Maske Takmanın Ne Kadar Büyük Bir Fark Yarattığını Yaptığı Deneyle Sosyal Medyada Paylaşan Bilim İnsanı

1.7bPAYLAŞIM

Maske takalım, sosyal mesafeyi koruyalım!

Kaynak: https://www.boredpanda.com/no-mask-vs-ma...

Rich Davis, maske takmanın ne kadar büyük bir fark yarattığını Twitter'daki paylaşımıyla herkese gösterdi.

twitter.com

"Maske ne işe yarar? Ağzınızdan ve boğazınızdan gelen solunum damlacıklarının aktarımını engeller. Yaptığım deneyde maskeli ve maskesiz bir şekilde hapşırdığınızda, şarkı söylediğinizde, konuştuğunuzda ve öksürdüğünüzde neler olduğunu göstermeye çalıştım."

👇

Kendisi aynı zamanda mesafenin önemine de dikkat çekti.

twitter.com

"Peki mesafe ne işe yarar? Yaptığım ikinci deneyde 60,120 ve 180 cm'den 15 saniye boyunca öksürdüm. Aynı işlemi hem maskeli hem de maskesiz gerçekleştirdim. Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi maske çoğunu engellemeye yardımcı oldu."

👇

twitter.com

“Bu deneyin virüsleri ve SARS-CoV-2’yi yayma şeklimizle aynı olmadığının farkındayım.”

twitter.com

“Fakat ağızımdan/boğazımdan çıkan bakterilerin yayılım şeklinin büyük ölçüde Kovid-19’un yayılım şekliyle benzerlik taşıdığını ve maskenin bu yayılmayı engellediğini düşünüyorum.

“Hem sosyal hem de politik bir turnusol görevi gören bu maskeler ile gerçekleştirmiş olduğum deney, maske takmayan ya da maske takmasının önünde gerçekten sağlık problemleri olan kişiler için bir hiciv niteliği taşıyor.”

twitter.com

“Her nasıl tuvalete girdikten sonra ellerimizi yıkıyor ya da burnumuzu mendil yardımıyla siliyorsak, maskeler de hijyenimiz için kullandığımız bir diğer ‘normal’ uygulamadır. #Maskelerişeyarar”

“Bu anlamda da maskelerin ne işe yaradığını ve yaramadığını oldukça net bir biçimde ifade etmek istiyorum.”

twitter.com
  • “Konuşmak, öksürmek, hapşırmak ve şarkı söylemek sıvı parçacıklarının ağzınızdan çıkmasına neden olur.”

  • “Bu damlacıklar içeriside bakteri gibi mikroplar barındırabilir.”

  • “Ve bir maske bunların büyük bir çoğunluğunu engeller.”

"Aynı deneyle farklı maskeleri test edebilir misiniz? Evet. Farklı olur mu? Eh. Pek sayılmaz."

twitter.com

"Tükürüğünüzün ve nefesinizin ağzınızdan dışarı çıkmasını önleyen bir maske, hepsini durduramasa bile, bazı bakterilerin ve belki de virüsün yayılmasını engelleyecektir."

“Bakterilerin ve virüsün birbirlerinden tamamen farklı olduğu konusunda %100 haklısınız.”

twitter.com

“Ama eğer yapmış olduğum bu deneyde solunum damlacıklarının yayılımını esas alacak olursak, Kovid-19 virüsünde de benzer bir durumun söz konusu olacağı kanısındayım. Ayrıca bu deney durumu somutlaştırmak için de oldukça etkili.”

“Maskenin önemi: Maske takan ve takmayan iki insanın öksürdükten ve konuştuktan sonraki hava akışı:”

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Birbirine Benzeyen Bu Hayvanlar Testinde 12/15 Yapman Çok Zor! - onedio.com
Birbirine Benzeyen Bu Hayvanlar Testinde 12/15 Yapman Çok Zor! - onedio.com
Eşlerine Yaptıkları Kötü Sürprizlerle Ağız Dolusu Kahkaha Attıran Birbirinden Komik 13 Erkek - onedio.com
Eşlerine Yaptıkları Kötü Sürprizlerle Ağız Dolusu Kahkaha Attıran Birbirinden Komik 13 Erkek - onedio.com
Johannes Vermeer'in Başyapıtı ve Sanat Tarihinin En Önemli Eserlerinden Olan 'İnci Küpeli Kız' Hakkında Bilinmeyenler - onedio.com
Johannes Vermeer'in Başyapıtı ve Sanat Tarihinin En Önemli Eserlerinden Olan 'İnci Küpeli Kız' Hakkında Bilinmeyenler - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akatsuki1971

ya sen bak işine maykıl yandan kaykıl. bize bişi olmaz hani nerde ben mikrop falan görmüyorum hahahahah ulaaaaaan adam garibim bi de açıklama yapıyo yok ıslanıyo da yok bulaşıyo da. laaaaayyyn maske ne ulan korona taksın maskeyi

arslanoglu

40 derecede o maskeyi takıyorum 2 dakika da ıslanıyor nefes alamıyorum ıslak daha zararlı diyorlar e benim işim dışarıda ne yapcam bu maske bu sıcakta olmuyor ya da başka maske bulunsun ben kurala uymak istiyorum aöa zaten astım ve alerjim de olunca yapamıyorum

byzanuzun

Maske gerekli bencede şuan icin çünkü hala insanlar dikkatsiz ve mesafe kuralına uymuyorlar çok rahatsız edici. Belki biraz daha öpüşmeyi, tokalasmayi, birbirimizin ağzımızın içine girmeyi kessek maskeye gerek kalmayabilir 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

pinar-yalcin7

Mersin'de yaşıyorum otobüse bindim yemin ederim maskem sırılsıklam oldu artık nefes alamıyordum. Ama çıkarmadım yine de salagim biraz herhalde uzun otobüste 3 kişiydik aramızda baya mesafe vardi

ercy

Bizim ülkemizde değil bunu göstermek bu deneyi gözünün önünde yapsan yine de inanmayacak bağnazlar var! İnatla maske takmaz, sosyal mesafeyi ırgalamaz... Ama sor, bütün bunları masonlar siyonistlerden bilirler! Bütün masonların siyonistlerin hiç işi yok ne yapsak da Türkiye ile uğraşsak diye düşünüyorlar onlara göre.

bergelmir

ne alaka ya? asıl türkiye'de daha fazla ciddiye alınıyor. abd ile ilgili içerikleri görmediniz mi? hem takmıyorlar hem de takanlara düşmanlar. şu ülke insanını küçümseme tavrının modası geçmedi mi?

Görüş Bildir