Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Hamburgerin Fiyatını Belirleyen 14 Faktör

 > 
2.2bPAYLAŞIM

Hamburgerlerin fiyatları büyük değişiklikler göstermekte. Kimi yerde hamburger+içecek+patates kızartmasına verdiğiniz para ile başka bir yerde sadece hamburger bile alamıyorsunuz. Peki bu fiyat farklılığına ne sebep oluyor? İşte sizin için bir hamburgerin fiyatına etki eden 14 faktörü toparladık.

1. Dükkanın hamburger ekmeğini kendi pişiriyor olması

Büyük bir faktör. Eğer dükkan ekmeği hazır almıyor, kendi fırınında pişiriyorsa, 15 liradan ucuz hamburger beklemeyin.

2. Ekmeğin ısıtılması

Eğer ekmek hamburger hazırlanmadan evvel ısıtılıyorsa, hele ki bunun izleri ekmekte görünüyorsa hamburgerimiz güzel bir fiyat edecektir.

3. Köftesinin kalınlığı

Hamburger köftesinin kalınlığı ile fiyatı doğru orantılıdır. Ne kadar kalın o kadar pahalı.

4. Hamburgeri yemenin zorluk derecesi

Bir hamburgeri yemek ne kadar zorsa, fiyatı da o kadar yüksektir. Burada önemli olan sadece ebat değil, yerken hamburgerin dağılma ihtimali de fiyat ile doğru orantılıdır.

5. Kullanılan ketçap, mayonez, hardal, vb. malzemenin marka bilinirliği

Hepimizin bildiği markalar ile yapılan hamburger ucuz olacaktır. Haliyle marka bilinmezliği arttıkça fiyat da artacaktır.

6. Söylenmesi zor sos kullanımı

Bir hamburgerde telaffuz etmesi zor sos sayısı arttıkça fiyat da otomatik olarak artar. Mesela "worcestershire sosu" fiyatı uçurur.

7. Dükkanın boyutları

İlginç bir şekilde dükkan küçüldükçe, masa sayısı azaldıkça hamburgerin fiyatı artar. Sırt sırta oturulan mekanlar her zaman daha pahalıdır. Sanırım hamburgerin yanında size insanlarla kaynaşma fırsatı da sundukları için olsa gerek.

8. Fiyat panosu

Eğer dükkanın menüsü varsa ucuz, büyük panolara yazmışsa biraz pahalı, her gün değişen panolar pahalı ve tebeşir ile yazılan panolar çok pahalıdır. Hele bir de panoda espri yapılmışsa vay halinize.

9. Hamburger ustası

Hamburgeri yapan ustamız marjinalleştikçe fiyatımız da o nispette artacaktır. Senin benim gibi birinin yaptığı hamburger ile, uzun saçlı, dövmeli, piercing sevdalısı bir ustanın yaptığı hamburger kesinlikle aynı fiyat olmayacaktır.

10. Ustanın, garsonların önlükleri

Önlük boyun hizasından belin aşağısına doğru indikçe hamburgerin fiyatı artar. Bu kati bir kuraldır.

11. Şube sayısı

Dükkanın şubesi ne kadar azsa fiyatı o derece yüksektir. Haliyle tek şubeli yerler en pahalı mekanlar olacaktır.

12. Yanında verilen patates

Eğer hamburgerin yanında verilen patates baharatlar ile zenginleştirilmişse, hele hele kızartmak yerine fırınlanmışsa fiyat gayet güzel olacaktır.

13. Sipariş verme biçimi

Sipariş verme şekli karmaşıklaştıkça, bir takım araçlar kullanılmaya başladıkça fiyatımız uçacaktır. Bana bir hamburger dediğiniz yer ile, düğmeye basarak sipariş verdiğiniz yer aynı fiyatı sunmayacaktır doğal olarak.

14. Servis şekli

İlginç bir şekilde hamburger servisi ilkelleştikçe fiyat artacaktır. Sadece kağıt üzerinde servis edilen bir hamburger Çin porseleni tabaklarda servis edilenden daha pahalı olacaktır.

Bonus: Samimiyet

Şef insanlarla ne kadar samimiyse, masalara gidip sohbet etme oranı ne kadar yüksekse fiyat o derece yüksek olacaktır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erhan-senel

alt tarafı bi hamburger yicez aq neyin tatavası bu bilader

okan-cahit-cinaroglu

Hamburger mi alıyoruz yoksa altın mı belli degil.

paujayjay

Hamburger "azık"ta yenir.

persona-non-grata

geçen gün panoda espri yapmışlardı, akbank'tan kredi çekmek zorunda kaldım:)

Görüş Bildir