Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Dünyasının Belki de En Önemli Keşfi Bugün Yapıldı: Çin, Foton Işınlamayı Başardı!

5.1bPAYLAŞIM

Işınlanma,  şu ana kadar pek çoğumuz için bilimkurgudan öteye giden bir kavram olmasa da, Çin’de gerçekleştirilen bir deney konu ile alakalı inançlarımızı temelden sarsmaya niyetli gibi görünüyor…

Işınlanma mevzusu hem biz sıradan insanlar hem de bilim dünyası için oldukça kompleks bir kavram olsa da, birkaç basit örnekle açıklamaya çalışalım öncelikle.

Varsayalım ki, birbirinin her bakımdan aynı olan 2 bilyeden biri Ankara’da, diğeri İstanbul’da olsun.

Ankara’daki bilyeye bir şey yaptığınızda, İstanbul'daki “anında” etkileniyor ve "anında" cevap veriyor. 

Mümkün olabilir mi peki?

Böyle bir şey nasıl olur? Ya aralarında bir iletişim var ya da hala bağlılar, yani “dolanıklar” diyebiliriz. (Kuantum Dolanıklık Teorisi)

Şimdi bunu elektron seviyesine indirelim. “Eş yaratılan” 2 elektrondan birini tutup, diğerini uzayda bir yere gönderelim. 

Bunlar da dolanık.

Birine bir şey yaptığımızda, diğeri “anında” tepki verecek. Üstelik bu olay zamandan ve mekandan tamamen bağımsız...

Büyük patlama (big bang) anında her şey "dolanık" olduğuna göre, demek ki her şey hala birbiriyle bağlantılı. (Kelebek Etkisi)

Kuantum seviyesindeki gariplikler ve ardı ardına keşfedilen şeyler dolanıklık ile zirve yaptı. Çünkü bu aynı zamanda "ışınlanma" demekti.

Işınlanmayı şimdilerde bilim kurgu filmlerinde ya da bir usta sihirbazın gösterisinde görüyoruz ama geçmişi sandığımızdan çok daha eski.

Peki, böyle bir şey nasıl mümkün? Maddenin minik, sert bilardo toplarından meydana geldiğini söyleyen klasik fiziğe göre ışınlama imkansız.

Üstelik bir maddeyi itmeden hareket etmez, madde birdenbire ortadan kaybolmaz ve başka bir yerde ortaya çıkmazdı. Aksi de mümkün değildi!

Ama kuantum, bizim için imkansız görünen şeylerin gerçek olduğu bir dünya ve ışınlanma da bu dünya içindeki gerçeklerden biri.

Bununla ilgili ilk deney 1993’de yapıldı ve atom düzeyinde ışınlanma (daha doğrusu parçacığın içindeki bilgiyi ışınlama) gerçek oldu.

Bu deney insanoğlu için çok ama çok önemliydi, çünkü hep konuşulan, olabileceğine şüphe ile bakılan ışınlanma ispatlanmıştı.

Akıllardaki ışınlanma ile engeller kalkınca deneylerin devamı geldi; atom altı parçacıklarla başlamıştı, atom ve atomlarla devam etti.

İşte uzun süredir devam eden çalışmaların meyvelerini ilk toplayanlar da Çinli bilim insanları oldu.

Çinli bilim insanları, Dünya'nın yörüngesinde yer alan ve 500km uzaklıktaki bir kuantum uydusuna, bir fotonun başarıyla ışınlandığını açıkladı.

Bu deneyle birlikte yakın zamanda kuantum interneti ile alakalı gelişmeler yaşanması bekleniyor.

Kısacası herhangi bir kablo yahut fiziksel objeye gerek duymadan veri aktarımı sağlanacak, hem de kuantum seviyesinde ve devasa hızlarda.

“Peki, ya insanların ışınlanması? Bu konuda da gelişmeler yaşanacak mı?” diye sorarsanız eğer…

Malesef buna daha çok zaman var ve büyük ihtimalle bizler göremeyeceğiz. Nedeni ise şuanki teknolojimizin henüz hazır olmaması.

Ancak artık şunu biliyoruz: Işınlanma teorik değil, deneylerle kanıtlanmış bilimsel bir gerçek.

Ve bunun yanında hem mikro hem de makro boyutta mümkün!

Çünkü madde, küçük bilye gibi katı maddelerden değil, su dalgaları gibi enerji dalgalarından oluşur.

Gördüğümüz ne varsa, biz dahil enerji dalgalarından oluşuyor ve bunlar birbirine geçmiş durumda. Üstelik zamandan ve mekandan bağımsız.

Belki biraz garip ama aslında her şey bir şeyin içinde, bir şey her şeyin içinde. Hiçbir şey kesin değil ama her şey mümkün.

Einstein’ın bir sözü bu durumu anlatıyor: "Matematik kesin olduğunda gerçeği yansıtmaz, gerçeği yansıttığında kesin değildir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tartismaci

Zamanda yolculuk için de solucan deliklerinden sapasağlam geçilmesi gerek bunun için maddenin ışınlanması iyi olacaktır.

mecliseoyverme

Bilimsellikten uzak karmaşık cümleler içeren bir geyik olmuş. Yazıda kablosuz internetten bahsediliyor ama zaten var ve paran ne kadar çok o kadar hızlı! Madde ışınlama çok ilgi çekiciydi ama yazı madde ışınlama ile alâkalı değil! 2 3 dk da okunacak yazıdan bilim çıkmaz. Hele son aynştayn cümlesi yok mu, biri bunun bir saçmalık olmadığını anlatabilir mi?

emremer

Başlıktaki "MADDE ışınlama", "Foton ışınlama"ya değişmiş. Doğruya doğru atılan her adım iyidir. Teşekkürler.

emremer

Daha önce de yapılan ve şimdi Çin'in de yaptığı şey "DURUM Bilgisinin" transferidir. Bilimsel yayınların hiç bir birinde "Madde'nin ışınlanması" diye TEK Satır içerik yok. Paşa editörümüz işkembeyi kübradan coşturmuş. ... ... içerikte bi yerlerde "daha doğrusu parçacığın içindeki bilgiyi ışınlama" yazıp, ama başlığa MADDE Işınlandı yazıyor. Aşağılarda ise kendini alamayıp, "Makro alemde de Görmüş Olduk" mealinde düpedüz YALAN söylüyor. Atalay Allah Belanı versin! "Bilimsel ŞARLATAN nedir? " sorusuna verilecek cevabın cisimleşmiş hali resmen. Öyle "quantum", "dolanıklık" falan gibi kelimeler yazınca, SIKMA, ve Abartarak Çarpıtma özgürlüğü yok kimsenin.

cihan-alioglu

Her halükarda geleneksel fiziğe atılmış şık bir çalım bence bu. Ben işin bu boyutunu düşünüyorum açıkçası. Gerçi daha detaylı incelemek lazım. Misal transfer hızı çok önemli bir kriter. Malum "bilgi" de olsa ışık hızında bir transferden bahsediyoruz.

emremer

"Işık hızında" bir transferden bahsetmiyoruz. Deney, yakın uzaydan değil de 1 milyon ışık yılı öteden yapılsaydı da, milyon yıl beklemeden hemen aynı sonucu verecekti.

cihan-alioglu

Yanlış. Başardıkları şey dolanık iki foton ile bilgi aktarımı olduğundan ışık hızında gerçekleşiyor (fotonun hızı) .Bilgi transferi dediğimiz olayın pratikte karşılığı da aslında bugüne kadarki en uzak mesafede foton ışınlanması.

emremer

Bi yerlerde yanlış anlama var sanırım. Zira, Kuantum Dolanıklık, bilginin bir yerden "taşınmasını" değil, birinin diğerini ANINDA etkilenmesinden bahseder. Dolayısı ile milyon ışık yılı öteden bile ANINDA etkileşim olur. Zekice kurgulanmış bir sistemle atıyorum Güneşten ışık 8 dakikada dünyaya gelirken, dolanıklık ile Anında bilgi (alınabilir-taşınabilir demiyorum) "elde edilebilir".

cihan-alioglu

evet bir yanlış anlama var galiba. ben tekrar bir okuyayım hem deneyi, hem de teorileri. bu arada avatar ateş ediyor, Long Live Itachi Reiz! ;)

Gizli Kullanıcı

ORTA DÜNYAYA da ISINLANIYOZ MU?

Gizli Kullanıcı

Ya da direkt "O" na... ))))):

Görüş Bildir