Bilim İnsanları Testis Kanseri İçin Araştırma Yaparken Kafatasımızda Daha Önce Tanımlanmamış Yeni Bir Organ Keşfetti

9PAYLAŞIM

2020 bizi daha ne kadar şaşırtacak acaba...

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/scienti...

Bilim insanları her zaman yeni şeyler keşfediyorlar ancak bu keşif yeni bir organ.

Prostat kanseri üzerinde araştırma yapan Hollandalı araştırmacılar, şans eseri yeni bir organ keşfetti. Hollanda Kanser Enstitüsü, CT ve PET taramaları üzerinde çalışmalar yaparken insan kafatasında daha önce tanımlanmamış bir organ buldu.

Yapılan son keşifte, bulunan şeylerin burnun arkasında burun boşluğu ile boğazın buluştuğu bölgede bulunan büyük bir tükürük bezi olduğu düşünülüyor.

Peki ya ne işe yarıyorlar?

www.youtube.com

Görünüşe göre bu bezler, boğazın ve ağzın arkasındaki bölgenin kaygan ve nemli kalmasını sağlıyor. Bu bezlerin keşfi çoğu bilim insanını şoka uğrattı ve bunca zamandır nasıl keşfedilmediği için şaşırdılar.

Hollanda Kanser Enstitüsü'nden radyasyon onkoloğu Dr. Wouter Vogel ise şunları söylemiş;

"İnsanlarda üç büyük tükürük bezi olur ama orada değil. Bildiğimiz kadarıyla üst yutakta bulunan tek tükürük ve mukoza bezleri mikroskobik olarak küçüktür ve mukoza boyunca 1000'den fazla vardır. Yeni olanı bulduğumuzda ne kadar şaşırdığımızı siz düşünün..."

Yeni keşfin videosunu buradan izleyebilirsiniz;

Araştırmacılar bulunması zor bu bezler üzerinde daha fazla araştırma yapmak istiyor. Dr. Vogel, "Bezin konumu erişilmesi kolay bir yerde değil, tespit etmek için hassas bir taramaya ihtiyacınız var." diye açıklama yapmış.

Dr. Vogel, yapılan bu keşfin radyoterapi sonrası insanların neden yutkunma ve kuru ağız problemi çektikleri hakkında fikir sahibi olmasını kolaylaştıracağını eklemiş.

Bilim insanları, bezin tubarial (tüp) tükürük bezlerine bağlı olduğu için bu buluşun, radyoterapi sonrası kanser hastalarının yaşadığı olumsuz sonuçları azaltacağını umuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Helal Olsun! Kovid-19'a Olası Bir Tedavi Yöntemi Bularak 25 Bin Dolar Ödül Kazanan 14 Yaşındaki Kız - onedio.com
Helal Olsun! Kovid-19'a Olası Bir Tedavi Yöntemi Bularak 25 Bin Dolar Ödül Kazanan 14 Yaşındaki Kız - onedio.com
Maske Takmanın Ne Kadar Büyük Bir Fark Yarattığını Yaptığı Deneyle Sosyal Medyada Paylaşan Bilim İnsanı - onedio.com
Maske Takmanın Ne Kadar Büyük Bir Fark Yarattığını Yaptığı Deneyle Sosyal Medyada Paylaşan Bilim İnsanı - onedio.com
Vücudunun Hangi Organı Gibisin? - onedio.com
Vücudunun Hangi Organı Gibisin? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
criglernajjar

Şu sağlık konularında yazı yazacaksınız, ne yazdığınıza dikkat edin. Başlıkta "testis kanseri" diyor, metinde "prostat kanseri" diyor. Sizin neyinize sağlık makalesi yazmak?

_oishii_

neden hep bu tarz uyarılar geliyor içerik hazırlayanlara, "yanlış yazmışsınız dikkat ettiniz mi ? aslında şöyle olması gerekiyor" tarzında bir uyarı hiç görmedim ne yazık ki.. sen kimsin ki, hay sizin yapacağınız içeriğin.. sizin neyinize vs vs.. bu çokça karşılaştığım ve hayli can sıkıcı olmaya başlayan bir durum size patlamış gibi oldu ama kusura bakmayın

criglernajjar

Öyle yazdım; çünkü Onedio'da kesinlikle içeriğin doğru olup olmadığını teyit etme diye bir şey yok. Aynı hatayı milyon sefer yaptılar. Normal cümlelerle anlamıyorlarsa biz de anlayacakları biçimde yazarız.

erci-e

Assad Najjar katılıyorum.

Gizli Kullanıcı

Ulaan gizli bir yerde değil bunca zamandır nasıl bulamadınız. Bizde tıp epey ilerledi diyordur burdunun dibindekini daha yeni yeni keşfediyor oooo...

Görüş Bildir