayan açıklamada komisyon raporuna ilişkin 'Tecavüzcüsüyle evlendirme düzenlemesini üstelik çocuklar için geri getirmeye ve hem de evlilik yaşını 15'in altına indirmeye çalışılıyor' denildi. 

Raporun kamuoyuna yansıması ardından  '#DevletTecavüzcüyleEvlendiriyor' etiketi sosyal medyanın gündeminde... 

“Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar İle Boşanma Olaylarının Araştırılması Ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”, dün  Meclis’te düzenlenen bir törenle hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaşmıştı.

Kadın ve çocuk haklarına tırpan yasası mı geliyor?

Kadın ve çocuk haklarına tırpan yasası mı geliyor?

Eşitlik İzleme Kadın Grubu, yazılı bir basın açıklamasıyla Meclis’te boşanmaları araştırmak ve aileyi güçlendirmek amacıyla kurulan komisyonun raporunu eleştirdi; 'Kadın ve çocuk hakları, TBMM boşanma komisyonu aracılığıyla gasp edilmeye çalışılıyor' dedi.

Komisyonun, çalıştığı süre boyunca gerçekleştirdiği 20 toplantıda sadece 70 kişiyi dinlediğini, kadın ile  çocuklara karşı şiddetin görmezden gelindiğini ve aile bütünlüğünü etkileyen unsurlar içerisinde bir alt başlık olarak, 479 sayfalık ana rapor taslağında sadece 1 sayfa olarak yer bulabildiğini ifade eden EŞİTİZ, Ceza Kanunu, Medeni Kanun ve 6284 sayılı Şiddet Önleme Kanunu’nda yapılması istenen değişiklikleri şöyle sıralıyor: 

 • Çocukların, istismarcılarıyla/tecavüzcüleriyle evlendirilmesi; çocuk evliliğinin teşviki,

 • Boşanma ve kadına karşı şiddet “özel alan” kabul edilerek devletin sorumluluk alanı dışına çıkartılmaya çalışılıyor,

 • Hadım uygulaması,

 • Hem şiddet başvurularında hem de boşanma davalarında arabuluculuk ve uzlaşma uygulanması,

 • Şiddete maruz kalan kadınların mesai saatlerinde karakollara başvurmasının önünün kesilmesi,

 • Şiddete karşı koruma kararları için delil veya belge aranması, tedbir süresinin kısaltılması,

 • Aile hukukuyla ilgili tüm duruşmaların gizli yapılması,

 • Boşanmanın zorlaştırılması,

 • Kadının nafaka hakkının süreye bağlanması,

 • Mal paylaşımında dava açma süresinin kısaltılması,

 • Eşin ölümünde, kadının mal rejiminden kaynaklı %50 payının verilmek istenmemesi,

 • Aileye yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmetinin dini temele oturtulmak istenmesi.

Tecavüzcü '5 yıl güzel evlilik geçirince' serbest

Tecavüzcü '5 yıl güzel evlilik geçirince' serbest

Raporda yer alan yer alan ve tepki çeken önerilerden biri şu:

“Türk Ceza Kanunun 103 üncü maddesi ‘Çocukların cinsel istismarı’ suçunu düzenlemiştir. Evlenmeyle sonuçlanan çocuğun cinsel istismarı suçunun, rızai de olsa suç olarak kalması gerektiği, ancak sorunsuz ve başarılı devam eden evlilikler açısından 5 yıl denetim süresi getirilerek, sürenin sonunda ilgili kurumların yetkili uzmanlarınca hazırlanan raporlar da dikkate alınarak koşulların uygun olması halinde, denetimli serbestlik hususunda Türk Ceza Kanunu'nun yürürlük kanununda tarih belirtilerek düzenlenmesi, taraflardan her ikisinin de 15 yaşın altında olması durumunda ise şahsi cezasızlık sebebi sayılacağına ilişkin düzenleme yapılması.”

'Çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi halinde suçu ve suçluyu görmezden gelelim deniyor'

'Çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi halinde suçu ve suçluyu görmezden gelelim deniyor'

Eşitlik İzleme Kadın Grubu açıklamasında bu öneriye ilişkin şöyle denildi:

'Raporda, çocukların cinsel istismarının 'rızaya' dayalı olabileceği, ancak böyle de olsa suç olarak kalması gerektiği söylendikten sonra, tam tersi, yani istismarcının/tecavüzcünün 5 yıl boyunca istismar/tecavüz ettiği çocukla 'sorunsuz' ve 'başarılı' bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanması öneriliyor. 

Üstelik, her iki tarafın da 15 yaşın altında olması durumunda ise, çocuk istismarı, çocuk tecavüzü ''şahsi cezasızlık' nedeni sayılıyor, yani suç olmaktan çıkarılıyor. Böylece ailelerin 15 yaş altı çocuklarını (şimdilik resmi nikahla olmasa bile) fiilen ''evlendirmelerinin'' yolu açılıyor'

Avukat ve köşe yazarı Hande Kuday: 'Tüm kazanımlar sistematik olarak lağvediliyor'

CHP'li ve HDP'li üyelerin muhalefet şerhi koyduğu komisyon raporunun, yasa tasarısı haline getirilip önümüzdeki süreçte  Meclis Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor.

Komisyon raporuna ve Eşitlik İzleme Kadın Grubu'nun açıklamasının tamamına kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

Peki sosyal medyada komisyon raporuna kim ne dedi?

Sizce Boşanma Komisyonu'nun raporu bu haliyle Meclis Genel Kurulu'ndan geçer mi?

Geçebilir
Geçmesi mümkün değil
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1053
442
207
105
14
9
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Kadınlar siz akpye oy vermeye devam edin. Onlarda sizi yoksaymaya devam etsin.

Elif

Allah sizin belanızı versin. 15 yaşında kız kardeşim var, bu olayın onun başına gelebilecek olması düşüncesi bile ağlamama yetiyor. Sizin çocuğunuz yok mu? Ç... Devamını Gör

monapizza

Tacize uğrayan erkek çocukları için planınız nedir? Tecavüz edenlerin karılarıyla mı evlendireceksiniz? Kız çocuklarını da babası,amcası bilmem nesi ile...In... Devamını Gör

Tyfn Dmrc

Erkek çocuklarda da sırayla bu işler , önce tecavüze uğrayacaklar büyüdüklerinde de kendileri tecavüz edecekler ablası.......... Allah hepsinin belalarını ve... Devamını Gör