Görüş Bildir
Haberler
Bir Kuşağın Diziyle Tanıdığı Şehir: San Francisco

Bir Kuşağın Diziyle Tanıdığı Şehir: San Francisco

ATKN
01.08.2015 - 11:58 Son Güncelleme: 01.08.2015 - 22:32

Tramvayları, kırmızı Golden Gate Köprüsü, Union Meydanı, filmlere konu olan ünlü Alkatraz hapishanesi, Çin mahallesi, kıvrıla kıvrıla inen yokuşlu yolları ile 80 kuşağının zihninde yer etmiş 'dünyanın öbür ucunda' bir şehir San Francisco.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD'nin Kalifornia eyaletinin kuzeyindeki bu finans ve kültür merkezi, Büyük Okyanus ve San FranciscoKörfezi ile çevrili yarımada üzerinde bulunuyor. 

San Francisco, 1906 yılında deprem ve yangınlarla yerle bir olsa da II. Dünya Savaşı sonrasında aldığı büyük göçler ve liberal akımlarla kısa sürede büyüdü. Gelişen hippi akımı, gay hakları hareketiyle Amerika'da 'liberalizmin kalesi', uluslararası finans, ulaşım, kültür ve popüler bir turizm merkezi oldu.

San Francisco'nun en bilinen sembolü, hiç kuşkusuz Golden Gate Köprüsü. Ünlü köprü, kentte görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İsteyenlerin yürüyerek geçebildiği köprünün çıkışında, fotoğraf çekmek için özel bir yer bulunuyor. Seyahatini 'belgelemek isteyenler', burada verdikleri molada, bol bol fotoğraf çektiriyor. Çünkü bu fotoğraflar, 'San Francisco'ya gittim' demenin bir başka yolu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul gibi 2 köprüsü bulunan San Francisco'nun tramvayları da Türk misafirlerine İstanbul'u hatırlatıyor. 

Görünüş olarak İstiklal Caddesi'ndeki nostaljik tramvaya benzeyen 'Cable Car' ile 6 dolar karşılığında unutulmaz bir şehir turu yapmak mümkün.

Yaşı 40 civarında olanların unutamadığı polisiye dizilerin başında gelen ve başrollerini emniyet amiri Mike Stone (Karl Malden) ve dedektif Steve Keller'in (Michael Douglas) paylaştığı 'San FranciscoSokakları', 'gelmiş geçmiş en iyi klasik polisiye dizilerden' biri sayılıyor. 

80'li yıllarda Türk seyircisi San Francisco'yu, TRT'de yayınlanan 'patates burunlu' komiser ve genç, yakışıklı iş arkadaşının maceralarıyla tanıdı. 'Beyaz cama kilitlenenler', 'muhteşem ikili' ile Golden Gate Köprüsü'nde, yokuşlu yollarda, hatta tramvay ile hırsız, cani kovaladı.

'San Francisco Sokakları', jeneriği ve müziğiyle hala 80 kuşağının zihninde tazeliğini koruyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sabri Çelebioğlu, AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
1
1
0
0