Bir Zamanlar Balayına Gitmeyen Çiftlerin Dayak Yediği Meşhur Karayip Adaları ile İlgili Birbirinden Şaşırtıcı 17 Bilgi

227PAYLAŞIM

Gidemesek de bu bilgileri öğrenince gitmiş kadar olduk valla!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/eviecarrick/car...

1. Curaçoa'da bir deve kuşu yumurtasının gerçek anlamda üzerinde durabilirsiniz ve sonrasında kahvaltıda onu omlet olarak afiyetle yiyebilirsiniz.

www.instagram.com

Yaşayan en büyük kuş türünden dünyanın en büyük yumurtasının çıkması gayet doğal. Bu yumurtalar yaklaşık 15 santim uzunluğunda, 12 santim çapında ve 1.5 kilogram ağırlığında oluyorlar. Curaçoa Deve kuşu Çiftliğinde, oldukça yapılı olan bu yumurtaların üzerine basıp ayakta durabilirsiniz. (Tabii deve kuşu omleti olarak yemeden önce)

2. Montserrat'ın ulusal yemeği keçi suyu.

www.instagram.com

Keçi suyu olarak adlandırılan bu yahni erkek keçi etinden, fazla miktarda baharattan ve biraz da romdan yapılıyor. Bu yemek düğünlerden cenazelere olmak üzere çoğunlukla özel günlerde servis ediliyor.

3. Üç Karayip Adası Avrupa Birliği'nin bir parçası.

Guadeloupe ve Martinik adaları Fransa'nın denizaşırı bölgeleriyken, Saint Martin yine Fransa'nın denizaşırı kolektivitesi. Üç ada da para birimi olarak Euro'yı kullanıyor.(Saint Martin'in Hollanda tarafı haricinde-orası florin kullanıyor) Bu bölgeler ayrıca Avrupa Birliği'nde temsil ediliyor. Yani, teknik olarak, Atlantik Okyanusu'nu geçmeden bir Avrupa Birliği bölgesine ayak basabilirsiniz.

4. Saba Adası dünya üzerindeki en kısa ticari uçak pistine sahip.

Saba'daki Juancho E. Yrausquin Havaalanı, Hollanda'nın bir bölgesi, rekor kıran bir uçak pistine ev sahipliği yapıyor. Acil iniş pistinin 400 metre uzunluğunda olduğu ve su ile desteklendiği biliniyor.

5. Irma Kasırgası sırasında, Sir Richard Branson kendine ait Karayip adasındaki şarap mahzenine sığındı.

www.instagram.com

Virgin Grup'un kurucusu milyoner, Britanya Virjin Adalarındaki Necker Adası'nın sahibi. Kasırga vurduğunda, arsasının altındaki beton şarap mahzenine doğru yola çıktı ve orada şarap tadarken kasırganın bitmesini bekledi.

6. İngilizcesi 'Caribbean' olan Karayip ismini insanlar yanlış telaffuz ediyor. Uzmanlar bile bu konuda hemfikir değil.

www.instagram.com

Macmillan sözlüğüne göre, sözcük 'kar-eh-bee-uhn' diye telaffuz ediliyor. Google ise 'kr-i-bee-uhn' olduğunu söylüyor. Merriam Webster ise her iki okunuşu da kabul ediyor.

7. Barbados, George Washington'ın hayatı boyunca ziyaret ettiği tek ülke. Orada bulunurken çiçek hastalığına yakalandı.

History.com'a göre, George Washington'ın Birleşik Devletler dışında yaptığı tek yolculuk Barbados'a olmuş. Sıcak havanın iyi geleceği umuduyla adaya veremli üvey kardeşiyle beraber gitti. Fakat gitmelerinin hemen ardından George'a çiçek hastalığı bulaştı.

8. Adaların hepsi dünya haritasında, sosyalist ülkelerden meşruti krallıklara kadar siyasi olarak yerleştirilmiş.

www.instagram.com

Britannica Ansiklopedisine göre Küba gibi özgür sosyalist ülkeler, Dominik ve Dominik Cumhuriyeti gibi cumhuriyetler ve Jamaica ve Saint Lucia gibi krallıklar mevcut bulunmakta.

9. Karayip nüfusunun yüzde yetmiş beşi sadece iki adada yaşıyor.

Birleşmiş Milletler'in 2019 yılı sayımına göre 44 milyon Karayipli'nin 33 milyondan fazlası iki adada yaşıyor: Küba ve Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan adalar.

10. Bu da demek oluyor ki çok az nüfuslu Karayip Adaları var. Ama bu konuda Montserrat önde geliyor.

www.instagram.com

Birleşmiş Milletler'in 2019 yıl ortası sayımına göre İngiliz denizaşırı bölgesinde yaşayan sadece 5 bin kişi bulunuyor.

11. Dünyanın en acı biberi Trinidad ve Tobago'dan geliyor.

Trinidad Mrouga Akrebi, Scoville acı ölçeğine göre 1.2 milyon Scoville ısı biriminde ölçülmüş. 5 bin ısı birimi değerinde olan jalapeño bir zamanların en acı biberi olarak biliniyordu.

12. Çoğu yerli kendi dilini konuşuyor.

Karayipli insanların bazılarının resmi dili İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olmasına rağmen, halkın çoğu bir çok dilin karışımı olan Kreolce konuşuyor.

13. Jamaikalı yetkililer Jimmy Buffett'in uçağını bir uyuşturucu kuryesi sanıp ateş açtı.

www.instagram.com

1996'da uyuşturucu kuryesi olduğunu düşündükleri için, Jamaikalı yetkililer Jimmy Buffett'ın hava aracına ateş ettiler. O sırada Buffett, Island Records şirketinden Chris Backwell ve U2 grubundan Bono'yla araçtan yeni inmişti.

14. Karayipler'de plajlardan daha fazlası var. Bazıları Amerika'nın Mississippi'nin doğusundaki en yüksek dağlarından bile uzun.

www.instagram.com

Mississippi Amerika'nın en uzun dağı Kuzey Carolina'daki yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda olan Mitchel Dağı. Birçok Karayip adası bu sayıyı geçiyor.

15. Haziran ya da kış olsun günlük sıcaklık hep 20 derecelerde.

www.instagram.com

Karayip adaları tropik deniz ikliminin keyfini sürüyor. Britannica Ansiklopedisi'ne göre günlük en yüksek derece aralıktan nisana kadar 20 derecinin üstlerinde, mayıstan kasıma kadar ise 30 derecenin altlarında oluyor.

16. Küba'yı denizin etrafından dolaşmak isterseniz, yaklaşık 5700 kilometreyi aşmanız gerekir. Bu sayı Los Angeles'tan New York City'e arabayla gidebileceğiniz yolun yaklaşık 1300 kilometre fazlası.

Britannica Ansiklopedisi'ne göre Küba'nın düzensiz sahil şeritleri yaklaşık 5700 kilometre. New York City ile Los Angeles arası yaklaşık 4500 kilometre.

17. Cayman Adaları'nda işletmeler insan sayısından daha fazla.

www.instagram.com

2018'de nüfus 65,813 ulaşmasına rağmen, 2016'da bile adalarda 100,000 sayıda kayıtlı şirket vardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bir-gun...mutlaka...

Anlatım bozukluğundan olsa gerek bir şey anlamadım.zor okunan kitaplar vardır ya öyle bir içerik olmuş :)

ali-karaman5

Çeviri olduğu o kadar belli ki :D Amerika'yı baz alarak örnekler vermiş. Çok anladık şimdi :D

bu-ne-simdi

Türkiye de avrupa da ama avrupa birliğine alınmıyor (iyi ki de alınmıyor) gereksiz birlik

belogical

#3 Bir avrupa birliği bölgesine ayak basmak için neden atlas okyanusunu geçeyim ki... aa pardon biz Amerikadayız şu anda, doğru...

himura-battousai

#4 su ile destekleniyor değil, su ile çevrili yaziyor orjinalinde. Başka çeviri hatalari da var.

Görüş Bildir