Bilim Kurgu Değil: Tarımın Küçük Dev Ülkesi Hollanda'dan Dünyanın İlk ‘Yüzen Çiftliği’

 > 
3.4bPAYLAŞIM

Hollanda denince ilk akla gelen görüntüler olan yel değirmenleri ve meralarda otlayan ineklere, kanal ve nehirler üzerinde yüzen çiftlikler de eklenecek. 

Yenilikçi tarımsal teknoloji sayesinde dünyanın en büyük tarımsal ve gıda ürünleri ihracatçısı ülkelerinden başında gelen Hollanda, giderek artan nüfus ve büyük kentlerde tarım alanlarının hızla daralması nedeniyle, su üzerinde yüzen çiftlikler kurmaya hazırlanıyor...

BBC Türkçe’nin haberine göre, dünyanın ilk yüzen süt ürünleri çiftliğinin yapımına, ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam’daki Merwehaven’da kısa süre içinde başlanıyor.

İki ayrı yüzen çiftlik inşa edilecek

Beladon adlı şirket tarafından geliştirilen ve AgriFood adlı kuruluşla birlikte hayata geçirilen proje kapsamında iki ayrı yüzen çiftlik inşa edilecek. Floating Farm adı verilen çiftliklerden birinde 40 inek yer alacak. Diğer çiftlikte ise, 6 bin adet tavuk yetiştirilecek.

Tarımın Küçük Dev Ülkesi: 15 Maddede Hollanda'nın Tarımsal Başarısının Sırrını Açıklıyoruz! - onedio.com
Tarımın Küçük Dev Ülkesi: 15 Maddede Hollanda'nın Tarımsal Başarısının Sırrını Açıklıyoruz! - onedio.com

Maliyeti 2 milyon euro

Yaklaşık 2 milyon euroya malolması beklenen yüzen çiftlikler, önce Rotterdam’a ardından da Den Bosch kentinde kurulacak. Projenin yaratıcılarından olan Peter van Wingerden, Den Bosch kentinde farklı bir şeyler deneyebileceklerini belirterek, Rotterdam’la birlikte bu kentin pilot bölgeler olacağını söylüyor.

Van Wingerden’e göre yüzen çiftlik fikri bir bilim kurgu değil, geleceğe yönelik mantıklı bir adım

Beladon ve AgriFood, projeyi daha geliştirebilmek için yüz bin euroluk kaynak ayırdı. Çok sayıda kuruluşun destek verdiği proje, su açısından zengin olan ülkede hızla artan nüfus ve giderek daralan tarım alanları konusunda önemli bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

Sosyal medyadan tepkiler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir