Birbirinden Farklı Gelenekleri İle Dünyanın Çeşitli Bölgelerinde Düğün Kıyafeti Olarak Giyilen 22 İlginç Gelinlik

866PAYLAŞIM

Dünya üzerinden farklı ülkelerdeki gelinlerin düğünlerinde giydiği birbirinden ilginç gelinlikler...

1. Yemen'deki gelinler, düğünlerde genellikle altın rengi elbise ve altın veya gümüş takılar takarlar.

2. Japon gelinler, düğünlerinde masumiyeti ve bekareti temsil eden beyaz sade kimono giymeyi tercih eder.

3. Hindistan'ın Cemmu ve Keşmir bölgesinde yapılan düğünlerde gelinler; gümüş zincirlerle yapılmış peçe, büyük kolye ve Budist tılsımı takarlar.

4. Kazakistanlı gelinler düğünlerde, kafalarına saukele adını verdikleri ve eş olarak başladıkları yeni hayatın sembolü olarak gördükleri başlığı takarlar.

5. Orta Asya'daki Moğol gelinler, yüzyıllardan beri düğünlerinde "deel" adı verilen desenli elbise giyer.

6. Kenyalı gelinler düğünlerinde; boyunlarına boncuklardan oluşan ağır bir tasma, başlık, bilezik ve yaklaşık 20 ayrı kolye takarlar.

7. Norveç'teki geleneksel düğün kıyafetleri "bunad" olarak bilinir ve kötü ruhları kovduğuna inanılan gümüş detaylar içerir.

8. Jakarta'daki düğünlerde giyilen geleneksel Endonezya kıyafeti birçok altın, karmaşık ve renkli desenlerden oluşur. Bunun yanında abartılı başlık da takılır.

9. Güney Afrika geleneksel düğün elbisesi; gelinin başında "inkehli" olarak adlandırılan başlıktan, renkli ve boncuklu kolyelerden oluşur.

10. Türkmen gelinleri, başlarından parmak uçlarına kadar kötü ruhları kovduğuna inanılan ve nazarlık olarak görülen pelerinle kaplanır.

11. Tibet'te yapılan düğünlerdeki damatlar, gelinlere düğün elbisesi ve örgüsünü bağlaması için başlığın da içinde olduğu gümüş mücevherler veya Buda'nın küçük metal tılsımını verir.

12. Kuzey Osetya-Alanya'daki gelinler, desenli uzun kollu elbise giyer ve bellerine tılsım olarak bilinen bir kemer takar.

13. Güney Kore'de, gelinler "hanbok" isimli uzun yıllardır geleneklerini temsil eden sade kesimli ve canlı renkli elbise giyerler.

14. Silindir şeklindeki başlık takan Romanyalı gelinler; başlığın, kendilerini şeytani güçlerden koruduğuna inanır.

15. Kosova ve Makedonya arasında bulunan Gora bölgesindeki gelinler kötü şansı kovmak için yüzlerini boyar.

16. Hindistanlı gelinler, bölge kökenlerini yansıtan "sari" isimli Hint elbisesi giymeyi tercih eder ve ellerine desenli kına yaktırırlar.

17. Etiyopya'da gelin ve damadın giydiği düğün kıyafetleri, koyu renkli kadife taçtan ve altın renk desenli kaftandan oluşur.

18. Eritre'deki gelinler, geçmiş tarihte gelen misafirlerden yüzünü gizlemeye yardımcı olan başörtüsünü günümüzde de kullanırlar.

19. Sri Lanka gelinleri, anneleri tarafından verilen ve başını sarıp alnının ortasına doğru sarkan takıyı ebediyet sembolü olarak takmak zorundadır.

20. Çin'deki gelinler düğünlerde, "qipao" isimli, şans ve varlığı sembol eden saten kıyafet giyerler.

21. Ukraynalı gelinlerin düğün kıyafetleri genellikle, gençlik ve güzellikle bağdaştırılan renkli çiçek nakışlı elbiselerden oluşur.

22. Çiçek ve bitkilerden yapılan taç ve diğer saç takıları Polonya düğün kültürünün önemli bir kısmını oluşturur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irisviel-von-einzbern

12 kuzey osetya-alanya bana Çerkez fotoları kullanılmış gibi geldi 2. Foto bir Çerkez dansı zaten, bazıları çok zarif bazıları çok şaşalı, zarif olanları denemek isterdim...

yumus-ayi

çerkez veya değil, kimin umurunda !

irisviel-von-einzbern

Tipine soktuğum umurunda değilse yorumuma niye koşuyon bok mu var?

yumus-ayi

Bir şeyin umurumda olmadığını söylemem, o şeyin umurumda olduğu anlamına mı gelir ?

birinci-tekil-birey

Sri lanka çok zarifmiş.

liz

Ben niyeyse kabileler falan hariç modern dünyanın beyaz gelinlik giydiğini düşünüyordum, dünya gördüğümüz kadar değil, bu vesileyle yeniden anlamış oldum

ercan-gundogdu

bizdede şimdi yeni özenti kına geceleri peydah oldu . bindallı diye sultan kaftanları giyip kendini sultan sanan gelinler türedi . benim gördüğüm muhafazakar kesim bu işi fazla abarttı . tamam osmanlı torunu olduğunu iddia edebilirsin ama sultan olduğunu nasıl ispat ediceksin kardeşim .

alone-samurai

yeni özenti mi?? zaten geçmişten beri kına gecesi var bence sen biraz araştırma yap

ercan-gundogdu

kına geceleri özenti demedim , yeni kına geceleri özenti dedim . saçma sapan uyduruk gösteriş derdinde olan gecelerden bahsediyorum . bence biraz düşün , fazla uyuma .

alone-samurai

sen doğru düzgün cümle yazmayı öğrensen?

ercan-gundogdu

burada bu cümleyi anlayamayan tek kişi sen isen eğer , okumayı öğrensen !.. koca cümlede bindallı yerine kaftanlardan bahsetmişim , kendini sultan sananlardan bahsetmişim ve sen yazının ilk 5 kelimesinden sonrasını okumayıp anlam yükleyememişsin , kalkmış cümleye laf ediyorsun . ''yazmayı öğrensen'' kelimesine soru işareti koyup beni eleştirmen benim için noktayı koymuştur . .

alone-samurai

soru sorduğumu anlaman için ekledim bunu anlamıyorsan açıklama yapmayacağım daha fazla bende zaten senin yazdığın yorumun sadece ilk kısmına cevap yazdım zeki çocuk.

ercan-gundogdu

şuraya 5 bin kişi çağır , yazdığın kelimenin sorumu yoksa uyarı niteliğimi var sor . ne yazdığını bile bilmeyen birine kaç gündür neden yazıyorum mesele bu aslında . anlaşılan oki ukalalık yada boşboğazlık eğitilemiyor . hadi güle güle . başkada cevap yazma . saçmalanıyor iyice artık !!!!!!.....

alone-samurai

ne yazıcağımı sanamı sorucam sen yazma artık sıktın zaten

aysenur-ecer1

güney koredeki koyduğunuz resimler yanlış. o geleneksel kıyafetleri. Geleneksel gelinlikleri değil. Ayrıca "Hanbok" Gelinliğe denmez. Geleneksel kıyafetlerine denir.

aysenur-ecer1

Korenin Geleneksel Gelinliği ve Damatlığı :

Gizli Kullanıcı

Sitede link çıkmıyor. Boşluk koyarak yazmayı dene..

Görüş Bildir