Görüş Bildir

BioNTech: 'Kanser Aşısı İçin Hedefimiz 2023'

Anasayfa > Gündem

Almanya'da yaşayan ve burada mRNA yöntemi ile dünyanın ilk Kovid-19 aşısını geliştirerek pandemi ile savaşta tarihe geçen BioNTech firması ve o firmanın sahipleri olan bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, yeni hedeflerinin 2023'e kadar kanser ve MS aşısı geliştirmek olduğunu duyurdu. 

Kanserle mücadele konusunda kemoterapi, radyasyon tedavisi ve kök hücre nakli gibi tedavi yöntemleri hali hazırda mevcut. Ancak Türeci ve Şahin çifti, bunlara aşının da eklenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

2023'e yetişmesi bekleniyor

2023'e yetişmesi bekleniyor

Euronews'in aktardığına göre, Bild'e mülakat veren Türeci ve Şahin, kansere karşı bireysel aşı geliştirmek için çalıştıklarını aktardılar. Şimdiden Faz-2 aşamasında olduklarını belirten Şahin, 'Aşılarımızın, tedavi standardına kıyasla hastalar için iyileştirme sağlayıp sağlayamayacağına bakıyoruz' şeklinde konuştu.

Önümüzdeki iki yıl içinde çığır açan bulgulara ulaşılabileceğine inanan çift, ilk uygulama için de 2023 yılını işaret etti.

"Yıllar önce karar verildi"

"Yıllar önce karar verildi"

Türeci de şunları ifade etti:

'Yıllar önce kanser tıbbında iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu fark ettiğimizde şöyle düşündük: Bağışıklık sistemi kilit rolde, bu nedenle bağışıklık tedavisi geliştirmeliyiz. Bunun anlamı da şu: Bağışıklık sisteminin milyonlarca yıllık evrimi boyunca geliştirdiği mekanizmaları virüslere veya bakterilere karşı mücadelede özellikle kanser tedavisi için kullanmak istiyoruz.'

Aşı teknolojisinin kanserli hücreler ve tümörlere karşı kullanılması için araştırmalar yaptıklarını belirten Türeci, daha önceki bir açıklamasında da 'mRNA'ya dayanan farklı kanser aşılarımız var. Birkaç yıl içinde kansere karşı savaşacak aşımızı da insanlara sunmaya hazır olacağız.' demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
90
42
9
5
4
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Benim Doğrularım

su hedef 2023 kelimesine oyle bir gicik kaptimki ya direk 2024 e atlicam yada inat edip 2022 de kalcam 1 sene daha

Someone else

Bunlar hayırdır ya? Ne oldu birden bire? Yoksa hep mi böyleydi bunlar da?