Bill Gates Şu Anda Okunması Gereken 4 Kitap Önerdi

41PAYLAŞIM

Microsoft’un kurucularından Bill Gates pandemi ve karantina döneminde okunması gereken 4 kitap önerdi. Gates'in önerdiği kitaplar ırkçılıktan koronavirüse kadar birçok farklı konuyu kapsıyor.

Bill Gates, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Lloyd Minor’la yaptığı söyleşide pandemi ve karantina döneminde okurlara 4 kitap önerisinde bulundu.

Yeni Jim Crow: Renkkörlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme

Gates’in önerilerinden biri Michelle Alexander'ın kaleme aldığı Yeni Jim Crow: Renkkörlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme (The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness) isimli kitap. “Irkçılığa dair önceden okumuş olmam gereken birçok kitap var” diyen Gates, 25 Mayıs’ta siyahi George Floyd’un ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesiyle patlak veren ırkçılık karşıtı protestolar üzerine bu kitabı okumaya başlamış.

Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler

Gates’in bir diğer kitap önerisi önerisi Bijal P. Trivedi’nin kaleme aldığı Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler (Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Forever) kitabı. Gates kitabı “akademik seviyedeki araştırmacıların bir şirket ve bağışçılarla kafa kafaya vererek mümkün görülmeyen bir şeyi başarmasının müthiş örneği” olarak tanımladı.

Görkemli ve Sefil: Blitz döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı

Gates'in bir diğer kitap önerisi Erik Larson’ın yazdığı Görkemli ve Sefil: Blitz döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı (The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz) kitabı. Gates, kitabı “olayların gidişatına şüpheyle yaklaşan ve büyük baskı altında görev yapan bir lideri” anlattığı için güncelliğini koruduğunu söyledi.

Pandemi Sonrası Dünya için 10 Ders

Bill Gates’in son önerisi ise Fareed Zakaria’nın kaleme aldığı Pandemi Sonrası Dünya için 10 Ders (Ten Lessons for a Post-Pandemic World) isimli kitap oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir