Bilim İnsanlarına Göre Size Karşı En Acımasız Davranan Arkadaşınız Sizi En Çok Önemseyen Arkadaşınızdır!

45PAYLAŞIM

En yakın arkadaşınızın neden bazen oldukça acımasız eleştiriler yaptığını ama bir şekilde sizi oldukça rahat hissetirdiğini düşündünüz mü? Arkadaşlar bazen acımasızca ve olması gerekenden fazla dürüst davranabilirler. Bilim insanlarına göre bu insanlar sizi diğerlerine göre daha fazla önemseyen insanlardır. Neden mi? Detayları sizler için Curious Mind Magazine'den derledik.

Kaynak: https://curiousmindmagazine.com/science-...

Association for Psychological Science'da yayımlanan bir araştırmaya göre bazı yakın arkadaşlar, en sevdikleri insanlara karşı kasten olumsuz hisler empoze edebilirler.

Çünkü bu olumsuz duyguların uzun vadede arkadaşlarının yararına olacağını düşünürler. Bu şekilde hissetmenize sebep olmalarının tek nedeni ise sizi umursamaları.

Araştırmanın başında bulunan bilim insanı Belén López-Pére, insanların iyi niyetli olmalarına karşın nasıl acımasız olabildiklerini açıkladı.

Araştırmada katılımcıların, kendilerini birinin yerine koymaları ve o durumda ne yapacaklarını, nasıl tepki vereceklerini göstermeleri istendi. Katılımcıların, karşılarındaki insanın öğrenmesine ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için en olumsuz deneyimleri seçeceklerini varsaydılar.

Hipotezleri test etmek için 140 yetişkini bir laboratuvara aldılar. Karşılarındaki tanımadıkları insanla bilgisayar oyunu oynamalarını istediler.

Bu anonim oyuncuya "Oyuncu A" dediler. Katılımcılar ise "Oyuncu B" olarak adlandırıldı. Ama bilmedikleri şey "Oyuncu A" diye biri gerçekte yoktu. 

Oyun başlamadan hemen önce "Oyuncu A"dan bir not geldi. Notta bir ayrılık sürecinden geçtikleri ve kalplerinin kırıldığı yazıyordu. Sonrasında katılımcılardan "Oyuncu A"nın nasıl hissettiğini hayal etmeleri ve sanki "Oyuncu A" baş karaktermiş gibi oyunu oynamaları istendi. Çalışma boyunca katılımcılardan bazılarından "Oyuncu A"nın hislerini paylaşmaları istenirken, bazılarından da duygusal olarak mesafeli davranmaları istendi.

Böylece katılımcılar 2 farklı takıma ayrılmış oldular.

Yarısı amacın mümkün olduğunca çok düşmandan kurtulmak olduğu Soldier of Fortune adlı oyunu oynarken, diğer yarısı da zombi ile dolu bir odadan kaçma amacı taşıyan Escape Dead Island adlı oyunu oynamaya başladılar. Oyunlar bittikten sonra katılımcılara farklı seviyede duygusal konuların tanımlarının olduğu belli müzikler dinletildi, klipler izletildi. Sonrasında bunlardan hangilerinin "Oyuncu A"ya dinletilmesini istedikleri soruldu.

Sonuçta ise "Oyuncu A" ile empati kurması istenen katılımcılar daha öfkeli bir şekilde oynayıp, daha yüksek duygusal seviyeleri seçtiler.

Diğer kısım ise daha çok karşı taraf üzerinde korku etkisi yaratmaya çalıştı. Empati kuran katılımcılar daha güçlü olumsuz duygular ile karşı tarafın duygusal üzüntüsünü bastırmaya çalıştı. Ayrıca güçlü olumsuz duygular oyun boyunca daha fazla başarı elde etmelerine, dolayısıyla "Oyuncu A"nın başarı ve tatmin hissi kazanmasına yardımcı oldu. 

Peki bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, siz de en yakın arkadaşlarınıza acımasızca davranıyor musunuz? Yahut size bazen fazla acımasız davrandıklarını düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alwrich

Zaten her konuda haklı olduğunuzu söyleyen, aman sen incinme diye yaptığın hatada uyarmayan,hatanı seyreden, seninle yiyen içen gezen, sen kralsın sen güzelsin sen bitanesin sen reissin yaw sen yaparsın. Seni sabaha kadar dinleyip sen haklsın hep o kötü o kaka. Boş ver dersleri takılalım, ya noolcak booşveer kanka diye, seni sürekli pohpohlayan.....vs vs vs vs. Bu tiplerden kaçın ve bu tipler genelde okul bittikten sonra ya da iş değiştirdikten sonra ya da şehir değiştirdikten sonra sizi bir daha ne arayıp ne sorarlar arazi olurlar ve bu tipler heryerde vardır. Sizi tabiki dinleyecek ama ara sıra da uyaracak, akıl verecek insanlara değer verin sizi kaybetmeyi göze alacak kadar.

merve_ceylan184

Ben bahsettiğin biri oldum ama düşüncelerime değer vermez diye bir şey demedim.Sanki benim düşüncelerimle ne karar veriyorsa değişterekti.Ama birkaç sefer bunu yaptım sadece başka zamanlar pek düşüncemi söyleyemedim.

bayan-sinir

Bi gidin be! İnsanın ağzına sıçmak ne zamandan beri önemseyen arkadaş davranışı oldu? Morale,anlayışa ihtiyacımız var ki derdimizi anlatıp ağlıyoruz değil mi? Zaten kendimi kötü hissediyorum,bir de senin azarını mı işiteceğim?Bana ne yapacağımı söyleme,bana akıl verme; beni anla,beni teselli et,sırtımı sıvazla... Bunları yapan beni önemsediğini gösterir.

merve_ceylan184

Helal be arkadaşım!Gerçekten benim hissettiklerimi anlattın.Duygularını iyi ifade edemeyip kızan arkadaşlar neden değerli olsun ki.Önce duygusunu nasıl ifade etmeyi öğrenmeli ve arkadaşını düşünmeli.

mubarekaksoyy

Bir insana deger veriyorsaniz bazen kaybetmeyi bile goze almaniz gerekir surekli yalandan seyler soylemek yerine samimi konusup davranmak daha iyidir her zaman icin en azindan o karsinizdski kisi bir gun mutlaka sizi anlayacaktir

biryerdebiri

Ben hep böyle davranıyorum korumacı ve iyi niyetli ama insanlar değişmiyor. Çünkü onlar sadece derdini anlatmak istiyor çözümlemek değil. Ben onların dertlerini kendimmiş gibi yaşamaktan yorulduğum için hatalarından ders çıkarmayan insandan uzaklaşıyorum.

sae

Bu devirde birini fazla önemsersen yanlış yere çekenler oldukça fazla o yüzden bırak sıcağı soğuğu ılık akmaya devam.

Görüş Bildir