Bir Ankara Fısıltısı: Dışişleri'ne 'Sınav Operasyonu'

 > 
89PAYLAŞIM

Bugüne kadar personel seçerken, çok yüksek kriterler koyan Dışişleri Bakanlığı'na meslek memuru olarak girecek adaylar için KPSS şartı geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Bu gelişme 'KPSS'de bugüne kadar Dışişleri'nin koyduğu yüksek puanı yakalayamadığı için bakanlığa giremeyenlerin AKP'lilerin önü açıldı' diye yorumlandı...

Dışişleri Bakanlığı'na meslek memuru olarak girecek adaylar için KPSS şartı , sessiz sedasız geçirilen bir yasal değişiklik ile kaldırıldı.

Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan değişikliğe göre Dışişleri Bakanlığı; aday meslek memuru, aday konsolosluk ve ihtisas memurlarını, kaymakamlık sınavında olduğu gibi kendi yapacağı sınavla alacak. Kaymakamlar da, 2014 yılında yapılan düzenlemeyle KPSS ile değil İçişleri Bakanlığı'nın yapacağı sınavla alınmaya başlanmıştı.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın bugün kaleme aldığı köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Türkiye'nin yurtdışına açılan yüzü olduğundan, Dışişleri Bakanlığı bugüne kadar personel seçerken, çok yüksek kriterler koyuyordu.

“Büyükelçi” düzeyinde, bu kriterleri “dışardan büyükelçi atamak” yoluyla delen AKP, şimdi de Dışişleri'nin alt kadrolarına el attı.
Bu amaçla, sessiz sedasız geçirilen bir yasal değişiklik, Dışişleri Bakanlığı'na meslek memuru olarak girecek adaylar için KPSS şartı kaldırıldı.

Böylece, KPSS'de bugüne kadar Dışişleri'nin koyduğu yüksek puanı yakalayamadığı için bir türlü bakanlığa giremeyen AKP'lilerin önleri de açılmış oldu."

Ekşi Sözlük'ten bir vatandaş yorumu: Çalışsan ne olur çalışmasan ne olur?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir