Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Çağı Şekillendirmiş Savaş Makineleri: II. Dünya Savaşında Kullanılmış 10 Ölümcül Tank

Sanat
350PAYLAŞIM

Dünyanın gördüğü en kanlı savaşın sütunları olmuş savaş makineleri bunlar. Bugün yaşadığımız dünya düzeninin şekillenmesine büyük ölçüde katkı verdiler...

Herhangi bir sıralama gözetilmemiştir.

1. Tiger I

Tiger I, Almanların en önemli tanklarından biri olarak Müttefiklerin meydanlardaki korkulu rüyasıydı. 57 tonluk bu devin 690 beygir gücünde bir motoru ve 88mm çapında anti-tank cephaneliği vardı.

2. Tiger II

King Tiger olarak da bilinen Tiger II, Tiger I ve Panzer'in en iyi noktalarını almış ve Tiger kardeşlerin en büyüğü olmuştu. Yüksek maliyeti nedeniyle yalnızca 494 adet üretildi. 69 ton ağırlığındaydı ve 700 beygir gücündeydi.

3. T-34

Sovyet orta tankı. Pek çok otoriteye göre İkinci Dünya Savaşının en iyi tankı kabul edilir. Bunu diğer tanklardan daha ölümcül olmasına değil, her yönüyle dengeli ve ekonomik bir tank olmasına borçludur. 

T-34, 28 ton ağırlığındaydı ve 76mm'lik top mermisi fırlatıyordu. 86 bin adet üretilerek savaşın en çok üretilen tankı olmuştur.

4. IS-2 Joseph Stalin

İsmindeki kibir kadar haşmetli bir tank olan IS-2, Sovyetlerin ağır abilerdendi. 122mm'lik bir top mermisi fırlatıyordu ve 46 ton ağırlığındaydı. Yer yer 120mm'yi bulan kalınlıkta bir zırhı mevcuttu. Motoru da 600 beygir güç üretiyordu.

5. M4 Sherman

Amerika'nın ikonik orta seviye tankı. Ne Tiger kadar ölümcül, ne de T-34 kadar iddialıydı fakat savaşa damgasını vuran tankların en önde gelenlerinden biri de M4 Sherman'lar olmuştu. Yüksek manevra kabiliyeti ve düşük maliyetini de göz önünde bulundurunca, sebebi kolaylıkla anlaşılabilir. 48 bin adet üretilmiştir.

6. Sherman Firefly

M4 Sherman'dan hareketle tasarlanmış İngiliz tankı. M4 Sherman'dan farkı 76mm çapında 17 pound'lık bir anti-tank top mermisi fırlatabilmesidir. M4'den daha ölümcül bir tanktır.

7. Elefant

Yalnızca 91 adet üretilen Alman Elefant, 200mm zırhı ve 70 ton ağırlığıyla yürüyen bir kale gibiydi. Tiger ile aynı cephaneliği kullanıyordu ve tam bir tank yok edicisiydi.

8. Panther

Alman orta sınıf tankı. 55 km/s hızıyla oldukça hızlı bir tanktı ve T-34'ün başarısı üzerine üretildi. T-34 ile birlikte savaşın en iyi tanklarından biri olarak gösterilir.

9. Panzerkampfwagen IV

Almanya tarafından 1930'ların sonunda üretilen tank, Türk ordusunda da bir dönem kullanılmıştır. Eski bir teknoloji ürünü olsa da savaş meydanında T-34'lere sık sık kafa tutmuştur.

10. T-44

T-34'ün gelişmiş versiyonu olan T-44, savaşın sonlarına doğru geliştirilip üretildiği için abisi kadar ses getiremese de, ondan daha ölümcül bir tanktır. 1.823 adet üretilmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkut-keskin

T 34 savaşın gidişatını ve dünyada tank teknolojisini değiştirdi.

berke-cinar2

Güzel bir galeri yapanın ellerine sağlık fakat bence bu galeri çok yüzeysel olmuş buradaki tankların çoğunun 2. Dünya savaşında ayrı bir yeri vardır onların hikaylerine yer verilse daha ilgi çekici olabilirdi diye düşünüyorum özelliklede tiger efsanevi bir tanktır. Fakat Almanlar Doğu cephesinde başarısız olmuştur bunun bir nedenide Almanlar cepheye senede 250 tank sürerken Sovyetler'in binlerce sürmesi haliylede bir tigerın muhabere Alanında 10 t 34 le baş edememesidir ekonomik oluşu nedeniyle t34 Zaman'ın en iyi tanklarından biri ve modern tankların atasımolarak kabul edilir.

7kedi7eti7

WOT oyunundan aşina olduğum modeller. Efsanedir..

katranov

Tiger tankları bayağı bir Sherman'ı harcamıştı.. Filmlerde gördüğümüz kadar , cephe ve muharebe yazılarında okuyorduk. Köşeli yapılmaları nedeniylede kamuflesi kolaymış.. Motorlarınıda bildiğim kadarıyla Porsche yapmıştı. Ama asıl önemli olan ve hiç kullanılamamış olan tam bir dev var onada bakmanızı isterim. Sadece 3 adet üretildi ve 60 mt'de 20 litre mazor tüketimi nedeniyle kullanılamamış. bkz : heavy gustav railway gun

burak-altay2

Ula elefant tankından ( diğer ismi Ferdinand) nasıl 94 adet üretildi,Sadece kursk muharebesinde 100 den fazla ferdinand yok edilmiş veya savaş dışı bırakılmıştır.Ayrıca panther,hetzer ve KV-2 gibi tanklarıda unutmamak lazım.

burak-altay2

Panther varmış başlıkta görmemişim bu arada..

Görüş Bildir