Bilim İnsanları Salyangoza Hafıza Aktarımını Başardı: 'Alzheimer Tedavisinde Kullanılacak'

 > -

Amerikalı bilim insanları, Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üzerinde yaptıkları çalışmada, RNA üzerinden bir salyangozdan diğerine hafıza aktarımını gerçekleştirmeyi başardı. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Dr. David Glanzman, RNA'nın yakın bir gelecekte Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılabileceğini söyledi.

AA'nın Science Daily'den aktardığı habere göre, California Üniversitesi Bütüncül Biyoloji, Psikoloji ve Nörobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. David Glanzman ve ekibi, Aplysia olarak adlandırılan deniz salyangozları üzerinde yaptıkları çalışmada RNA ile hafızayı bir salyangozdan diğerine aktardı.

Elektrik şokuyla test edildi

Araştırma çerçevesinde bir grup salyangoza kuyruklarından 20 saniye arayla 5 elektrik şoku verildi, bu eylem 24 saat sonra 5 kez daha tekrarlandı. Şoklar, salyangozların geri çekilme refleksini geliştirirken, elektrik verilenlere hafifçe vurulduğunda geri çekilmenin ortalama 50 saniye, kontrol grubundakilerde ise bir saniye sürdüğü gözlendi.

Bilim adamları, elektrik şoklarından bir gün sonra salyangozların sinir sisteminden çıkarılan RNA'yı, elektrik verilmeyen 7 hayvana yerleştirdi. Bu hayvanların da elektrik verilenler gibi hareket ettiği ve geri çekilme eylemini yaklaşık 40 saniye sürdürdüğü görüldü.

Alzheimer için umut ışığı

Sonuçları "eNeuro" dergisinde yayımlanan araştırmanın bulgularının, travmatik hafızanın tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesinin önünü açabileceği ifade ediliyor.

Glanzman, "Çok uzak olmayan bir gelecekte, RNA'yı Alzheimer hastalığının etkilerinin giderilmesinde veya travma sonrası bozukluk tedavisinde kullanabileceğimizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Ayrıca bakınız👇

Alzheimer'dan Korunmak İçin Tüketebileceğiniz 13 Bilişsel Gücü Kuvvetlendirici Besin - onedio.com
Alzheimer'dan Korunmak İçin Tüketebileceğiniz 13 Bilişsel Gücü Kuvvetlendirici Besin - onedio.com
Türkiye'de 600 Bin Kişi Alzheimer Hastası - onedio.com
Türkiye'de 600 Bin Kişi Alzheimer Hastası - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir