Bir Zamanlar Resim Dersi Görmüş Olanların Çok İyi Hatırlayacağı Rengarenk Gerçekler

132PAYLAŞIM

Okul hayatımız boyunca hepimizin sevdiği ve sevmediği dersler mutlaka oldu. Ancak resim dersi, bizim için her zaman bir dost, adeta bir kankiydi. Zorluğu yok ama angaryası çoktu. Her şeye rağmen "Sonraki ders resim" denilince içimize bir ferahlık geldiği de kesindi. Bakalım okulda resim dersi görenler bunları hatırlıyor mu?

1. Şekilden şekile sokarak kalıplar oluşturduğumuz patates baskılar

Mutfak ve resim sanatının ilk buluştuğu yer herhalde burası. Şimdi birisi bana, "Hadi getir de patatesleri sulu boya ile boyayalım" dese yüzüne ters ters bakar ve derhal o patatesleri kızartarak kurtarırdım.

2. Bir hevesle aldıktan sonra taşımaktan nefret ettiğimiz resim dosyaları

Bunların şeffaf-beyaz olanlarını herhalde çoğumuz kullanmışızdır. Okullar açılırken büyük bir heyecanla alınan bu dosyalar, okulun ilerleyen günlerinde "Ne taşıycam be çocuk muyum ben!" diye bir köşeye atıldı hep. Yalan mı?

3. Herkesin hayatında tanıdığı tek prens olan; Monami pastel boya

Bu pastel boyanın üstündeki prens nedense sınıf arkadaşımızdan daha yakın bir bireydi bizim için. Parası olan çocuklar bu boyaların 24'lük olanını alırdı ama anneleri "Kaybolur yavrum, çalarlar" dediği için sadece ana renkleri okula getirirdi. Hey gidi...

4. 23 Nisan ve dünya barışı konusu söz konusu olduğunda bütün sınıfın çizdiği dünyanın etrafında dönen çocuklar

1.bp.blogspot.com

Bu resmin fikrini ilk kimin verdiği bence araştırılıp bulunmalı. Dünya üzerindeki anonim şarkılardan, türkülerden daha çok dolaştı herhalde. Üstelik fikir birliği etmişcesine bir sınıfın komple bu resmi çizmesi, mucize değil de nedir?

5. Öğretmenin masaya çıkardığı sandalyeyi kara kalem ile çizememek

Mevzu aslında çocuklara perspektif öğretmekti. Fakat biz ne bilelim? Hepimiz sandalye diye çay tepsisi çizdik dümdüz, bize göre de çok güzel oldu! Beğenmeyen kendi yapsın öğretmenim!

6. "Arkadaşlar fazla kağıdı olan var mı?" diye yaprakları bir bir kopartılan resim defterleri

Öğretmenlerin en sinir olduğu şeylerden biri de defter taşımayan öğrencilerdir. Kendinize air bir resim defteriniz varsa o asla sadece sizin değil, tüm sınıfındır. Çünkü aramızda defter taşımak istemeyen yancılar var!

7. Kağıtları parça pinçik ederek yeniden birleştirdiğimiz kolaj çalışmaları

8. "Burda yapılmışı var.": Mukavva ve kartondan yaptığımız rengarenk evler

Bunu yapması bir o kadar zor ama oldukça da zevkliydi. Adeta içine girebileceğimiz kendi evlerimizi yapıyor gibiydik. Bir de bunu bozulmadan sürekli okula götürüp getirmek vardı ki, onu da çeken bilir.

9. İki dağın arasına güneş kondurmalı; doğa ve çevremiz çalışması

Bu da yine hepimizin iç güdüsel olarak aynısını yaptığımız resimlerden birisi. Ortada bir ev, arkada dağlar, yeni doğan güneş ve mutlaka bir su birikintisi...

10. Zor olan yerleri evde anneye çizdirmek

Genellikle insan suratı, at, köpek gibi detaylı çizimleri, annelerin başarılı bir şekilde uydurduğu görülmüştür. Öğretmenler de anlıyordu yalnız bu sahtekarlığı.

11. "Öğretmenim teşekkür alcam, nooolur 5 verin" diye resim öğretmenine ağlamak

Genellikle beden, müzik ve resim öğretmenlerine takdir-teşekkür için ağlamak küçük bir öğrenci geleneğidir. "Nasıl olsa kolay ders, versen ölür müsün?" diyemediğimiz için "Lütfen öğretmenim :(" diyorduk.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
toreador

anadolu lisesinde bir gelmisti ya ortaokuldayken o igrenc cantayi tasimak istemedigim icin karneme tesekkur alamistim sayesinde. Fakat genel sorun su herkesin yetenekli olmasi gerektigi kabul edilisi ve ayrica da ogretmenlerin neyi nasil yapmamiz gerektigini anlatmadan hadi bakalim resim yapin demeleriydi bence

hosafagizli

Benim küçükken resmim iyiydi 5.de pek zorlanmadım o yüzden hatta sıkıldığım günlerde bile resim çizerdim mk :D pc nedir bilmediğim günler.

Gizli Kullanıcı

Hoca bize yalnızca çizgi çizdirir ve bu alanların hepsini ayrı bir renge boyatırdı. Güya akrilik boya falan kullanacaktık.

muhendiskafasi

Rahmetli amcam bir özel kolejde resim öğretmeniydi. Derste unutulan boya seti olursa bana getirirdi. 4 tane 48'li boya setim vardı. Resim dersi gelse de okula götürsem diye beklerdim. Hüzünlendim.

leblebilikarpuz

resim dersi iş teknik dersi bilmem ne yaptığım maketleri okula götürmek işkence gbiydi.Genellikle şansıma yağmur yağardı hep koşa koşa okula giderdim sırtımda çanta elimde saçma bir proje. Bazı çocuklarıda babaları arabayla bırakırdı ki ben hala o çocukların çocukluğunu kıskanıyorum

Görüş Bildir