Görüş Bildir
Haberler
Bizans Gemileri Tarihe Işık Tutacak

Bizans Gemileri Tarihe Işık Tutacak

ATKN
29.12.2014 - 10:32
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilim insanları, 2004'te başlayan kazılarda Türkiye'den çıkarılan 37 Bizans gemisinin sekizi üzerinde analizler yaptı. Yüzyıllar öncesine ait gemi inşaatı hakkında yeni bilgiler sunan gemilerin, İstanbul'da sergileneceği açıklandı.

İstanbul'un Constantinople olarak bilindiği dönemlerde en büyük limanlarından biri olan Yenikapı'da 10 yıl süren kazılarda, 37 Bizans gemisi gün ışığına çıkarıldı. Arkeologlar, 5 ve 11'inci yüzyıllar arasında inşa edilen gemilerin iyi korunmuş olduğunu belirtti.

ABD'nin Texas A&M Üniversitesi Deniz Arkeolojisi Enstitüsü'nden Cemal Pulak, 'Bugüne kadar tek bir noktada bu kadar fazla ve iyi korunmuş gemi bulunmamıştı' ifadesini kullandı. Journal of Nautical Archeology dergisinde yayımlanan araştırmada imzası olan isimlerden biri olan Pulak, 7 ve 11'inci yüzyıllara ait sekiz gemi hakkında analiz yapıldığı bilgisini verdi. Sonuçlar, yüzyıllar öncesinde gemi inşaatlarının sanıldığından daha karmaşık ve gelişmiş olduğuna işaret etti.

Araştırmalarda, gemilerin yapımında iki modelin öne çıktığı belirtildi. İlk modelde, geminin dış cephesi ilk önce inşa edilirken, ikinci modelde ilk olarak iskelet tamamlanıyordu. İskeletin tamamlanmasının ardından, dış cephe kaplamaları yerleştiriliyordu. Bulgular, ilk önce iskeletin yapılmasına yönelik dönüşümün yedinci yüzyılda başladığını gösterdi.

Livescience sitesine açıklama yapan Pulak, 'Bilim ve mühendisliğin tarihini en iyi şekilde anlayabilmek için eski gemi yapımcılarının tasarım ve kavramsallaştırma süreçlerini titiz bir şekilde gözden geçiriyoruz' ifadesini kullandı. Pulak böylece, gemilerin nasıl inşa edildiği, geliştirildiği, tamir edildiği ve kullanıldığını anlayacaklarını söyledi.

İstanbul’da sergilenecekler

İncelenen sekiz gemiden altısı, tamamen yelken gücüyle hareket ederken, iki tanesi uzun ve kürekle de hareketi sağlanan kalyon olarak belirtildi. Küçük gemilerin uzunlukları 8 ile 14.7 metre arasında değişirken, kalyonlar yaklaşık 30 metre olarak ölçüldü. Yenikapı'da toplam altı kalyon çıkarıldığı ve hepsinin Bizans dönemine ait olduğu belirtildi.

Bizans gemileri hakkındaki temel bilgilerin geçmişte kitaplardaki çizimlerle sınırlı kaldığını belirten Pulak, Yenikapı'nın küçük sandallar, balıkçı tekneleri, kargo ve donanma gemileri hakkında önemli yeni bilgiler sunduğunu söyledi.

Pulak, gemilerin İstanbul'daki bir müzede sergilenmesinin planlandığını belirtti.

Al Jazeera Turk

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/bizans-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın