BioNTech'in Kurucusu Uğur Şahin Aşı Üretim Hisselerinin %250 Artmasıyla Dünyanın En Zengin İnsanları Arasına Girdi!

3PAYLAŞIM

Bir kez daha kendisiyle gurur duyduk!👏

Kaynak: https://www.straitstimes.com/business/co...

Uğur Şahin bir başka başarıya daha imza attı!

twitter.com

3 Aralık günü Birleşik Krallık'ın Alman şirketin Pfizer ile birlikte ürettiği Kovid-19 aşısının kullanımını onaylamasıyla BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin dünyanın en zengin 500 insanı arasına katılmış oldu. BioNTech'in hisseleri bu hafta neredeyse %8 ve yıl içinde %250'den fazla arttı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Şahin 5.1 milyar dolarlık net servetiyle şu anda dünyanın en zengin 493. insanı.

www.instagram.com

Kendisi bu konuda BioNTech'in basın ofisine yapılan yorum talebine yanıt vermemiştir. Birleşik Krallık Kovid-19 aşısını onaylayan ilk batılı ülkedir. Bu durum Pfizer ve BioNTech'in hastalığı önlemede %95 oranında etkili olan aşının uygulanmasının önünü açmıştır. BioNTech hâlen ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile Avrupa Birliği düzenleyicilerinden konuyla ilgili bir karar beklemektedir.

Çalıştıkları Alman firması daha öncesinde kanserle savaşmaya odaklanmıştı fakat Ocak ayında Uğur Şahin ve BioNTech'in kamu sağlığı idaresi başkanı olan eşi Özlem Türeci odaklarını Kovid'e çevirmiştir.

www.instagram.com

Çift, Çin'in Wuhan kentinde virüsün bir aile içinde yayılmasıyla ilgili üzücü bir hikaye okuduktan sonra Kovid-19 ile ilgili çalışmaya başlamıştır. Ulaştıkları sonuçlar kariyerlerinde başarmayı istedikleri yeni bir ilaç türünü doğrular niteliktedir.

Şahin geçen ay konuyla ilgili "Yeni bir molekül kategorisi için eczalık alanı açabilir." demiştir.

twitter.com

Türk bilim insanı Şahin, geçen yıl Amerika'da halka arzından 150 milyon dolar gelir elde eden BioNTech'in hisselerinin %18'inin tek hissedarıdır. Uğur Şahin dünyanın en zengin 500 insanı listesinde Alman Struengmann kardeşlere katılmıştır. Struengmann kardeşler BioNTech'in yarısına sahiptirler ve Şahin'in eşi ile kurduğu Ganymed Pharmaceuticals'ı desteklemişlerdir. Kardeşlerin servetleri toplamının 24 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Kovid-19 aşısı üretme konusundaki rekabet BioNTech'in en yakın rakibi Moderna'daki bir grup yatırımcıyı da harekete geçirmiştir.

www.youtube.com

Massachusetts, Cambridge merkezli bu şirketin hisseleri de yıl içinde %700'den fazla yükselmiş ve bazı yatırımcıların milyarder olmasını sağlamıştır. Bu yatırımcılar arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü profesörü Bob Langer ve Harvard Üniversitesi profesörü Tim Springer ve şu an serveti 4.9 milyarın üzerinde olan CEO Stephane Bancel sayılabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Sizinle Gurur Duyduk! Geliştirilen Covid-19 Aşısının Ardındaki İki Bilim İnsanı: Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin - onedio.com
Sizinle Gurur Duyduk! Geliştirilen Covid-19 Aşısının Ardındaki İki Bilim İnsanı: Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin - onedio.com

👇

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Normal Hayata Dönüş Zamanını Açıkladı - onedio.com
BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Normal Hayata Dönüş Zamanını Açıkladı - onedio.com

👇

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin: '2021'in İlk 3 Ayı İçinde Türkiye'ye Aşı Getirme İmkanı Doğacak' - onedio.com
BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin: '2021'in İlk 3 Ayı İçinde Türkiye'ye Aşı Getirme İmkanı Doğacak' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fenasi

Zaten Türkiyeden dışarı çıkan Türk bilim adamları profesörler başarılı oluyor bizde bu sayede gurur duyma fırsatı buluyoruz 👏👏👏

halil-degerli

Dünyada bilim yaparak zengin olan ilk kişiler (Sn.Türeci ve Sn. Şahin...) ..... Tarih başarısını değil parasını konuşur.... Enteresan.... .... 🤪😡😡😡😡🤪

sagesen

bravo Onedio. Kadının adı yok. Ben yazayım Özlem Türeci

Görüş Bildir