Binali Yıldırım: 'Biz Tebrik Etmesini Biliriz, Ancak Sürecin Devam Ettiğini Söylemekte Fayda Var'

 > -
Abone ol

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda 31 Mart Yerel Seçimleri'ne ilişkin açıklama yaptı. "YSK kime mazbatayı verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz ancak sürecin devam ettiğini söylemekte fayda var" dedi.

"İptal oylar, aradaki farkın 10 katından fazla gözüküyor. Bu önemli bir detay"

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Seçimleri yaptık ülkemize ve İstanbulumuza hayırlı olsun. İstanbul için henüz sayım devam ediyor. Şu an itibariyle 14 sandık daha sayılacak. Geldiğimiz noktada aklaşık olarak 25 bin civarında rakip aday, Ekrem İmamoğlu bizden daha fazla oy almış gözüküyor. 319 bin 500 iptal oy var, aradaki fark 25 bin. İptal oylar, aradaki farkın 10 katından fazla gözüküyor. Bu önemli bir detay. Yapılan bazı usulsüzlükler, yanlışlar, hatalı girişler var. Tespitleri yapıldı. 

"YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak"

Şimdi ne olacak? Onu söyleyeyim. Şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz, ancak sürecin de devam ettiğini söylemekte fayda var. İmamoğlu 2014'ü örnek veriyor ama bir şeyi eksik bırakıyor 2014 seçiminde iptal oylar 440 bin aradaki fark 660 bindi. Burada iptal oylar, aradaki farkın 10,5 katı. Takdir edersiniz ki bu sonucu çok değiştirebilir. Daha iyi anlaşılsın diye şunu söylemekte fayda görüyorum; 31 bin 136 sandık var her sandıkta 1 tane oy yanlış yazılmış olsa bu 31 bin 136 eder ki bu da aradaki farktan daha fazla.

"Bu konunun da aydınlığa kavuşmasında yarar görüyorum"

Yıldırım, bugüne kadar 14 seçime katıldıklarını, bunun 15. seçimi olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Her seferinde de partimizin tecrübeli kadroları, sandık başlarında sandık sonuç tutanaklarını alırlar ve bu veriler teşkilatımıza gelir, bu veriler işlenir ve biz Yüksek Seçim Kurulu'ndan önce resmi olmayan sonuçları belirleriz. Dün 11.25 itibariyle elimize gelen sonuçlarda da böyle bir durum gördük ve bunun üzerine çıktık, seçimin sonucunu açıkladık. Dolayısıyla ondan bu tarafa yaşanan gelişmeler bizim için de yeni bir durumdur. Bu konunun da aydınlığa kavuşmasında yarar görüyorum. İstanbul halkına ben teşekkür ediyorum, kazanan kim olursa olsun, çok güzel bir seçim kampanyası geçirdik ve İstanbullular bizi can kulağıyla dinlediler ve bize güvendiler, milyonlarca insanın sorumluluğunu omuzlarımızda hissediyoruz."

"Tabii ki iki adayın aldığı oyun birbirine bu kadar yakın olması çok beklenen bir şey değildi"

Yıldırım, "Aldığınız oyu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

"İstanbul halkının takdiridir. Oyu veren İstanbullulardır. Onların takdiri başımızın gözümüzün üstündedir. Söyleyeceğimiz budur. Tabii ki iki adayın aldığı oyun birbirine bu kadar yakın olması çok beklenen bir şey değildi. Ancak dediğim gibi bu süreçte partimiz eldeki bilgi ve belgelerle, hukuki süreci devam ettirecek, sonunda Yüksek Seçim Kurulu mazbatayı kime verirse başkan odur. Söyleyecek bir şey yok."

"Seçimin tekrarı gibi bir durum olur mu?" şeklindeki soruya ise Yıldırım, "Böyle bir şeyler bizim takdirimizde değildir. Bizim yapacağımız iş, biraz sonra İl Başkanımız bu süreçlerin nasıl işleyeceğini anlatacak. Yani şu anda seçim Yüksek Seçim Kurulunun veya il, ilçe seçim kurullarının uhdesine geçmiştir. Bundan sonraki süreci yönetecek olan bu kurullardır. İstanbullu söyleyeceğini söylemiştir. Biz de bu vesileyle bütün oy veren vermeyen İstanbullu hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Her zaman hayatım boyunca milletime yararlı işler yapmak için gayret ettim. Bundan sonra da konumum ne olursa olsun aynı şekilde ülkeme, milletime hizmet etmeye devam edeceğim. Benim için makamlar insanların gönlündeki makamlardır, gerisi gelip geçici işlerdir diye düşünüyorum."

Binali Yıldırım dün gece 23.15 sıralarında partililerin önüne çıkarak 'İstanbul'da seçimi kazandık' demişti.

Türkiye Siyasi Tarihine Geçti: 31 Mart Seçim Günü Neler Yaşandı? - onedio.com
Türkiye Siyasi Tarihine Geçti: 31 Mart Seçim Günü Neler Yaşandı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir