Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Kahvaltı Sofrasında Uğruna Kavga Çıkabilecek 15 Meret

 > 
2.5bPAYLAŞIM

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak lanse edilir. Neden? Çünkü en güzel gıdalar kahvaltıda soframıza teşrif eder de ondan. Kahvaltıda o gıdaları kaptın kaptın, kaptırırsan yiyen dikilir yemeyen yıkılır arkadaş. Size sofrada gördüğünüz an tüketmenizi tavsiye ettiğimiz gıdaları sunuyoruz, yoksa amansız bir savaşın ortasında kalabilirsiniz;

1. Papatya ekmeğin son dilimi

Son dilim papatya ekmek demek, arasına masada kalan ne varsa sıkıştırmak demek, miniboy Karadeniz ekmeğini tek lokmada yutmak demek. Bırakma vatandaş, yar etme başkasına.

2. Son ızgara edilmiş hellim parçası

Yiyen bilir yedikçe yiyesi gelir insanın bu namussuzu, tavada kalan son parça için o tavayı kafasına yiyen çok olmuştur.

3. Menemen sahanındaki son parça

Menemenin son kalan parçaya ekmeği banabilmek uğruna uzvunu kaybetmiş insanlarla dolu bir ülkede yaşıyoruz.

4. Son poğaça

Masaya geldiğince sıcak olduğu için genelde sona bırakılan gıdalardan olan açma, poğaça, kruvasan çeşitlerinde sonuncusu uğruna çoluğuyla çocuğuyla boğuşan babaların yetiştirdiği bir neslin evlatlarıyız.

5. Son çiğ börek

Son Mohikan, Son Samuray, Son Osmanlı kadar kıymetli bir şeydir çiğ börek. Özellikle Eskişehirliler bilir anlam ve önemini.

6. Son Pişi parçası

İstanbul Beşiktaş'ta üstüne bir endüstri kurulmuş olan pişi, son parçası uğruna kahvaltıcılar sokağında iskemlelerin havada uçuştuğu kavgaların sebebi olarak ön plana çıkmaktadır.

7. Son domates, salatalık dilimi

Çok bir şaşası olmamasına karşın kalabalık sorfralarda hızlı tüketilen bir gıdadır domates, salatalık. Özellikle Çengelköylüler son hıyar dilimine, uğrunda birbirine silah bile çekecek boyutta önem vermektedir.

8. The Last Slice Of Kaygana

Kayganayı anlatmaya Türkçe yetersiz, İngilizce kifayetsiz, Almanca fütursuz kalır. Yiyenler bilir, son bir parçasını kapıp kahvaltıyı o şekilde sonlandırmak için gerekirse katil bile olunur.

9. Keçi Bacağı'nın son toynağı

Egeliler bilir bu meretin kıymetini. Ağızda alışkanlık yapar, bunu yiyip gaza gelenlerin gerçek keçi bacağına merak salmışlıkları da olmuştur. Son bir parçası için hangi vatan toprağı edilmez ki feda, şüheda fışkıracak yiyenden bıraksan şüheda!

10. Son krep

Krep de ayrı bir el emeği göz nurudur. Bir kaşık sürülecek meretiniz kalmışsa, o son krepi almak için gerekirse masayı ateşe bile vermek makbüldür.

11. Son peynir parçası

Kalsiyum manyağı bünyelerin vazgeçilmezidir beyaz peynir. Rakı sofrasında olduğu kadar kahvaltı sofrasında da yeri bir başkadır. Son dilimi için ellere çatallar bıçaklar saplanır.

12. Bir haykırış: Taze sıcak simidieeeaaaaaah!

Ah o simit, ah o Türk'ün vazgeçilmez gıdası. Değil son parçası, son susam tanesi için bile kırk yıllık dost satılır be. Mis gibi koktu yahu.

13. Bal kaymağın son parçası

Fazla yorum yapmaya gerek yok, hangimiz küsmedik ki sofradakilere bunun uğruna?

14. Bir resital: Sucuklu yumurtanın son sucuğu

O ne lezzettir arkadaş o ne biçim bir tattır, o nasıl bir gıda şaheseridir. Uğruna değil öldürmek, ölünür ölünür.

15. Takım kaptanı: Demlikte kalan son yudum çay

Türk insanı her kahvaltıyı azğına aldığı son çay yudumuyla noktalar. Bu genetik bir özelliğimizdir. O son yudum çayı içmek adına demliğin etrafında apansız bir mücadele döner. Hatta gün olur, dem biter, demlikteki kuru çaya sıcak suyla takviye yapılıp mevzu kurtarılmaya çalışılır...

Yahu çok şükür ki Ramazan ayındayız da sahur sofralarında bu meretler uğruna savaşlar patlak vermiyor. Ateşkesin son haftasına girdiğimiz bu günlerde, hepinize sabırlar diliyoruz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pmomer

ilki nimete meret denmez,ikincisi acıktımya ya lee

a42750

Bu resimleri gördükten sonra "açlık sendromu" geçiriyorum

kaan.onay.98

çiğbörek değil, çibörek. bir öğretemedik şunu, ona yanarım.

acilin

Mahsus mu yapıyonuz arkadaşım :S

Görüş Bildir